Διπλό (ΚΑΙ) στη Ριζούπολη για τον ΠΑΟΚ!

Για την 8η αγωνιστική της Super League, ο ΠΑΟΚ κέρδισε εκτός έδρας τον Απόλλωνα Σμύρνης με 1-3...

O Γκαρσία απέταξε στο αρχικό σχήμα τον Ζίβκοβιτς κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα τους Ροντρίγκο, Ίνγκασον, Κρέσπο, Λύρατζη, αμυντικά χαφ τους Σβαμπ, Ντόουγκλας, μπροστά τους Α. Ζίβκοβιτς, Μουργκ, Τζόλη και στην κορυφή της επίθεσης ο Σφιντέρσκι, σε ένα 4-2-3-1.

Απέναντι σε έναν αντίπαλο που δεν κλείστηκε, ο Δικέφαλος βρήκε διαδρόμους προς την εστία των γηπεδούχων και στο 15ο λεπτό, ο Σφιντέρσκι με άψογο τελείωμα μετά από μπαλιά του Σβαμπ,άνοιξε το σκορ.

Στο 23ο λεπτό δόθηκε πέναλτι για τον ΠΑΟΚ σε ανατροπή του Ζίβκοβις από τον Μπρούτσιτς (κίτρινη), αλλά το VAR το ακύρωσε υποδεικνύοντας οφ σάιντ στην αρχή της φάσης. Έξι λεπτά αργότερα δόθηκε αυστηρό φάουλ για τον Απόλλωνα λίγο έξω από την περιοχή μας, με την κοντινή κεφαλιά του Ιωαννίδη να περνάει άουτ!

Ο ΠΑΟΚ ανέβασε στροφές στο τελευταίο πεντάλεπτο του ημιχρόνου, βρέθηκε κοντά στο 0-2, αλλά στο 41ο λεπτό, χρειάστηκε μια μεγάλη απόκρουση του τερματοφύλακα του Απόλλωνα σε σουτ του Σβαμπ και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου νέα μεγάλη επέμβαση του Βέρχουλστ σε σουτ του Ίνγκασον!

Στο 64ο λεπτό, έγινε το 1-1, όταν ο ο Τσιλούλης με κοντινή προβολή σκόραρε, με τον ΠΑΟΚ να πληρώνει τα λάθη του σε ένα κακό για την ομάδα χρονικό σημείο της αναμέτρησης.

Στο 76ο λεπτό, δόθηκε πέναλτι για τον ΠΑΟΚ με τη βοήθεια του VAR, σε πάτημα του Λισγάρα στον Σφιντέρσκι, την ώρα που ο Παπαπέτρου αν και ήταν κοντά στη φάση δεν είδε απολύτως τίποτε! Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων δόθηκε νέο πέναλτι για τον ΠΑΟΚ, σε χέρι του Μπρούτσιτς, το εκτέλεσε ο Αουγκούστο και σημείωσε το 1-3.

Συμπερασματικά ο Δικέφαλος πήρε μια νίκη πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό 1-3, η απόδοσή του κυμάνθηκε σε μέτρια επίπεδα, σίγουρα υπήρχε κούραση από το ματς με την Αϊντχόβεν, αλλά αυτό που μετράει πάνω από όλα είναι η νίκη!

Απόλλων Σμύρνης: Βέρχουλστ, Μπρούτσιτς, Λισγάρας, Ντομίνγκες, Μπαξεβανίδης, Ιωαννίδης, Μπεντινέλι (82' Ντάουντα), Σλίβκα, Τσαμπούρης (79' Μουνιέ), Τσιλούλης, Φατιόν (82' Κολ).

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο, Ίνγκασον, Κρέσπο, Λύρατζης, Ντόουγκλας, Σβαμπ, Μουργκ (86' Μιχαηλίδης), Τζόλης (66' Ελ Καντουρί), Α. Ζίβκοβιτς,  Σφιντέρσκι (83' Τσόλακ).

..............................................

79ο λεπτό: Μουνιέ στη θέση του Τσαμπούρη

78ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ 1-2 ο Σβαμπ, έστειλε τον Βέρχουλστ στην άλλη γωνία

76ο λεπτό: Πέναλτι για τον ΠΑΟΚ με τη βοηθεια του VAR, σε πάτημα του Λισγάρα στον Σφιντέρσκι

64ο λεπτό: 1-1 ο Τσιλουλης με κοντινή προβολή, ο ΠΑΟΚ πληρώνει τα λάθη του

59ο λεπτό: Το σουτ του Φατιόν κόντραρε στον Κρέσπο και πέρασε κόρνερ, χωρίς συνέχεια η φάση

53ο λεπτό: Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ. Ο Μουργκ μπήκε στην περιοχή, αν και βρεθηκε σε καλή θέση δε σούταρε, πάσαρε στον Τζόλη το σουτ του οποίου όμως κοντραρίστηκε από τον Τσαμπούρη

50ό λεπτό: Λύρατζης και Σοάρες άλλαξαν πλευρά

Ξεκίνησε η επανάληψη, χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες

45'+2': Τρομερή επέμβαση του Βέρχουλστ σε σουτ του Ίνγκασον

2 λεπτα οι καθυστερήσεις

43ο λεπτό: Δυνατό μακρινό σουτ του Σβαμπ, άουτ

41ο λεπτό: Μεγάλη απόκρουση του τερματοφυλακα του Απόλλωνα σε σουτ του Σβαμπ

39ο λεπτό: Κίτρινη στον Ιωαννίδη για μαρκάρισμα στον Ντόουγκλας

29ο λεπτό: Αυστηρό φάουλ για τον Απόλλωνα λίγο έξω από την περιοχή μας. Ευκαιρία για τους γηπεδούχους με την κοντινή κεφαλιά του Ιωαννίδη άουτ!

26ο λεπτό: Ακυρώνει το πέναλτι και παίρνει την κίτρινη κάρτα πίσω!

23ο λεπτό: Πέναλτι για τον ΠΑΟΚ σε ανατροπή του Ζίβκοβις από τον Μπρούτσιτς (κίτρινη). Περιμένουμε το οκ από το VAR, θα το εκτελέσει ο Τζόλης

15ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ! Σφιντέρσκι με άψογο τελείωμα μετά από μπαλιά του Σβαμπ!

12ο λεπτό: Μακρινή εκτέλεση φάουλ του Ζίβκοβιτς, μπλόκαρε ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Απόλλωνα στη σέντρα

Απόλλων Σμύρνης: Βέρχουλστ, Μπρούτσιτς, Λισγάρας, Ντομίνγκες, Μπαξεβανίδης, Ιωαννίδης, Μπεντινέλι (82' Ντάουντα), Σλίβκα, Τσαμπούρης (79' Μουνιέ), Τσιλούλης, Φατιόν (82' Κολ). Αναπληρωματικοί: Κότσαρης, Κολ, Λαγός, Φερνάντεθ, Ρώσση, Μουνιέ, Ντάουντα, Βιτλής και Κιτόκο

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο, Ίνγκασον, Κρέσπο, Λύρατζης, Ντόουγκλας, Σβαμπ, Μουργκ (86' Μιχαηλίδης), Τζόλης (66' Ελ Καντουρί), Α. Ζίβκοβιτς,  Σφιντέρσκι (83' Τσόλακ). Αναπληρωματικοί: Πασχαλάκης, Ουαγκέ, Μιχαηλίδης, Τσιγγάρας, Εσίτι, Νινούα, Καντουρί, Μπίσεσβαρ, Τσόλακ