Άδοξος αποκλεισμός από τη Ραπίντ! (1972)

Ο ΠΑΟΚ έχοντας αποσπάσει στις 13/9/1972 στο Πράτερ λευκή ισοπαλία από τη Ραπίντ, υποδέχτηκε σαν σήμερα 27/9/1972 τους Αυστριακούς στην Τούμπα ...
Πηγή: aspromavresistories.blogspot.com

Ο Δικέφαλος ήταν το αδιαμφισβήτητο φαβορί για πρόκριση στον επόμενο γύρο του Κυπέλλου Κυπελλούχων και στην Τούμπα εκείνο το φθινοπωρινό απόγευμα βρέθηκαν 40.000 οπαδοί της ομάδας (34.420 εισιτήρια, 2.258.600 δρχ οι εισπράξεις)! Ο ΠΑΟΚ πληγώθηκε από την άμυνά του, την αστοχία των επιθετικών και τα σφυρίγματα του Ούγγρου ρέφερι Παλοτάι, ο οποίος όταν χρειάστηκε έβαλε το χεράκι του, βοηθώντας τους φιλοξενούμενους και αποδοκιμάστηκε άγρια.

Ο λόγος: Στην αρχή ακύρωσε ένα κανονικότατο γκολ, μετά έδωσε ένα αμφισβητούμενο πέναλτι και στη συνέχεια δεν έδωσε στον ΠΑΟΚ άλλα δύο, ενώ απέβαλε άδικα τον Κούδα!!! Με λίγα λόγια τα έκανε σαν τα μούτρα του και χειρότερα...

Ο ΠΑΟΚ είχε απέναντί του μια ομάδα σίγουρα του χεριού του, όμως η ευκαιρία της πρόκρισης πέταξε! Ο αγώνας ήταν συγκλονιστικός, με τις φάσεις να διαδέχονται η μία την άλλη και τον Δικέφαλο να έχει την υπεροχή παίζοντας για μεγάλα χρονικά διαστήματα στο μισό γήπεδο τους Αυστριακούς!

Μοιραίος για τον ΠΑΟΚ ο Γιάννης Στέφας, τα παιδαριώδη λάθη του οποίου τα πληρώσαμε πανάκριβα! Στο πρώτο μισό του ημιχρόνου και αφού ο ΠΑΟΚ έχασε μια σειρά καλών ευκαιριών, στο 23' μετά από λάθος των Φουντουκίδη - Παπαδόπουλο, ο Γκάλος έκανε το 0-1 . Στο 26' μονοκόμματο σουτ του Κούδα, η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι, στη συνέχεια έσκασε καθαρά μέσα από τη γραμμή, όμως το γκολ δεν μέτρησε! Ακολούθησε χαμένο τετ α τετ του Μπέλλη και στο 32' ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε. Ο Βάλτσερ ανέτρεψε τον Ασλανίδη και ο Σαράφης από τα 11 μέτρα ισοφάρισε βάζοντας φωτιά στην κατάμεστη Τούμπα, αφού ο Καίσαρας χτύπησε το πέναλτι δύο φορές, πριν ο Παλοτάι δείξει σέντρα...

Στα επόμενα λεπτά και πάλι ο Βάλτσερ υποπίπτει σε νέο πέναλτι (ανατροπή Κούδα), όμως δεν δίνεται από τον Ούγγρο! Στο 43' λάθος του Φουντουκίδη δίνει τη δυνατότητα να κερδίσουν φάουλ έξω από την περιοχή μας. Το εκτέλεσε ο Βέλνερ, ο Στέφας απέκρουσε στέλνοντας την μπάλα στα πόδια του Κρανκλ (μεγάλη φίρμα της εποχής) και αυτός από κοντά σημειώνει το 1-2.

Με την έναρξη της επανάληψης ο ΠΑΟΚ μπήκε φουριόζος, καθώς δεν είχε περιθώριο για κάτι άλλο! Στο διάστημα 45' - 60' χάνονται τα άχαστα, αλλά γκολ δεν μπαίνει... Το γκολ δεν ήρθε ούτε στο 78' όταν ο τερματοφύλακας και το δοκάρι έσωσαν το 2-2, ενώ στο 79' αντικρίζει την κόκκινη ο Κούδας. Η ισοφάριση ήρθε στο 92' από τον Ασλανίδη με απευθείας εκτέλεση φάουλ, ήταν όμως πολύ αργά για κάτι περισσότερο!

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ: Στέφας, Γούναρης, Φουντουκίδης, Ιωσηφίδης, Παπαδόπουλος, Τερζανίδης, Ασλανίδης, Σαράφης (82' Λάζος), Αποστολίδης, Κούδας, Μπέλλης (46' Παρίδης)

Ραπίντ: Φουχσμπίχλερ, Ούλμαν, Βέρνερ,Φακ, Χοφ, Πάγιενκ, Κάστνερ (62' Γκλολ), Βάλτσερ, Κρανκλ (87' Μύλλερ), Λώρεντς, Γκάλος