Νίκη με ανατροπή στη επανάληψη!

Για την 16η αγωνιστική της Super League, o ΠΑΟΚ κέρδισε στην Τούμπα την ομάδα του Βόλου ΝΠΣ με 3-1, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 11'...

Ο Γκαρσία παρέταξε στο αρχικό σχήμα τους Πασχαλάκη, Σοάρες, Ίνγκασον, Κρέσπο, Περέιρα, Εσίτι, Σβαμπ, Ουάρντα, Ζίβκοβιτς, Τζόλη, Σφιντέρσκι. Μια ενδεκάδα με αρκετές αλλαγές σε σχέση με αυτήν που κατέβασε ο τεχνικός του ΠΑΟΚ στο ματς στο Περιστέρι...

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ νωχελικά στο ματς και το πλήρωσε στο 11ο λεπτό όταν έγινε το 0-1 με το σουτ του Κιάκου να κοντράρει στον Κρέσπο και να καταλήγει στα δίχτυα μας.

Η ομάδα έδειχνε στα επόμενα λεπτά επηρεασμένη από το γκολ που δέχτηκε και στο 16' και 18' ο Πασχαλάκης απέκρουσε τα σουτ του Ρενάτο. Ενδιάμεσα ένα καλό σουτ του Τζόλη το απέκρουσε δύσκολα στη δεξιά του γωνία ο Κλέιμαν.

Ο ΠΑΟΚ είχε την κατοχή της μπάλας, ανούσια πάντως, αλλά στο 28' ο Σβαμπ ισοφάρισε ευστοχώντας στο πέναλτι που έδωσε ο Τζήλος σε χέρι του Ριένστρα.

Η τελευταία καλή φάση του ημιχρόνου καταγράφηκε στις καθυστερήσεις, όταν μετά από ωραία προσπάθεια του Περέιρα, ο Τζόλης μέσα από τη μεγάλη περιοχή, σούταρε στα σώματα.

Με την έναρξη της επανάληψης, μπήκαν στο παιχνίδι οι Ελ Καντουρί, Βιεϊρίνια στις θέσεις των Εσίτι, Περέιρα και η εικόνα της ομάδας βελτιώθηκε αισθητά προς το καλύτερο!

Στο 56ο λεπτό, χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, όταν μετά από το γύρισμα του Ζίβκοβιτς, το γυριστό σουτ του Ουάρντα πέρασε άουτ! Δέκα λεπτά αργότερα έγινε το 2-1 από τον Ίνγκασον με κεφαλιά, μετά από πρώτη κεφαλιά του Σφιντέρσκι.

Ο ΠΑΟΚ δε σταμάτησε να πιέζει τους φιλοξενούμενους, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες στο υπόλοιπο του παιχνιδιού και το τελικό 3-1 διαμορφώθηκε από τον Κρμέντσικ στο 90', με τον Τσέχο να αφήνει πολύ καλές εντυπώσεις στο διάστημα που αγωνίστηκε, καθώς ήταν μέσα σε όλες τις φάσεις!

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Σοάρες, Ίνγκασον, Κρέσπο, Περέιρα (46' Βιεϊρίνια), Εσίτι (46' Ελ Καντουρί), Σβαμπ, Ουάρντα (85' Ντόουγκλας), Ζίβκοβιτς, Τζόλης (78' Μουργκ), Σφιντέρσκι (67' Κρμέντσικ).

Βόλος ΝΠΣ: Κλέιμαν, Φεράρι, Γκρίλο (86' Ντεντάκης), Μήτογλου, Σάντσες, Ριένστρα, Κιάκος (68' Μαρτίνες), Μπαρτόλο, Περέα (63' Νίνης), Ρενάτο, Δουβίκας.

...............................

3 λεπτά οι καθυστερήσεις

90ό λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Κρμέντσικ

85ο λεπτό: Ντόουγκλας στη θέση του πολύ καλού καλού Ουάρντα!

84ο λεπτό: Σουτ του Ελ Καντουρί άουτ

82ο λεπτό: Τεράστια ευκαιρία ο Μουργκ! Τετ α τετ με τον Κλέιμαν αλλά είδε τον τερματοφύλακα του Βόλου να τον σταματάει

78ο λεπτό: Μουργκ στη θέση του Τζόλη

75ο λεπτό: Ο Ουάρντα βρήκε τον Τζόλη αμαρκάριστο, η κεφαλιά όμως έφυγε άουτ

73ο λεπτό: Πολύ καλό σουτ του Κρμέντσικ με τη μία, ελάχιστα άουτ η μπάλα!

