Αγχωτικό τρίποντο με Κούρτιτς!

Για την 4η αγωνιστική της Super League, o ΠΑΟΚ κέρδισε στην Τούμπα τη Λαμία με 1-0...

Η εικόνα για ένα ακόμα παιχνίδι στην Τούμπα ήταν γνώριμη. Η Λαμία αγωνίστηκε με 11 παίκτες πίσω από τη σέντρα κι έψαξε να βρει κενούς χώρους στην κόντρα επίθεση. Μάλιστα ήταν αυτή που απείλησε πρώτη με τον Κοτάρσκι να σταματάει προσπάθεια του Τσιλούλη μόλις στο 4′.

Ο ΠΑΟΚ γενικά λειτούργησε καλά στις μεταβάσεις σε όλο το πρώτο 45λεπτο, είχε καλές επιστροφές και δεν έδωσε δικαιώματα στους φιλοξενούμενους για να απειλήσουν ιδιαίτερα. Στην άλλη πλευρά του γηπέδου η ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου με υπομονή κι επιμονή έψαχνε τρόπους να φτάσει στην εστία του Σαράνοφ.

Στο πρώτο 15λεπτο απείλησε με σουτ των Βιεϊρίνια και Λύρατζη χωρίς επιτυχία, με τον Μπίσεσβαρ λίγο αργότερα να μην βρίσκει επίσης στόχο. Στο 23′ ο Νάρεϊ βρέθηκε απέναντι από τον Σαράνοφ, αλλά ο κίπερ της Λαμίας τον σταμάτησε.Στο 31′ ο Ντάντας επιχείρησε σέντρα-σουτ, ο Σαράνοφ ακούμπησε τη μπάλα και την έστειλε στο δοκάρι του, ενώ ο Ολιβέιρα στην επόμενη φάση δεν έκανε καλό τελείωμα μετά από κόρνερ.

Η λύση για τον Δικέφαλο ήρθε στο 43′. Ο Νάρεϊ εκτέλεσε και πάλι κόρνερ, ο Κούρτιτς έκανε εξαιρετική κίνηση, απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο και με μία καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-0.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε και στην επανάληψη. Οι δύο προπονητές δεν άλλαξαν κάτι στην τακτική τους, παρά μόνο έφεραν φρέσκα πόδια από τους πάγκους.O ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο του αγώνα μέχρι το φινάλε, έβγαλε κάποιες καλές φάσεις προς την εστία του Σαράνοφ, χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες με Νάρεϊ , Μπράντον και Λύρατζη , αλλά το σκορ δεν άλλαξε.

Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με ένταση και με ένα άσχημο χτύπημα που δέχθηκε ο Ντόμινικ Κοτάρσκι μέσα στην περιοχή σε διεκδίκηση της μπάλας. Ο παίκτης διακομίσθηκε άμεσα στο νοσοκομείο για να πραγματοποιηθούν όλες οι απαραίτητες εξετάσεις.Ο ΠΑΟΚ πήρε το τρίποντο, επέστρεψε στις νίκες κι ανέβηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, δύο πόντους πίσω από τον Παναθηναϊκό και στρέφει πλέον την προσοχή του στην επικείμενη αναμέτρηση στο Ηράκλειο κόντρα στον ΟΦΗ.

ΠΑΟΚ ( Ράζβαν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Λύρατζης, Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Βιεϊρίνια (77' Τσαούσης), Ντάντας, Κούρτιτς (70' Σβαμπ), Αουγκούστο (63' Φιλίπε Σοάρες), Νάρεϊ,  Μπίσεσβαρ (62' Α.Ζίβκοβιτς), Ολιβέιρα (63' Τόμας).

Λαμία (Τζιανλούκα Φέστα): Σαράνοφ, Κορνέζος, Γκοράνοφ, Αντέτζο, Σιμόν, Τζανδάρης, Μπεχαράνο (83' Γιακουμάκης), Σλίβκα, Ντε Βινσέντι (58' Ασκόφσκι), Τσιλούλης (68' Μαρμεντίνι), Μανούσος (58' Μποάκιε).

........................................

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρσης

105ο λεπτό: Κόκκινη στον Μποάκι! Επιτέλους

103ο λεπτό: Με φορείο ο Κοτάρσκι, ο Σβαμπ κάτω από τα δοκάρια!

