Νίκη στην πρεμιέρα για τις νεάνιδες!

Από acpaok.gr: Στην 1η αγωνιστική του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Βόλεϊ, το οποίο διεξάγεται στην Πολίχνη το τριήμερο 22-24 Μαρτίου, οι νεάνιδες του ΠΑΟΚ αντιμετώπισαν την Ελπίδα στο ΔΑΚ Πολίχνης, της οποίας και επικράτησαν με 2-3 σετ, πετυχαίνοντας την πρώτη τους νίκη...

Στο πρώτο σετ, ο ΠΑΟΚ μπήκε "μουδιασμένα", δίνοντας το δικαίωμα στις αντίπαλες να προηγηθούν με 11-7 και 14-11. Τα κορίτσια του Δικεφάλου, αν και μείωσαν σε 14-13, έμειναν και πάλι πίσω στο σκορ, 19-16, αυτό όμως δεν τους... χάλασε την ψυχολογία, καθώς ισοφάρισαν λίγο αργότερα σε 23-23, κατακτώντας τελικά το σετ με 23-25 τελικό σκορ.

Στο δεύτερο σετ, αν και η "τυπικά" γηπεδούχος Ελπίς βρέθηκε μπροστά με 4-3, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 4-4, πέρασε μπροστά και διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το 13-14, οπότε και ήρθε η ισοπαλία, 14-14. Από εκεί και έπειτα, το σκορ κρινόταν στον πόντο, με τον Δικέφαλο να καταθέτει την... ψυχή του για το 0-2, το οποίο και πέτυχε με 25-27 τελικό σκορ.

Στο τρίτο σετ, η ανεβασμένη ψυχολογία από την κατάκτηση των πρώτων δύο σετ έδωσε στον ΠΑΟΚ ένα προβάδισμα +3 πόντων, 3-6, το οποίο διεύρυνε αργότερα στο +5, 4-9 και 5-10. Παρά τις εναλλαγές στο σκορ, ο ΠΑΟΚ διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το 16-17, οπότε και η Ελπίς ισοφάρισε σε 17-17 και έκανε την ανατροπή με το σετ να καταλήγει σε αυτήν με 25-20.

Στο τέταρτο σετ, ο ΠΑΟΚ έχτισε μία διαφορά των +5 πόντων, 6-11, ενώ άνοιξε τη διαφορά στους +6 πόντους, 8-14 και 9-15. Οι αντίπαλες έκαναν την αντεπίθεσή τους και το σετ κατέληξε σε αυτές με 25-21 τελικό σκορ, ισοφαρίζοντας έτσι σε 2-2 σετ.

Στο τάι μπρέικ, αν και στο ξεκίνημα το σκορ κρινόταν στην ισοπαλία, 2-2, ο Δικέφαλος έμεινε πίσω για τέσσερις πόντους, 6-2, κάτι που δε τον σταμάτησε όμως... Τα κορίτσια ισοφάρισαν σε 7-7 και πέρασαν μπροστά στο σκορ, 7-10, φτάνοντας τελικά στην κατάκτηση του σετ με 14-16 τελικό σκορ, αλλά και της νίκης με 2-3 σετ.

Το παρόν στον αγώνα έδωσαν ο Γενικός Γραμματέας του ΠΑΟΚ κ. Αθανάσιος Καπετανάκης, ο διοικητικός υπεύθυνος του τμήματος βόλεϊ γυναικών κ. Κώστας Αμοιρίδης, καθώς και ο Έφορος του τμήματος κ. Γιώργος Χατζηβασιλειάδης.

Στην επόμενη αγωνιστική, ο ΠΑΟΚ αντιμετωπίζει το απόγευμα του Σαββάτου 23 Μαρτίου και ώρα 17:30 τον Α.Ο. Αιγάλεω.

Ελπίς - ΠΑΟΚ: 2-3

Αναλυτικά τα σετ: 23-25, 25-27, 25-20, 25-21, 14-16