Τι έγινε στον όμιλο του ΠΑΟΚ: Νίκη κορυφής για την Telekom Baskets Bonn

Μία νίκη μακριά από την πρώτη τετράδα είναι, πλέον, ο ΠΑΟΚ μετά την χθεσινή νίκη επί της Zaragoza για την 6η αγωνιστική του 4ου ομίλου του Basketball Champions League.
Πηγή: paokbc.gr

Στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 6ης αγωνιστικής, η Telekom Baskets Bonn πέτυχε σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί της JDA Dijon με 66-78 και την έπιασε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 4-2. Η επόμενη αντίπαλος του ΠΑΟΚ στη διοργάνωση, κυριάρχησε στον τομέα των ριμπάουντ και κράτησε τη γαλλική ομάδα πολύ χαμηλά στο σκορ, παίρνοντας μια πολύ σημαντική νίκη. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Benjamin Simmons με 16 πόντους, ενώ ο Trey McKinney είχε 14 πόντους. Από την πλευρά της JDA Dijon, ο Rasheed Sulaimon είχε 20 πόντους με 6/10 τρίποντα.

Στη Λιθουανία, η Neptunas επικράτησε της Besiktas με 86-80, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά την υπόθεση νίκη στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν είχε επί μέρους σκορ 24-5 και μετέτρεψε το εις βάρος της 38-42 του ημιχρόνου, σε υπέρ της 62-47. Οι Λιθουανοί ανανέωσαν 12 επιθέσεις με επιθετικά ριμπάουντ και είχαν 18 ασίτ, με τον Simas Galdikas να έχει 14 πόντους και τον Tomas Delininkaitis 13 πόντους. Από την πλευρά των Τούρκων, προσπάθησαν μόνο οι Shaquielle McKissic και Jordan Theodore, οι οποίοι είχαν από 27 και 21 πόντους αντίστοιχα.

Στην Ιταλία, η Happy Casa Brindisi νίκησε πιο εύκολα από όσο δείχνει το τελικό 98-92 την Falco Szombathely και βελτίωσε το ρεκόρ της στο 3-3. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με διαφορά 22 πόντων στο δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ ήταν στο +17 στις αρχές της τέταρτης περιόδου, αλλά χαλάρωσε στο τέλος και οι Ούγγροι μείωσαν στο τελικό 98-92. Πρώτος σκόρερ για την Brindisi, η οποία είχε 10/18 τρίποντα, ήταν ο Tyler Stone με 19 πόντους, ενώ από τους ηττημένους, ο Juvonte Reddic είχε 22 πόντους με 9/13 δίποντα.