Πλήρωσαν το κακό δεύτερο ημίχρονο τα ΠΑΟΚτσάκια

Από inpaok.com:Έχοντας τραγικά ποσοστά στην επίθεση στο δεύτερο ημίχρονο και ιδιαίτερα στο τρίτο δεκάλεπτο οι έφηβοι του ΠΑΟΚ ηττήθηκαν με 89-51 από τον Προμηθέα Πάτρας στην πρεμιέρα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος στο Μαρούσι.
Πηγή: inpaok.com

Στα δύο πρώτα δεκάλεπτα, ο Δικέφαλος ήταν κοντά στο σκορ και έδειξε ότι μπορούσε να διεκδικήσει τη νίκη. Στην τρίτη περίοδο όμως, οι Αχαιοί έκαναν ένα επιμέρους 34-7 που ήταν αρκετό να τους δώσει μια πολύ σημαντική διαφορά και το ροζ φύλλο αγώνα.

Ο Μαντζούκας σημείωσε 34 πόντους και είχε ακόμη εννέα ριμπάουντ, τέσσερα κλεψίματα και τέσσερις ασίστ, ενώ με double double άφησε το γήπεδο ο Κουρουπάκης (17π, 10ρ). Από τον ΠΑΟΚ ο Καραγιαννίδης είχε 100% ευστοχία στα δίποντα και ήταν ο μοναδικός με διψήφιο αριθμό πόντων.

Διαιτητές: Κορομηλάς Ηλ.-Τσολάκος-Καλογερόπουλος

Δεκάλεπτα: 18-17, 40-35, 74-42, 89-51

Προμηθέας Πάτρας (Ελευθεριάδης): Καφέζας 7, Βασιλείου 3, Οικονομίδης, Μπαζίνας 7, Νεόφυτος 2, Μαντζούκας 34, Αγγελή, Μαντίκας 4, Κουρουπάκης 17, Γοργότσης, Κολιός 9, Λάγιος 6΄.

ΠΑΟΚ (Τζώρας): Αχτσής, Μητρόπουλος 8, Τανούλης 6, Καραγιαννίδης 10, Κατσαμούρης , Κώνστας 2, Χαρίτογλου 8, Παναγιώτου 2, Αστεριάδης 5, Κονσούλας 7, Κωνσταντινίδης 3, Μπρουζιώτης.