Ισόπαλος με το μυαλό στον ημιτελικό

Για την 6η αγωνιστική των play offs, o ΠΑΟΚ αναδείχθηκε ισόπαλος 0-0 στην Τούμπα με τον Παναθηναϊκό ...

Ο Γκαρσία παρέταξε στο αρχικό σχήμα τον Πασχαλάκη κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα τους Μιχαηλίδη, Βαρέλα, Βιεϊρίνια, στα χαφ τους Μπάμπα, Ντόουγκλας, Τσιγγάρα, Λύρατζη και μπροστά τους Ελ Καντουρί, Σφιντέρσκι, Τζόλη.

Ο τεχνικός του Δικεφάλου ξεκούρασε βασικούς παίκτες του, εκτιμώντας -και πολύ καλά έκανε- ότι το ματς της Πέμπτης με τη χάρτινη είναι πιο σημαντικό, δίνοντας παράλληλα φανέλα βασικού στους Λύρατζη, Τσιγγάρα, Τζόλη, Μιχαηλίδη, με τους τρεις πρώτους πάντως να κινούνται στη μετριότητα!

Ο ΠΑΟΚ, σε ένα παιχνίδι που δε διεκδίκησε δάφνες ποιότητας, ήταν καλύτερος στο πρώτο 45λεπτο, ενώ στην επανάληψη, παρά τις αλλαγές έδειξε να ξυπνάει στα τελευταία λεπτά!

Αυτό που έλειψε στο πρώτο ημίχρονο ήταν το καλό κοντρόλ σε καθοριστικές φάσεις με αποτέλεσμα να πάνε χαμένες οι ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν. Σε τέσσερις περιπτώσεις ο Διούδης σταμάτησε τους παίκτες μας, χωρίς όμως τα τελειώματα να είναι αυτά που έπρεπε.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι κυκλοφόρησαν την μπάλα, δεν ήταν όμως ιδιαίτερα απειλητικοί, ενώ στο 78ο λεπτό, ο Γκεστράνιους έδειξε κίτρινη στον Λύρατζη, στη συνέχεια ο Μακέντα σκόραρε αλλά το παιχνίδι είχε σταματήσει, μέσα σε διαμαρτυρίες των παικτών της αθηναϊκής ομάδας.

Ότι καλό είχε να μας δείξει η επανάληψη, καταγράφηκε προς το τέλος του παιχνιδιού. Έτσι στο 88ο λεπτό, μετά από κόρνερ του Μουργκ από τα δεξιά, η κεφαλιά ψαράκι του Σβαμπ πέρασε άουτ!

Στο 91ο λεπτό, νέα καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ με τον Κρμέντσικ από καλή θέση να σουτάρει άουτ και 96' ο ΠΑΟΚ ζήτησε ανατροπή του Κρμέντσικ, ενώ στην επόμενη φάση ο Πασχαλάκης απέκρουσε το σουτ του Καρλίτος!

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Τσιγγάρας (55' Σβαμπ), Ντόουγκλας, Μπάμπα, Λύρατζης (79' Ίνγκασον), Ελ Καντουρί (65' Λάμπρου), Σφιντέρσκι (46' Κρμέντσικ), Τζόλης (55' Μουργκ).

Παναθηναϊκός: Διούδης, Xατζηθεοδωρίδης, Πούγγουρας, Βέλεθ, Μολό, Νιάς, Σανκαρέ (57' Ενγκμπακοτό), Μαουρίσιο, Βιγιαφάνιες, Ιωαννίδης (69' Καμπετσής), Μακέντα (88' Καρλίτος).

................................

Ο ΠΑΟΚ ζήτησε ανατροπή του Κρμέντσικ στο 96', στην επόμενη φάση ο Πασχαλάκης απέκρουσε το σουτ του Καρλίτος!

91ο λεπτό: Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ με τον Κρμέντσικ από καλή θέση να σουτάρει άουτ

5 λεπτά οι καθυστερήσεις

Στο ίδιο λεπτό Καρλίτος στη θέση του Μακέντα

88ο λεπτό: Κόρνερ ο Μουργκ κεφαλιά ο Σβαμπ άουτ!

87o λεπτό: Ο Βαρέλα προλαβαίνει και κόβει την μπάλα προ του Μακέντα

79ο λεπτό: Ίνγκασον στη θέση του Λύρατζη

78ο λεπτό: Κίτρινη στον Λύρατζη, στη συνέχεια ο Μακέντα σκόραρε αλλά το παιχνίδι είχε σταματήσει

45ο λεπτό: Κίτρινη στον Τσιγγάρα

40ό λεπτό: Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ με τον Πούγγουρα να κοντράρει την τελευταία στιγμή το σουτ του Λύρατζη

25ο λεπτό: Καλό σουτ του Ελ Καντουρί, απέκρουσε ο Διούδης

20ό λεπτό: Κίτρινη στον Βέλεθ για πάτημα στον Σφιντέρσκι

13ο λεπτό: Ο Διούδης μπλόκαρε το σουτ του Σφιντέρσκι σε μια εξαιρετική ανάπτυξη του ΠΑΟΚ από τα δεξιά

9ο λεπτό: Ο Διούδης πέφτει στα πόδια του Τζόλη και προλαβαίνει την μπάλα

7ο λεπτό: Ο Διούδης μπλόκαρε το σουτ του Τζόλη που έγινε υπό καλές προϋποθέσεις

To παιχνίδι ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό στη σέντρα

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Τσιγγάρας (55' Σβαμπ), Ντόουγκλας, Μπάμπα, Λύρατζης (79' Ίνγκασον), Ελ Καντουρί (65' Λάμπρου), Σφιντέρσκι (46' Κρμέντσικ), Τζόλης (55' Μουργκ). Αναπληρωματικοί: Ζίβκοβιτς, Σοάρες, Ίνγκασον, Γιαξής, Σβαμπ, Κωνσταντέλιας, Μουργκ, Λάμπρου, Κρμέντσικ

Παναθηναϊκός: Διούδης, Xατζηθεοδωρίδης, Πούγγουρας, Βέλεθ, Μολό, Νιάς, Σανκαρέ (57' Ενγκμπακοτό), Μαουρίσιο, Βιγιαφάνιες, Ιωαννίδης (69' Καμπετσής), Μακέντα (88' Καρλίτος). Αναπληρωματικοί: Χριστογιώργος, Σένκεφελντ, Αγιούμπ, Καρλίτος, Σάντσες, Αϊτόρ, Ενγκμπακοτό, Αλεξανδρόπουλος, Καμπετσής

............................

Το pregame της αναμέτρησης

13:35 Έφτασε στην Τούμπα η αποστολή του ΠΑΟΚ, χωρίς να συμμετέχει σε αυτήν ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς

Έγινε γνωστή η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ

Θυμίζουμε ότι διαιτητής της αναμέτρησης ορίστηκε ο Φινλανδός Γκεστράνιους και στο VAR o o Πολωνός Ντομπρίνιν

14:15 Ξεκίνησαν ζέσταμα οι Πασχαλάκης, Ζϊβκοβιτς, ακολούθησαν οι τερματοφύλακες της αθηναϊκής ομάδας

14:28 Ξεκίνησαν ζέσταμα και οι υπόλοιποι παίκτες του Παναθηναϊκού, δύο λεπτά αργότερα εμφανίστηκαν και οι παίκτες του Δικεφάλου