Με λυτρωτή τον Νάρεϊ στο 96'!!!

Για την 2η αγωνιστική της Super League, o ΠΑΟΚ κέρδισε στην Τούμπα τον Ατρόμητο με 2-1...

Είναι μόλις το δεύτερο εντός έδρας ματς για τη Super League. Κι όμως, είναι σαν να έχεις δει μπροστά σου ολόκληρη ταινία. Από εκείνες που φεύγεις γεμάτος, αλλά... ιδρωμένος από την ένταση και την αγωνία. Ο ΠΑΟΚ κινδύνεψε στο τέλος, αλλά με το buzzer beater του Νάρεϊ έκανε το δύο στα δύο και τώρα ετοιμάζεται για το πάντα ιδιαίτερο ματς με τον Άρη.

Αυτού του τύπου τα παιχνίδια οφείλεις να τα τελειώνεις νωρίς. Ειδικά όταν είσαι καλός κι έχεις τις ευκαιρίες να το κάνεις. Ο ΠΑΟΚ και καλή απόδοση είχε και δημιουργικός ήταν ώστε να... σκοτώσει το ματς νωρίτερα. Με καλή κυκλοφορία της μπάλας, ορθολογική ανάπτυξη τόσο από το άξονα όσο κι από τις πτέρυγες, ο Δικέφαλος είχε από το πρώτο λεπτό τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα.Ο Ατρόμητος προσπάθησε να κάνει build up κι όχι να παίξει με γεμίσματα και κυνήγι για τις δεύτερες μπαλιές, αλλά συνάντησε δυσκολίες από το οργανωμένο πρεσάρισμα του Δικεφάλου και η πίεση τον οδήγησε σε αρκετά λάθη.

Ο ΠΑΟΚ, όμως, στο τελικό τρίτο του γηπέδου δεν είχε το καθαρό μυαλό να μετατρέψει την υπεροχή του σε γκολ.Το γκολ ήρθε τελικά από πέναλτι που κέρδισε ο Ίνγκασον σε χέρι του Χατζηισαϊα και εκτέλεσε εύστοχα ο Κούρτιτς . Η ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου δημιούργησε κι άλλες ευκαιρίες με τον Μπράντον Τόμας , τον Νάρεϊ και τον Α.Ζίβκοβιτς (που άλλαζαν συχνά πλευρές), είδε το γκολ του Ολιβέιρα να ακυρώνεται ως οφσάιντ και στις καθυστερήσεις ισοφαρίστηκε από το πουθενά, με γκολ του Τζοβάρα.Κι ενώ η πρώτη απώλεια βαθμών έμοιαζε να πλησιάζει, ο Νάρεϊ με εκπληκτικό σκαστό σουτ από δύσκολη γωνία έκανε το 2-1 στο 96' κι έπεσαν οι τίτλοι τέλους για το ΠΑΟΚ – Ατρόμητος.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ ( Ραζβάν Λουτσέσκου ): Κοτάρσκι , Βιεϊρίνια (76' Σάστρε ), Ίνγκασον , Κουλιεράκης , Τσαούσης , Ντάντας (76' Μπίσεσβαρ ), Κούρτιτς (80' Σβαμπ ), Αουγκούστο (80' Φιλίπε Σοάρες ), Νάρεϊ , Α.Ζίβκοβιτς , Τόμας (63' Ολιβέιρα ).

Ατρόμητος (Κρις Κόλεμαν): Γιαννιώτης, Κιβρακίδης, Ντε Μποκ, Χατζηισαΐας, Σουάρεθ, Γκονζάλες, Κουέν, Μουνίθ (94' Οικονομίδης), Ρομπάιγ (62' Κιάρτανσον) , Κλωναρίδης (80΄ Τζοβάρας), Τζαβίδας (62' Ροτάριου).

...................

96ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Νάρεϊ από πολύ δύσκολη γωνία!

92ο λεπτό: 1-1 ο Τζοβάρας! Αφύλαχτος πλάσαρε τον Κοτάρσκι!

6 λεπτά οι καθυστερήσεις

90ό λεπτό: Δύσκολα σε κόρνερ ο Κοτάρσκι!

89o λεπτό: Φάουλ για τον Ατρόμητο σε καλή θέση! Κίτρινη στον Σοάρες

85ο λεπτό: ΓΚΟΛ ο Ολιβέιρα αλλά ακυρώνεται με τη βοήθεια του VAR!

