Τεράστιος ΠΑΟΚ στον Πειραιά!

Για την 8η αγωνιστική της Super League, ο μεγάλος ΠΑΟΚ, ΠΑΤΗΣΕ εκτός έδρας τον Ολυμπιακό, κερδίζοντάς τον με 1-2 ...

Κόντρα σε θεούς και δαίμονες, τραυματισμούς και ατυχίες, ακόμη και τον διαιτητή και τον VAR, η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου κρατήθηκε στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε ιδανικά το ματς και με χτίσιμο επιθέσεων με αυτοπεποίθηση από την άμυνα, κατόρθωσε να δημιουργήσει αμυντικές ανισορροπίες στον Ολυμπιακό. Το σουτ του Ομάρ Ελ Καντουρί ήταν προειδοποιητική βόλη, πριν το κόρνερ του Μάριου Τσαούση στο 9ο λεπτό, που έφερε το 0-1 για τον Δικέφαλο.

Σε εκείνο το σημείο και χωρίς ο Ολυμπιακός να πιέσει συντονισμένα, κυριάρχησε η νευρικότητα και τα ατομικά λάθη σε προσπάθεια να αποσυμπιεστεί η μεγάλη περιοχή του Κοτάρσκι . Οι γηπεδούχοι από τα άκρα προσπάθησαν να διασπάσουν την αμυντική γραμμή του ΠΑΟΚ και σε μια σέντρα του Ρέαμπτσιουκ, ο Χάμες Ροντρίγκες ισοφάρισε το παιχνίδι στο 37'.

Η επανάληψη εμφάνισε έναν Δικέφαλο πεινασμένο για αποδείξεις. Και να πάρει αυτή τη φορά αυτό που άξιζε για την προσπάθειά του. Ο Κάλεντ Νάρεϊ πήρε την πάσα του Λύρατζη μέσα στην περιοχή και έστειλε... χαιρετίσματα στον νεαρό Τζολάκη που είδε τη μπαλα να αναπαύεται στα δίχτυα του, μετά το σουτ του Γερμανού.

Και η σεμνή τελετή θα λάμβανε τέλος αν ο Τρεϊμάνις δεν έκανε μια μεγαλοπρεπέστατη κωλοτούμπα στο καταφανέστατο πέναλτι πάνω στον Ολιβέιρα που έγινε σάντουιτς από Μπα κι Τζολάκη. Ο VAR τον φώναξε και αντί να του ζητήσει συγγνώμη που σπατάλησε τον χρόνο του, ο Λετονός τον δικαίωσε παίρνοντας πίσω ένα πέναλτι που θα έδινε και ο... Βαλμπουενά.

Αυτή τη φορά οι παίκτες του ΠΑΟΚ διατήρησαν την ψυχραιμία τους και το τελικό σκορ δεν άλλαξε, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει αυτό που του άξιζε. Μια νίκη βάλσαμο για τις πληγές που άνοιξαν στα προηγούμενα ματς.

Ολυμπιακός: Τζολάκης, Ρέαμπτσουκ, Παπασταθόπουλος, Μπα (84′ Ουί Τζο Χουάνγκ), Βρουσάι, Εμβιλά, Ιν. Χουάνγκ, Αγκ. Καμαρά (65′ Μασούρας), Χάμες (71′ Βαλμπουενά), Γκάρι (71′ Ελ Αραμπί), Μπακαμπού.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Τσαούσης (70′ Σάστρε), Κουλιεράκης, Ίνγκασον, Λύρατζης, Κούρτιτς, Ντάντας (90′ Σβαμπ), Ελ Καντουρί, Αουγκούστο (84′ Φιλίπε Σοάρες), Νάρεϊ, Ολιβέιρα.

....................................

96o λεπτό: Κίτρινη και στον Σβαμπ

91ο λεπτό: Κίτρινη κάρτα στον Κοτάρσκι για καθυστερήσεις

7 τα λεπτά των καθυστερήσεων

90ο λεπτό: Αλλαγή ζήτησε ο Ντάντας και μπήκε στη θέση του ο Σβαμπ

89ο λεπτό: Πλασέ του Ελ Αραμπί κοντράρει στον Σάστρε

84ο λεπτό: Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ, μπαίνει ο Σοάρες στη θέση του Αουγκούστο, ενώ παράλληλα αλλαγή και για τον Ολυμπιακό, ο Ουί Τζο Χουάνγκ στη θέση του Μπα

83ο λεπτό: Απόκρουση του Κοτάρσκι σε σουτ του Βρουσάι

82o λεπτό: Άστοχο σουτ του Ολιβέιρα

74o λεπτό: Κόρνερ για τον Ολυμπιακό, άστοχη κεφαλιά του Παπασταθόπουλου

71ο λεπτό: Διπλή αλλαγή για τον Ολυμπιακό, Ελ Αραμπί αντί Ροντρίγκεζ και Βαλμπουενά αντί Ροντρίγκες

70ο λεπτό: Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ, ο Σάστρε μπαίνει στη θέση του Τσαούση

