Χαμένος στην ... ομίχλη! (1977)

Για τον β' γύρο του Κυπέλλου Κυπελλούχων Ευρώπης της περιόδου 1977-1978, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε σαν σήμερα στις 19/10/1977 την Βέιλε στη Δανία...

Ο Δικέφαλος με τον Άγγλο Μπίλι Μπίγκαμ στον πάγκο του, δέχτηκε από τους Δανούς τρία γκολ που ήρθαν κυριολεκτικά σαν φαντάσματα μέσα στην ομίχλη... Ο ΠΑΟΚ παρουσιάστηκε στο Βέιλε χωρίς ψυχή, υποτιμώντας μάλλον τον αντίπαλο και το πλήρωσε!

Το σκορ άνοιξε στο 12' ο Χάνσεν με κοντινό σουτ στο "Γ" της εστίας μας, με τους παίκτες του Μπίγκαμ να σοβαρεύονται στη συνέχεια στο αμυντικό κομμάτι, όχι όμως και μεσοεπιθετικά. Στο 19' Κερμανίδης - Κωστίκος συνδυάστηκαν με τον τελευταίο από καλή θέση να σουτάρει στα χέρια του Δανού τερματοφύλακα, στην καλύτερη στιγμή της ομάδας στο πρώτο μισό της αναμέτρησης, σε ένα διάστημα στο οποίο οι γηπεδούχοι δεν είχαν να επιδείξουν τίποτε περισσότερο από το γκολ στο 12'.

Με την έναρξη της επανάληψης ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, ανεβάζοντας την απόδοσή του, όμως τα μέτρα που ανέβηκε στο γήπεδο ίσως ήταν το λάθος του. Στοχεύοντας στην ισοφάριση, έδωσε χώρο στους γηπεδούχους και στο τελευταίο δεκάλεπτο δέχτηκε άλλα δύο τέρματα. Στο 79' μετά από λάθος εκτίμηση της πορείας της μπάλας από τον Αναστασιάδη, ο Ζακέ μπήκε στην περιοχή μας και με δυνατό πλασέ έκανε το 2-0, ενώ στο 88' ήταν η σειρά του Φουντουκίδη να κάνει το λάθος, το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο Νόρεγκαρντ και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα για 3η φορά στα δίχτυα μας. Οι Δανοί στις κερκίδες πανηγύριζαν σαν μωρά, από το ανέλπιστο αποτέλεσμα, την ώρα που οι παίκτες μας καταλάβαιναν πλέον πως η υπόθεση πρόκριση άρχισε να γέρνει προς την πλευρά της Βέιλε.

Από τον ΠΑΟΚ επέπλευσαν οι Ιωσηφίδης - Δαμανάκης - Κερμανίδης (μεσοαμυντικά), με τους υπόλοιπους να απογοητεύουν.

Αξίζει ειδική μνεία στο κοράκι εκ Γερμανίας (Μπίβερος), που δεν έπρεπε σε καμιά περίπτωση να επιτρέψει τη διεξαγωγή της αναμέτρησης, λόγω της πυκνής ομίχλης (αρχική εικόνα). Όταν στο ημίχρονο του αγώνα ρωτήθηκε γιατί δεν το ανέβαλε, απάντησε πως από τη στιγμή που από το κέντρο του γηπέδου έβλεπε τις εστίες, το παιχνίδι έπρεπε να γίνει. Υπήρχαν όμως στιγμές που αυτό δε συνέβαινε, για παράδειγμα το 3ο γκολ των Δανών, ο Φούρτουλα κατάλαβε πως η μπάλα μπήκε στα δίχτυα από τους πανηγυρισμούς των γηπεδούχων!!!

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Βέιλε: Βότσκου, Γιόκερσεν, Σόρενσεν Κ., Χάνσεν, Σόρενσεν Τ., Κνούντσον, Σέρισλεβ, Εκ, Νόρεγκαρντ, Πουλ (71' Μαρκούζεν), Ζακέ

ΠΑΟΚ: Φούρτουλα, Ιωσηφίδης, Γούναρης, Αποστολίδης, Αναστασιάδης, Κερμανίδης, Παθιακάκης, Κούδας, Κωστίκος, Ορφανός, Δαμανάκης