Τρίποντο με ανατροπή, χωρίς να πείσει!

Για την 13η αγωνιστική της Super League, o ΠΑΟΚ κέρδισε στην άδεια λόγω τιμωρίας Τούμπα, τη Λαμία με 2-1...

Για ένα ακόμη παιχνίδι ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ νωχελικά και στην πρώτη επικίνδυνη φάση που έβγαλαν οι φιλοξενούμενοι, έφτασαν στο 0-1 στο 7' με τον Αραμπούλι, την ώρα που οι παίκτες μας διαμαρτυρήθηκαν έντονα για φάουλ στον Τσιγγάρα που δε δόθηκε από τον Σιδηρόπουλο, αλλά και από το VAR που εξέτασε τη φάση.

Στο 14ο λεπτό, ο Γκαραβέλης απέκρουσε με υπερένταση σε κόρνερ την κεφαλιά του Ζίβκοβιτς, για να έρθει τέσσερα λεπτά αργότερα η ισοφάριση από τον Λύρατζη.

Ο νεαρός ακολούθησε τον Ντόουγκλας σε προσπάθειά του, βρέθηκε με την μπάλα στα πόδια του και με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα να περάσει κάτω από το σώμα του Γκαραβέλη και να καταλήξει στα δίχτυα της Λαμίας.

Ο ΠΑΟΚ δεν ανέβασε ρυθμό, πέραν από ανούσια κατοχή,  και ως το τέλος του ημιχρόνου είχε μόνο μια καλή στιγμή με τον Μουργκ να εκτελεί φάουλ και η μπάλα να βρίσκει τη συμβολή των δοκών του Γκαραβέλη.

Στην επανάληψη και στο 58ο λεπτό ο Γκαραβέλης μπλόκαρε την κεφαλιά του αμαρκάριστου Ντόουγκλας, μετά από σέντρα του Κούρτιτς, για να γίνει στο 64' το 2-1 με εξαιρετικό τελείωμα του Κούρτιτς.

Στο 73ο λεπτό, χρειάστηκε η σωτήρια κόντρα του Μιχαηλίδη σε σουτ του Ταϊρόν, ενώ στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού ακυρώθηκε σωστά γκολ της Λαμίας μετά από υπόδειξη οφ σάιντ του βοηθού.

Συμπερασματικά ο ΠΑΟΚ πήρε ένα σημαντικό τρίποντο και μάλιστα με ανατροπή, αλλά η ομάδα δεν έπεισε με την εμφάνισή της. Ιδιαίτερα στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης, πιέστηκε από τη Λαμία και σε κάποιες στιγμές βρέθηκε σε αδικαολόγητη τρικυμία!

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Λύρατζης, Ίνγκασον, Μιχαηλίδης, Σίντκλεϊ, Κούρτιτς (82' Σβαμπ), Τσιγγάρας, Μουργκ (62' Μπίσεσβαρ), Ντόουγκλας (75' Σφιντέρσκι), Ζίβκοβιτς, Άκπομ (82' Εσίτι).

Λαμία: Γκαραβέλης, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Σαραμαντάς, Προβυδάκης, Μπεχαράνο (86' Τσούκαλος), Γκέντσογλου (69' Τσανδάρης), Ελευθεριάδης (79' Μανουσάκης), Νιούνες (69' Ταϊρόν), Ρόμανιτς, Αραμπούλι.

................................

4 λεπτά οι καθυστερήσεις

90ό λεπτό: Κίτρινη στον Ταϊρόν

84ο λεπτό: Κίτρινη στον Μπεχαράνο

82ο λεπτό: Βγήκαν Κούρτιτς, Άκπομ και μπήκαν Σβαμπ, Εσίτι

75ο λεπτό: Σφιντέρσκι στη θέση του Ντόουγκλας

73ο λεπτό: Σωτήρια κόντρα του Μιχαηλίδη σε σουτ του Ταϊρόν!

71ο λεπτό: Από πολύ καλή θέση, άουτ το σουτ του Ντόουγκλας

69ο λεπτό: Μπήκαν Ταϊρόν, Τσανδάρης στις θέσεις των Νιούνες, Γκέντσογλου

68ο λεπτό: Κίτρινη στον Προβυδάκη

64ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ 2-1 ο Κούρτιτς με εξαιρετικό τελείωμα

62ο λεπτό: Μπίσεσβαρ στη θέση του Μουργκ

59ο λεπτό: Κίτρινη στον Γκέντσογλου

58ο λεπτό: Ο Γκαραβέλης μπλόκαρε την κεφαλιά του αμαρκάριστου Ντόουγκλας, μετά από σέντρα του Κούρτιτς

55ο λεπτό: Κίτρινη στον Νιούνες

48ο λεπτό: Ο Γκαραβέλης μπλόκαρε το σουτ του Μουργκ

Ξεκίνησε η επανάληψη, χωρίς αλλαγές οι ομάδες

Ο Σιδηρόπουλος κιτρινίζει τον Αραμπούλι, χαρίστηκε στον Νιούνες

2 λεπτά οι καθυστερήσεις

31ο λεπτό: Δοκάρι η μπάλα στο φάουλ που εκτέλεσε ο Μουργκ! Η μπαλα σταμάτησε στη συμβολή των δοκών

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τη Λαμία στη σέντρα

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Λύρατζης, Ίνγκασον, Μιχαηλίδης, Σίντκλεϊ, Κούρτιτς (82' Σβαμπ), Τσιγγάρας, Μουργκ (62' Μπίσεσβαρ), Ντόουγκλας (75' Σφιντέρσκι), Ζίβκοβιτς, Άκπομ (82' Εσίτι). Αναπληρωματικοί: Ζίβκοβιτς, Βαρέλα, Τσαούσης, Εσίτι, Κωνσταντέλιας, Σβαμπ, Μπίσεσβαρ, Σφιντέρσκι.

Λαμία: Γκαραβέλης, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Σαραμαντάς, Προβυδάκης, Μπεχαράνο (86' Τσούκαλος), Γκέντσογλου (69' Τσανδάρης), Ελευθεριάδης (79' Μανουσάκης), Νιούνες (69' Ταϊρόν), Ρόμανιτς, Αραμπούλι. Αναπληρωματικοί: Σαράνοβ, Μαζουλουξής, Γκολέμιτς, Μανουσάκης, Ντελ Πίνο, Σκόνδρας, Τζανδάρης, Τσούκαλος, Βύντρα.

......................................

Το pregame της αναμέτρησης

16:05 'Εφτασαν στο γήπεδο οι αποστολές των δύο ομάδων με τους παίκτες να κάνουν την καθιερωμένη αναγνωριστική βόλτα στον αγωνιστικό χώρο

H σύνθεση του ΠΑΟΚ

16:35 Οι τερατοφύλακες των δύο ομάδων έχουν ξεκινήσει ζέσταμα, ακολούθησαν και οι υπόλοιποι παίκτες