66ο λεπτό: Αλλαγή για τον Ολυμπιακό, ο Μασούρας στη θέση του Καμαρά

65ο λεπτό: Αλλάζει γνώμη ο διαιτητής μετά τον έλεγχο του VAR, δεν υπάρχει φάουλ και αναιρείται η κίτρινη κάρτα

61ο λεπτό: Πέναλτι για τον ΠΑΟΚ! Κίτρινη κάρτα στον Μπα για φάουλ πάνω στον Ολιβέιρα

60ο λεπτό: Εξαιρετική εκτέλεση στημένου από τον Τσαούση, η μπάλα καταλήγει κόρνερ

58ο λεπτό: Από πλάγια θέση χάνει ευκαιρία ο Γκάρυ Ροντρίγκεζ για την ισοφάριση

56ο λεπτό: ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ με φανταστικό σουτ του Νάρει

55o λεπτό: Αυστηρότατη κίτρηνη κάρτα στον Αουγκούστο για φάουλ.. φάντασμα στον Ροντρίγκες

50ο λεπτό: Στα σώματα σουτ του Λύρατζη, σε θέση οφσάιντ ο Τσαούσης για το ριμπάουντ

46ο λεπτό: Πρώτη καλή φάση του ΠΑΟΚ στο 2ο ημίχρονο, αποκρούεται η κεφαλιά του Ολιβέιρα

46ο λεπτό: Άστοχο κόρνερ του Τσαούση, απομακρύνεται η μπάλα για 2ο κόρνερ, λήγει το ημίχρονο πριν την εκτέλεσή του

2 τα λεπτά των καθυστερήσεων

42ο λεπτό: Σημαντική απόκρουση του Κοτάρσκι σε μπαλιά του Ροντρίγκες

37ο λεπτό: 1-1 ο Χάμες Ροντρίγκες

35ο λεπτό: Ακόμη ένα κόρνερ για τον Ολυμπιακό, επιθετικό φάουλ πάνω στον Κοτάρσκι

31ο λεπτό: Εκτέλεση κόρνερ για τον Ολυμπιακό, χωρίς όμως να βγάλει ουσιαστική φάση

23o λεπτό: Πιέζει ο Ολυμπιακός και κερδίζει 2ο κόρνερ μετά από λάθος του Κουλιεράκη

18ο λεπτό: 1ο κόρνερ για τον Ολυμπιακό

8ο λεπτό: ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛ αυτογκόλ από κεφαλιά του Παπασταθόπουλου μετά από το 2ο κόρνερ του ΠΑΟΚ, με εξαιρετική εκτέλεση του Τσαούση

2ο λεπτό: Άστοχο σουτ του Λύρατζη

1ο λεπτό: Δυναμικά ξεκίνησε ο ΠΑΟΚ, κερδίζοντας κόρνερ στη πρώτη φάση του αγώνα μετά από σουτ του Ελ Καντουρί

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ στη σέντρα..

Οι συνθέσεις
:

Ολυμπιακός: Τζολάκης, Βρουσάι, Μπα, Παπασταθόπουλος, Ρέαμπτσουκ, Εμβιλά, Ινμπόμ, Γκάρι Ροντρίγκες, Αγκιμπού Καμαρά, Χάμες Ροντρίγκες, Μπακαμπού. Αναπληρωματικοί: Πασχαλάκης, Ρέτσος, Μπουχαλάκης, Αραμπί, Ουί Τζο, Μασούας, Βαλμπουενά, Σαμασέκου, Ντόι.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Λύρατζης, Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Τσαούσης, Κούρτιτς, Ντάντας, Ντόουγκλας, Ελ Καντουρί, Νάρεϊ, Ολιβέιρα. Αναπληρωματικοί: Ζ. Ζίβκοβιτς, Νάσμπεργκ, Σάστρε, Σβαμπ, Φιλίπε Σοάρες, Κουαλιάτα, Μπίσεσβαρ, Κωνσταντέλιας, Γκορντεζιάνι

..................................

To pregame της αναμέτρησης

Έφτασαν στο γήπεδο οι αποστολές των ομάδων, με τους παίκτες να κάνουν την καθιερωμένη αναγνωριστική βόλτα στον αγωνιστικό χώρο. Αυτή τη φορά δεν ακούστηκε κάτι για παράλυτη ή ... ανάπηρη πόρτα!

Πηγή εικόνας: paokfc/twitter

Η αρχική σύνθεση του ΠΑΟΚ

19:17 Ξεκίνησαν ζέσταμα Τζολάκης και Πασχαλάκης, με τον τελευταίο να τα λέει νωρίτερα με τους πρώην συμπαίκτες του

Επτά λεπτά αργότερα ξεκίνησαν προθέρμανση και οι Κοτάρσκι, Ζίβκοβιτς, δεν έλειψαν για μια ακόμη φορά νωρίτερα τα αντεθνικά συνθήματα από τους "έλληνες", επιστήμονες, οπαδούς του γάβρου