Πάτησε το σκουλήκι και αγκάλιασε τη 2η θέση!

Για την 8η αγωνιστική των play offs της Super League, o ΠΑΟΚ κέρδισε στην Τούμπα τον Άρη με 2-0...

Ένας πολύ καλά διαβασμένος ΠΑΟΚ, παρά τις σημαντικές απουσίες του κέρδισε τον ΑΚΙΝΔΥΝΟ έως ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ επιθετικά συμπολίτη, έχοντας απέναντί του μια κακή διαιτησία και έναν τραγικό Πορτογάλο (τελικά) VARίστα, που προσπάθησε να αλλοιώσει το αποτέλεσμα!

Ο Δικέφαλος διαμαρτυρήθηκε για τον μη καταλογισμό πέναλτι στον Ουάρντα και στον Βαρέλα λίγο αργότερα, με το κοράκι να κάνει γαργάρα την πεντακάθαρη κόκκινη στον Γκάμα, ο οποίος πάτησε τον Βιεϊρίνια, στέλνοντας τον παίκτη μας στον πάγκο (αναγκαστική αλλαγή)!

Από το ξεκίνημα του ματς φάνηκε πως οι φιλοξενούμενοι είχαν σκοπό να παίξουν ταμπούρι και να προσπαθήσουν να κλέψουν το ματς στις αντεπιθέσεις, όμως ο Δικέφαλος με σωστή λειτουργία δεν τους έδωσε το δικαίωμα να πιστέψουν σε κάτι τέτοιο παίζοντας έξυπνα!

Ο ΠΑΟΚ στο πρώτο 45λεπτο είχε την κατοχή της μπάλας και έψαχνε τους διαδρόμους προς την εστία του Κουέστα, χωρίς ωστόσο να τα καταφέρνει καθώς έλειπε η καλή τελική πάσα. Πάντως στο 21ο λεπτό ο Κουέστα ανέτρεψε τον Ουάρντα, αλλά δεν έδωσε τίποτε ο Λευκορώσος, ουτε το VAR.

Παρόμοια τύχη είχαν και οι διαμαρτυρίες μας στη φάση που ο Γκανέα σκαρφάλωσε πάνω στον Βαρέλα στην προσπάθειά του να απομακρύνει την μπάλα, χρησιμοποιώντας και τον αγκώνα του, χωρίς να δοθεί τίποτε!

Στην επαανάληψη και στο 54ο λεπτό, ο Λευκορώσος έδειξε κίτρινη στον Γκάμα, αν και θα μπορούσε να έχει άλλο χρώμα η κάρτα! Καρμπινάτη κόκκινη που έγινε γαργάρα!

Στο 62ο λεπτό μπήκαν οι Λύρατζης στη θέση του Βιεϊρίνια, Τσιγγάρας αντί του Ουάρντα και Κρμέντσικ αντί του Σφντέρσκι, ενώ επτά λεπτά αργότερα, ο Σβαμπ άνοιξε το σκορ με πέναλτι που κέρδισε ο Κρμέντσικ από τον Σάσα.

Στο 81ο λεπτό, με την άκρη του ποδιού ο Κουέστα σταμάτησε το πλασέ του Κρμεντσικ, για να φτάσουμε στο 91' όταν ο Ζίβκοβιτς από κοντά εκτέλεσε τον Κουέστα, γράφοντας το τελικό 2-0.

Καλό το κοουτσάρισμα του Πάμπλο Γκαρσία, εύστοχες οι αλλαγές του, σίγουρα πιστώνεται μεγάλο μέρος από τη σημερινή νίκη!

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια (61' Λύρατζης), Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Ροντρίγκο, Ντόουγκλας, Σβαμπ (78' Μουργκ), Μπάμπα (85' Μιχάι), Ζίβκοβιτς, Ουάρντα (61΄Τσιγγάρας), Σφιντέρσκι (61' Κρμέντσικ).

Άρης: Κουέστα, Ιωάννου (73' Μπερτόλιο), Μπεναλουάν Ρόουζ, Σούντγκρεν (73' Μπρούνο), Γκάνεα, Ματίγια (83' Μήτρογλου), Σάσα, Γκάμα, Γκαρσία (56' Μαντσίνι), Σίλβα (56' Μάνος).

73ο λεπτό: Βγήκαν Σούντγκρεν, Ιωάννου και μπήκαν Μπερτόλιο, Μπρούνο

69ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Σβαμπ με πέναλτι που κέρδισε ο Κρμέντσικ από τον Σάσα

62ο λεπτό: Λύρατζης στη θέση του Βιεϊρίνια, Τσιγγάρας αντί του Ουάρντα και Κρμέντσικ αντί του Σφντέρσκι

37ο λεπτό: Σουτ του Ντόουγκλας άουτ

28ο λεπτό: Ο Βιεϊρίνια προσπάθησε να πιάσει στον ύπνο τον Κουέστα, που απέκρουσε με υπερένταση σε κόρνερ

23ο λεπτό: Σουτ του Ζίβκοβιτς άουτ

21ο λεπτό: Ο Κουέστα ανέτρεψε τον Ουάρντα, δεν έδωσε τίποτε ο Λευκορώσος, ουτε το VAR

15ο λεπτό: Κίτρινη στον Μπεναλουάν για μαρκάρισμα στον Σφιντέρσκι

14ο λεπτό: Κίτρινη κάρτα στον Μιχαηλίδη για μαρκάρισμα στον Γκάμα

9ο λεπτό: Σουτ του Σφιντέρσκι, μπλόκαρε ο Κουέστα

To παιχνίδι ξεκίνησε με τον Άρη στη σέντρα

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια (61' Λύρατζης), Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Ροντρίγκο, Ντόουγκλας, Σβαμπ (78' Μουργκ), Μπάμπα (85' Μιχάι), Ζίβκοβιτς, Ουάρντα (61΄Τσιγγάρας), Σφιντέρσκι (61' Κρμέντσικ). Αναπληρωματικοί: Ζ. Ζίβκοβιτς, Λύρατζης, Μιχάι, Νινούα, Τσιγγάρας, Κωνσταντέλιας, Μουργκ, Τζόλης, Κρμέντσικ

Άρης: Κουέστα, Ιωάννου (73' Μπερτόλιο), Μπεναλουάν Ρόουζ, Σούντγκρεν (73' Μπρούνο), Γκάνεα, Ματίγια (83' Μήτρογλου), Σάσα, Γκάμα, Γκαρσία (56' Μαντσίνι), Σίλβα (56' Μάνος). Αναπληρωματικοί: Σιαμπάνης, Μαντσίνι, Μπρούνο, Μήτρογλου, Μπαγκαλιάνης, Δεληζήσης, Μπερτόλιο, Μάνος, Σάκιτς

.......................................

13:35 Έφτασαν στο γήπεδο οι αποστολές των δύο ομάδων

13:40 Οι παίκτες του ΠΑΟΚ έκαναν την καθιερωμένη αναγνωριστική βόλτα στον αγωνιστικό χώρο

Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ

14:16 Ξεκίνησαν ζέσταμα Πασχαλάκης - Ζίβκοβιτς, ακολούθησαν οι τερματοφύλακες του συμπολίτη

14:25 Και οι υπόλοιποι παίκτες του ΠΑΟΚ και του Άρη στον αγωνιστικό χώρο