Του πήρε στο σκαλπ!!!

Για την 8η αγωνιστική των play offs της Super League, o ΠΑΟΚ κέρδισε εκτός έδρας τον γάβρο με 0-1...

Ο Φερέιρα παρέταξε στο αρχικό σχήμα τον Πασχαλάκη κάτω από τα δοκάρα, στην άμυνα τους Ίνγκασον, Βαρέλα, Μιχαηλίδη, στα χαφ Ελ Καντουρί, Μαουρίσιο, Ροντρίγκο, Γιαννούλη, Μπίσεσβαρ και επιθετικό δίδυμο τους Τζόλη, Άκπομ.

Αυτή τη φορά ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο ματς και στο πρώτο 20λεπτο έλεγξε απόλυτα το παιχνίδι παίζοντας και πιέζοντας ψηλά, είχε την κατοχή της μπάλας, κέρδισε κόρνερ τα οποία πέρασαν ανεκμετάλλευτα, ενώ στο 14ο λεπτό, μετά από γύρισμα του Ροντρίγκο, το σουτ του Μπίσεσβαρ από το ύψος του πέναλτι πέρασε άουτ!

Οι γηπεδούχοι όσο περνούσε η ώρα ισορρόπησαν το παιχνίδι, άρχισαν να επισκέπτονται την περιοχή μας παίζοντας κυρίως από τη δεξιά πτέρυγα, όμως απείλησαν μόλις μια φορά στο 32ο λεπτό, όταν η κεφαλιά του Σεμέδο έγλειψε το αριστερό δοκάρι μας...

Ο καλοστημένος στον αγωνιστικό χώρο ΠΑΟΚ έλεγχε τον ρυθμό του ματς και στο μεγαλύτερο μέρος και της επανάληψης, κυριαρχώντας στη μεσαία γραμμή, κλείνοντας τους διαδρόμους προς την εστία του Πασχαλάκη, ενώ όταν του δινόταν η ευκαιρία απειλούσε την εστία του Σα.

Σε μια τέτοια εξαιρετικά δομημένη επίθεση, στο 90ό λεπτό ο Μιχάι με κεφαλιά μετά από σέντρα του Ροντρίγκο κάρφωσε τον Σα και χάρισε τη νίκη στον ΠΑΟΚ, ενώ στο τελεταίο λεπτό των καθυστερήσεων ακυρώθηκε σωστά το γκολ του Χασάν σαν οφ σάιντ, ενώ είχε προηγηθεί και φάουλ στον Πασχαλάκη.

Ο Δικέφαλος πήρε μια εκπληκτική νίκη, διατήρησε το προβάδισμα των τριών βαθμών από τη χάρτινη και πλέον ελπίζει βάσιμα στην κατάκτηση της 2ης θέσης!

Ολυμπιακός: Σα, Ομάρ, Σεμέδο, Σισέ, Τσιμίκας, Γκιγιέρμε (61' Φορτούνης), Καμαρά, Μπουχαλάκης, Μασούρας (61' Μπρούνο), Βαλμπουενά (86' Ραντζέλοβιτς), Ελ Αραμπί (77' Χασάν).

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Ίνγκασον (46' Μιχάι), Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Καντουρί (79' Εσίτι), Μαουρίσιο, Ροντρίγκο, Γιαννούλης, Μπίσεσβαρ (72' Στοχ), Τζόλης (79' Λημνιός), Άκπομ (59' Σφιντέρσκι).

.................................

95ο λεπτό: Ακυρώνεται σωστά το γκολ του Χασάν σαν οφ σάιντ, ενώ είχε προηγηθεί και φάουλ στον Πασχαλάκη

77ο λεπτό: Χασάν στη θέση του Ελ Αραμπί

74ο λεπτό: Φάση για τους γηπεδούχους μετά από ώρα! Σουτ του Ελ Αραμπί, μπλόκαρε ο Πασχαλάκης

72ο λεπτό: Στοχ αντί του Μπίσεσβαρ

71ο λεπτό: Κίτρινη στον Σισέ, πάτησε τον Σφιντέρσκι

66ο λεπτό: Σουτ του Μπίσεσβαρ με τη μία, άουτ η μπάλα

61ο λεπτό: Μπρούνο και Φουρτούνης στις θέσεις των Μασούρα και Γκιγιέρμε

59ο λεπτό: Σφιντέρσκι στη θέση του Άκπομ

58ο λεπτό: Ευκαιρία για τον Γιαννούλη που από καλή θέση μετά από μπαλιά του Μπίσεσβαρ  σούταρε άουτ!

