Φιλική νίκη με ανατροπή ...

Σαν σήμερα στις 2/9/1979, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε στην Τούμπα την αεκ, σε φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας, ενόψει της σεζόν που θα άρχιζε σε λίγες μέρες...

Αν και ο Δικέφαλος του Βορρά είχε ορισμένους βασικούς του παίκτες σε μετριότατη μέρα, πήρε τελικά τη νίκη με 3-2, σε ένα παιχνίδι που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων μέχρι το τέλος του. Αντίθετα ο ΠΑΟΚ είχε σε πολύ καλή μέρα τον Σταύρο Σαράφη που αγωνίστηκε σαν έφηβος (!), καθώς και τους Βασιλάκο, Αλεξανδρίδη, Αναστασιάδη, Δαμανάκη.

Ο Στεργιούδας πλονζάρει και αποκρούει, ενώ δεξιά στο έδαφος βρίσκεται ο Άγγελος Αναστασιάδης

Στο 34' ο Αρδίζογλου με ατομική προσπάθεια σε αντεπίθεση έκανε το 0-1 κόντρα στη ροή του ματς, για να απαντήσει στη συνέχεια (και μάλιστα δις!) ο Βασίλης Βασιλάκος. Πρώτα ισοφάρισε στο 50' και στη συνέχεια έκανε το 2-1 στο 64'. Η αθηναϊκή ομάδα ισοφάρισε στο 69' με τον Αρδίζογλου, για να έρθει στο 82' ο Γιάννης Δαμανάκης να σκοράρει, όταν πήρε την μπαλιά του Σαράφη στην πλάτη της άμυνας και με ωραία προσπάθεια σημείωσε το τελικό 3-2, για τους παίκτες του Έγκον Πίχατσεκ, που βρέθηκε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στον ασπρόμαυρο πάγκο.

Ο ΠΑΟΚ έχασε σημαντικές ευκαιρίες στο πρώτο 20λεπτο για να ανοίξει πρώτος τος σκορ, όπως μπορείτε να διαβάσετε στη συνέχεια...

5ο λεπτό:  Φάουλ ο Ιωσηφίδης, κεφαλιά ο Κωστίκος, δύσκολα σε κόρνερ ο Στεργιούδας

10ο λεπτό: Ο Κωστίκος βρήκε τον Σαράφη σε πολύ καλή θέση, το σουτ όμως του Καίσαρα το απέκρουσε και πάλι σε κόρνερ ο Στεργιούδας

15ο λεπτό: Συνδυασμός Ορφανού - Κωστίκου - Σαράφη, η μπάλα έφτασε στον Βασιλάκο που απέφυγε τον Ιντζόγλου, αλλά το σουτ του πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Στεργιούδα

17ο λεπτό: Με ατομική προσπάθεια ο Αναστασιάδης μπήκε στην  περιοχή, σούταρε όμως πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

20ό λεπτό: Κερμανίδης - Κωστίκος συνδυάστηκαν, ο τελευταίος σέντραρε παράλληλα, ο Στεργιούδας απέτυχε να απομακρύνει, η μπάλα στρώθηκε στον αμαρκάριστο Ορφανό που καθυστέρησε και το σουτ του κόντραρε σε αμυντικό

Στην επανάληψη έλειψαν οι μεγάλες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, αλλά γενικά ο ΠΑΟΚ ήταν μια ταχύτητα πάνω από την αεκ και έδειξε πιο έτοιμος για την έναρξη του πρωταθλήματος...

Ρέφερι της αναμέτρησης ο Αμπατζής.

ΠΑΟΚ: Φούρτουλα (46' Φίλης), Γούναρης, Ιωσηφίδης (46' Αλαβάντας), Αποστολίδης, Αναστασιάδης, Δαμανάκης, Κερμανίδης, Σαράφης, Κωστίκος (46' Ανέστης - 70' Ρούσος), Βασιλάκος (80' Σίγγας), Ορφανός (46' Αλεξανδρίδης)

αεκ: Στεργιούδας, Καλαϊτζίδης, Κώτσος, Ραβούσης, Ιντζόγλου, Βλάντις, Αρδίζογλου, Νικολούδης, Μπάγεβιτς, Δομάζος, Μαύρος