73ο λεπτό: Καλή προσπάθεια του Κρμέντσικ, αλλά αδύναμο το σουτ

72ο λεπτό: Κίτρινη στον Δουβίκα για μαρκάρισμα στον Σβαμπ

67ο λεπτό: Κρμέντσικ στη θέση του Σφιντέρσκι και Μαρτίνες στη θέση του Κιάκου

66ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Ίνγκασον με κεφαλιά μετά από πρώτη κεφαλιά του Σφιντέρσκι

63ο λεπτό: Νίνης στη θέση του Περέα

60ό λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για τον Βόλο, με το σουτ του αμαρκάριστου Ρενάτο, να περνάει άουτ!

58ο λεπτό: Κίτρινη στον Περέα

56ο λεπτό: Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Γύρισμα του Ζίβκοβιτς, γυριστό σουτ του Ουάρντα άουτ!

48ο λεπτό: Κίτρινη στον Βιεϊρίνια για μαρκάρισμα στον Μπαρτόλο

46ο λεπτό: Μπήκαν Ελ Καντουρί, Βιεϊρίνια στις θέσεις των Εσίτι, Περέιρα

Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, εξαιρετική προσπάθεια του Περέιρα, ο οποίος πάσαρε στον Τζόλη αλλά το σουτ κόντραρε στον Μήτογλου

44ο λεπτό: Κίτρινη στον Κιάκο για μαρκάρισμα στον Ουάρντα

43ο λεπτό: Κίτρινη στον Ζίβκοβιτς

29ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Σβαμπ ευστοχώντας στο πέναλτι που έδωσε ο Τζήλος σε χέρι του Ριένστρα

28ο λεπτό: Κίτρινη στον Κλέιμαν

22ο λεπτό: Ο Πασχαλάκης απέκρουσε το σουτ του Ρενάτο

18ο λεπτό: Ο Κλέιμαν απέκρουσε το σουτ του Τζόλη

16ο λεπτό: Ο Πασχαλάκης μπλόκαρε το σουτ του Ρενάτο, όλα ξεκίνησαν από λάθος του ... Εσίτι

11ο λεπτό: 0-1 ο Βόλος με το σουτ του Κιάκου να κοντράρει στον Κρέσπο και να καταλήγει στα δίχτυα

7ο λεπτό: Σέντρα ο Ζίβκοβιτς, κεφαλιά ο Σφιντέσκι πιεζόμενος, άουτ

To παιχνίδι ξεκίνησε με τον Βόλο στη σέντρα

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Σοάρες, Ίνγκασον, Κρέσπο, Περέιρα (46' Βιεϊρίνια), Εσίτι (46' Ελ Καντουρί), Σβαμπ, Ουάρντα (85' Ντόουγκλας), Ζίβκοβιτς, Τζόλης (78' Μουργκ), Σφιντέρσκι (67' Κρμέντσικ). Αναπληρωματικοί: Ζ.Ζίβκοβιτς, Βιεϊρίνια, Βαρέλα, Ντόουγκλας, Νινούα, Ελ Καντουρί, Μουργκ, Λάμπρου, Κρμέντσικ

Βόλος ΝΠΣ: Κλέιμαν, Φεράρι, Γκρίλο (86' Ντεντάκης), Μήτογλου, Σάντσες, Ριένστρα, Κιάκος (68' Μαρτίνες), Μπαρτόλο, Περέα (63' Νίνης), Ρενάτο, Δουβίκας. Αναπληρωματικοί: Γκαραβέλης, Ντεντάκης, Μαρτίνες, Νίνης, Λογαράς, Μπάλλας, Κανελλάκης

..........................

Έφτασαν στο γήπεδο οι αποστολές των δύο ομάδων και οι παίκτες έκαναν την καθιερωμένη αναγνωστική βόλτα στον αγωνιστικό χώρο.

Θυμίζουμε ότι εκτός αποστολής έμειναν οι τιμωρημένοι Γιαννούλης, Μιχαηλίδης, ο τραυματίας Μιχάι και οι Τσιγγάρας, Τσόλακ Μπίσεσβαρ, με τον τελευταίο να μην υπολογίζεται πλέον από τον Γκαρσία.

H ενδεκάδα του ΠΑΟΚ

14:16 Ξεκίνησαν ζέσταμα οι τερματοφύλακες και των δύο ομάδων

14:26 Στο γήπεδο για προθέρμανση και οι υπόλοιποι παίκτες του ΠΑΟΚ και του Βόλου