Έγραψε ιστορία ο Ενέα Μιχάι!

Ο Ενέα Μιχάι σκοράροντας στο 90ό λεπτό του αγώνα στο "Γ. Καραϊσκάκης", έγραψε ιστορία, προσθέτοντας το όνομά του σε αυτά των παικτών του ΠΑΟΚ που στέρησαν -διαχρονικά- το αήττητο πρωτάθλημα από τον Ολυμπιακό!

Η αρχή είχε γίνει στις 1/10/1972, για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος, με τον Γούναρη να σκοράρει σε βάρος της ομάδας της καρδιάς του μπροστά σε 45.000 θεατές (42.150 τα εισιτήρια).

Το ρολόι σημάδευε το  56ο λεπτό και ενώ ο ΠΑΟΚ έπαιζε με "10" λόγω αποβολής του Ασλανίδη δύο λεπτά νωρίτερα, η Τούμπα τινάχτηκε στον αέρα! Τερζανίδης - Αποστολίδης συνδυάστηκαν, η μπάλα έφτασε στον Γούναρη και από εκεί με δυνατό βολέ στα δίχτυα του Κελεσίδη...

Πέρασε ενάμισης χρόνος όταν στις 21/4/1974 ο Σταύρος Σαράφης νίκησε με ασύλληπτη κεφαλιά τον Κελεσίδη, βάζοντας φωτιά στην κατάμεστη Τούμπα (42.976 τα εισιτήρια), σε παιχνίδι που έγινε στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της περιόδου 1973-1974.

Τέλος στις 15/12/1974, για την 9η αγωνιστική, ο ΠΑΟΚ με τον Λάκη Πρόγιο στον πάγκο του και τον Γκιούλα Λόραντ να παρακολουθεί το ματς από την κερκίδα έτοιμος να υπογράψει συμβόλαιο με την ομάδα, υποδέχτηκε στην Τούμπα τον πρωτοπόρο ως την 8η αγωνιστική Ολυμπιακό.

Ο Δικέφαλος πήρε τη νίκη με 2-0 στη βροχερή Τούμπα, χάρη σε γκολ που σημείωσαν στο 21' ο Παναγιώτης Κερμανίδης και στο 70' ο Χρήστος Τερζανίδης.

Θυμηθείτε περισσότερα για τη νίκη επί του Ολυμπιακού με 1-0 τη σεζόν 1972-1973 ΕΔΩ, τη νίκη με το ίδιο σκορ τη σεζόν 1973-1974 ΕΔΩ αλλά και το 2-0 της περιόδου 1974-1975 ΕΔΩ