52ο λεπτό: Σουτ του Μαουρίσιο μπλόκαρε ο Σα. Στην ίδια φάση κίτρινη στον Μπίσεσβαρ αυστηρή

50ό λεπτό: Κίτρινη στον Μπουχαλάκη για χέρι

47ο λεπτό: Κίτρινη στον Καντουρί για μαρκάρισμα στον Μπουχαλάκη, είναι η 4η χάνει το ματς με χάρτινη

46ο λεπτό: Μιχάι στη θέση του Ίνγκασον

3 λεπτά οι καθυστερήσεις

43ο λεπτό: Καλό σουτ ο Μαουρίσιο, σε κόρνερ ο Σα πέφτοντας στην αριστερή γωνία του

41ο λεπτό: Πλασέ ο Μπίσεσβαρ, μπλόκαρε ο Σα

38ο λεπτό: Κίτρινη στον Ελαμπντελαουί για κράτημα στον Μπίσεσβαρ

34ο λεπτό: Σουτ του Μασούρα άουτ

33ο λεπτό: Κίτρινη στον Γιαννούλη

32ο λεπτό: Κεφαλιά του Σεμέδο άουτ! Επικίνδυνη φάση

27ο λεπτό: Ο Βαρέλα στο έδαφος μετά από σύγκρουση γόνατο με γόνατο με τον Μπουχαλάκη

26ο λεπτό: Ο Μαουρίσιο προσπάθησε από μακριά να κρεμάσει τον Σα, άουτ η μπάλα

19ο λεπτό: Σέντρα του Βαλμπουενά μπλόκαρε ο Πασχαλάκης

14ο λεπτό: Γύρισμα του Ροντρίγκο, σουτ του Μπίσεσβαρ από το ύψος του πέναλτι άουτ!

3ο λεπτό: Σουτ του Τζόλη κόντραρε η μπάλα στον Σεμέδο και πέρασε κόρνερ! Χωρίς συνέχεια η φάση

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους στη σέντρα

Ολυμπιακός: Σα, Ομάρ, Σεμέδο, Σισέ, Τσιμίκας, Γκιγιέρμε (61' Φορτούνης), Καμαρά, Μπουχαλάκης, Μασούρας (61' Μπρούνο), Βαλμπουενά (86' Ραντζέλοβιτς), Ελ Αραμπί (77' Χασάν). Αναπληρωματικοί: Αλέν, Τοροσίδης, Μπα, Καφού, Ραντζέλοβιτς,  Φορτούνης, Μπρούνο, Λοβέρα, Χασάν.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Ίνγκασον (46' Μιχάι), Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Καντουρί (79' Εσίτι), Μαουρίσιο, Ροντρίγκο, Γιαννούλης, Μπίσεσβαρ (72' Στοχ), Τζόλης (79' Λημνιός), Άκπομ (59' Σφιντέρσκι). Αναπληρωματικοί: Ζίβκοβιτς, Μάτος, Μιχάι, Βιεϊρίνια, Εσίτι, Τσιγγάρας, Λημνιός, Στοχ, Σφιντέρσκι

.....................................

20:30 Χωρίς πρόβλημα έφτασε αυτή τη φορά ο ΠΑΟΚ στο Καραϊσκάκη, όλα καλά με την ... περιβόητη πόρτα!

H σύνθεση του ΠΑΟΚ

21:00 Ξεκίνησαν ζέσταμα οι τερματοφύλακές μας

21:13 Και οι υπόλοιποι παίκτες μας στον αγωνιστικό χώρο, όπως και αυτοί των γηπεδούχων