85ο λεπτό: Κίτρινη στον εριστικό προπονητή του Ατρομήτου!

66ο λεπτό: Ο Γιαννιώτης σταματάει την εξ επαφής κεφαλιά του Ζίβκοβιτς

63ο λεπτό: Ολιβέιρα στη θέση του Μπράντον και  Κιάρτανσον και Ροτάριου στις θέσεις των Τζαβίδα και Ρομπάιγ.

62ο λεπτό: Κεφαλιά του Κουλιεράκη από καλή θέση, άουτ

61ο λεπτό: Ο Ζίβκοβιτς την κάθετη στον Μπράντον, το σουτ του οποίου κόντραρε αμυντικός

41ο λεπτό: Σουτ του Ζίβκοβιτς άουτ

7-1 οι τελικές και 68-32 η κατοχή της μπάλας!

37ο λεπτό: Γύρισμα του Νάρεϊ, προβολή του πιεζόμενου Μπράντον, μπλόκαρε ο Γιαννιώτης

35ο λεπτό: Κίτρινη στον Κούεν

33ο λεπτό: Νέα καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ με τον Ζίβκοβιτς να γυρίζει την μπάλα από τα δεξιά και τον Ντε Μποκ να διώχνει σε κόρνερ

29ο λεπτό: Σουτ του Κούρτιτς άουτ

Φτάσαμε στα μισά του ημιχρόνου και Ατρόμητος δεν υπάρχει στο γήπεδο από τη μέση και μπροστά

24ο λεπτό: Μεγάλη φάση για τον ΠΑΟΚ! Τετ α τετ ο Μπράντον μετά από κάθετη του Ντάντας, όπως ο Ισπανός καθυστέρησε και χάθηκε η ευκαιρία!

23ο λεπτό: Ο Γιαννιώτης μπλόκαρε την κεφαλιά του Ίνγκασον

20ό λεπτό: Μπορούσε να δείξει την 2η κίτρινη στον Χατζηισαΐα ο Τζήλος, τη χάρισε!

17ο λεπτό: Έχει την κατοχή της μπάλας ο ΠΑΟΚ, με τους φιλοξενούμενους να παίζουν πίσω παρά το ότι χάνουν με 1-0

12ο λεπτό: Το εκτέλεσε ο Κούρτιτς και ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ. Στην άλλη γωνία έπεσε ο Γιαννιώτης

10ο λεπτό: Υπάρχει VAR για πέναλτι υπέρ του ΠΑΟΚ και δίνεται!  Μετά από κεφαλιά του Ίνγκασον η μπάλα βρήκε στο χέρι του Χατζηισαΐα.Κίτρινη στον Χατζηισαΐα

7ο λεπτό: Ο Κούρτιτς εκτέλεσε φάουλ, άουτ η μπάλα

Το παιχνίδι ξεκίνησε ...

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια (76' Σάστρε), Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Τσαούσης, Κούρτιτς (81' Σοάρες), Ντάντας (76' Μπίσεσβαρ), Ντόουγκλας (81' Σοάρες), Ζίβκοβιτς, Νάρεϊ, Μπράντον (63' Ολιβέιρα). Αναπληρωματικοί: Ζ. Ζίβκοβιτς, Κάργας, Σάστρε, Σοάρες, Σβαμπ, Ελ Καντουρί, Μπίσεσβαρ, Κωνσταντέλιας, Ολιβέιρα.

Ατρόμητος: Γιαννιώτης, Κιβρακίδης, Σουάρεθ, Χατζηισαΐας, Ντε Μποκ, Γκονζάλες, Κούεν, Μουνίθ (94' Οικονομίδης), Κλωναρίδης (82' Τζοβάρας), Τζαβίδας (63' Κιάρτανσον), Ρομπάιγ (63' Ροτάριου). Αναπληρωματικοί: Μάριτς, Στρούγγης, Μαυρομάτης, Οικονομίδης, Τζοβάρας, Έρλινγκμαρκ, Ροτάριου, Κωτσόπουλος, Κιάρτανσον

................................

Το pregame της αναμέτρησης

20:15 Έφτασαν στο γήπεδο οι αποστολές των δύο ομάδων, με πρώτη αυτήν του Ατρομήτου

21:02 Σε εξέλιξη η προπόνηση των τερματοφυλάκων και των δύο ομάδων