101ο λεπτό: Υπάρχει τραυματισμός του Κοτάρσκι, μετά από πολύ επικίνδυνη προβολή του Μποάκι

100ό λεπτό: Σουτ του Νάρεϊ από εξαιρετική θέση, άουτ

97ο λεπτό: Κίτρινη στον Σιμόν

5 λεπτά οι καθυστερήσεις

89ο λεπτό: Κίτρινη σε Κασναφέρη και Καρυπίδη

85ο λεπτό: Ο Τσαούσης εκτέλεσε φάουλ, άουτ η μπάλα

77ο λεπτό: Τσαούσης στη θέση του Βιεϊρίνια

76ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Νάρεϊ από καλή θέση να αστοχεί απελπιστικά

71ο λεπτό: Σβαμπ στη θέση του Κούρτιτς

70ό λεπτό: Καλή η κάθετη του Ντάντας, αλλά ο Μπράντον βρήκε αέρα

66ο λεπτό: Ο Σαράνοφ μπλόκαρε το σουτ του Νάρεϊ

65ο λεπτό: Ο Κοτάρσκι μπλόκαρε το σουτ του Τσανδάρη

62ο λεπτό: Τριπλή αλλαγή ο ΠΑΟΚ. Βγήκαν οι Ολιβέιρα, Μπίσεσβαρ, Ντόουγκλας και μπήκαν Μπράντον, Ζίβκοβιτς, Σοάρες

58ο λεπτό: Μποάκι στη θέση του Μανούσου και Ασκόφσκι αντί του Ντε Βινσέντι

45'+3": Κίτρινη στον Κούρτιτς, κλώτσησε την μπάλα, ενώ είχε δοθεί φάουλ

45'+2": Κίτρινη στον Μανούσο για διαμαρτυρία

2 λεπτά οι καθυστερήσεις

44ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Κούρτιτς με εκπληκτική κεφαλιά

30ό λεπτό: Ο Κοτάρσκι μπλόκαρε το γύρισμα του Σλίβκα

Cooling break

23ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με τον Νάρεϊ σε τετ α τετ να μην μπορεί να νικήσει τον Σαράνοφ

22ο λεπτό: Πλασέ του Μπίσεσβαρ, από το ύψος της μεγάλης περιοχής, άουτ

13ο λεπτό: Καλό σουτ του Βιεϊρίνια, αλλά άουτ η μπάλα

8ο λεπτό: Απελπιστικά άουτ το σουτ του Λύρατζη

4ο λεπτό: Απειλεί η Λαμία με Κοτάρσκι να σταματάει τον Τσιλούλη!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τη Λαμία στη σέντρα

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Λύρατζης, Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Βιεϊρίνια, Ντάντας, Κούρτιτς (71' Σβαμπ), Αουγκούστο (62' Σοάρες), Νάρεϊ, Μπίσεσβαρ (62' Ζίβκοβιτς), Ολιβέιρα (62' Μπράντον). Αναπληρωματικοί: Ζ. Ζίβκοβιτς, Κάργας, Τσαούσης, Φιλίπε Σοάρες, Σβαμπ, Κωνσταντέλιας, Κουαλιάτα, Α. Ζίβκοβιτς, Μπράντον.

Λαμία: Σαράνοφ, Αντέτζο, Τζανδάρης, Μανούσος (58' Μποάκι), Ντε Βινσέντι (58' Ασκόφσκι), Σλίβκα, Νταβίντ Σιμόν, Μπεχαράνο (83' Γιακουμάκης), Γκοράνοβ, Τσιλούλης, Κορνέζος. Αναπληρωματικοί: Γκαραβέλης, Προβυδάκης, Σαραμαντάς, Γιακουμάκης, Μαρμεντίνι, Μπάμπης, Μποάκι, Μπενίτεζ, Ασκόφσκι.

...................................

Έφτασαν στο γήπεδο οι αποστολές των δύο ομάδων και οι παίκτες έκαναν την καθιερωμένη αναγνωριστική βόλτα στον αγωνιστικό χώρο

100 παιχνίδια στον πάγκο του ΠΑΟΚ συμπληρώνει ο Ραζβάν Λουτσέσκου

Ξεκίνησαν ζέσταμα οι τερματοφύλακες του ΠΑΟΚ ακολούθησαν αυτοί των φιλοξενούμενων