Στην κορυφή με το μυαλό στο ντέρμπι!

Για την 11η αγωνιστική της Super League, ο ΠΑΟΚ κέρδισε στην Τούμπα την ΑΕΛ με 1-0 ...

Μπροστά σε 24.000 θεατές ο Φερέιρα επέλεξε να ξεκινήσουν το ματς ο Ζίβκοβιτς κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα οι Γιαννούλης, Ίνγκασον, Κρέσπο, Μάτος, στα χαφ οι Βιεϊρίνια, Μίσιτς, Ντόουγκλας, Ελ αντουρί και μπροστά τους Σφιντέρσκι και Μπίσεσβαρ.

Σε ένα πρώτο ημίχρονο στο οποίο ο ΠΑΟΚ χωρίς να εντυπωσιάσει, προηγήθηκε με 1-0, χάρη σε γκολ που σημείωσε στο 16' ο Σφιντέρσκι με προβολή, μετά από σέντρα του Βιεϊρίνια από τα δεξιά.

Ο ΠΑΟΚ είχε την εδαφική υπεροχή στο πρώτο 45λεπτο του ματς, ήταν η ομάδα που έλεγχε τον ρυθμό του αγώνα και στο 29ο λεπτό ακυρώθηκε σαν επιθετικό φάουλ του Μάτος το γκολ που σημείωσε ο Σφιντέρσκι, μια αυστηρή απόφαση, για την οποία ελέγχεται ο Τάσσης, ο οποίος δεν έκανε καν τον κόπο να πάει στο VAR!

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ο Σφιντέρσκι από εξαιρετική θέση απέτυχε να σκοράρει στέλνοντας την μπάλα άουτ, με τον Κρίστινσον εξουδετερωμένο.

Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν στο 5ο λεπτό, όταν σε σουτ του Σετσέροβιτς, η μπάλα βρήκε στο σώμα του Ίνγκασον και πέρασε κόρνερ! Ζήτησαν πέναλτι, αλλά η φάση είναι καθαρή, με τον παίκτη μας να έχει κολλημένο το χέρι στο σώμα του και όχι σε μη φυσιολογική θέση.

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ κράτησε σχετικά εύκολα το 1-0, δεν απειλήθηκε από τους φιλοξενούμενους σε καμία περίπτωση, ενώ αν ήταν πιο προσεκτικός στα τελειώματα των φάσεων θα μπορούσε να είχε πετύχει και άλλα τέρματα!

Πλέον το μυαλό όλων στραμμένο είναι στο ματς της 12ης αγωνιστικής με τον γάβρο στο Καραϊσκάκη, με την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα να χωράει μόνον έναν...

Οι συνθέσεις...

.........................................

92ο λεπτό: 2η κίτρινη στον Μιχαήλ και κόκκινη. Μπάλλας στη θέση του Σετσέροβιτς

3 λεπτά οι καθυστερήσεις

84ο λεπτό: Μαουρίσιο στη θέση του Ελ Καντουρί

83ο λεπτό: Ντάουντα στη θέση του Ασούμπρε

77ο λεπτό: Κεφαλιά ο Άκπομ, σε κ'ορνερ ο Κρίστινσον

76ο λεπτό: Κίτρινη στον Μούστο με μεγάλη καθυστέρηση!!!

71ο λεπτό: Λημνιός στη θέση του Βιεϊρίνια

70ό λεπτό: Κίτρινη στον Μιχαήλ

69ο λεπτό: Μπούστος στη θέση του Μιλισάβλιεβιτς και στη θέση του Σφιντέρσκι ο Άκπομ

66ο λεπτό: Σουτ του Βιεϊρίνια άουτ

Ξεκίνησε η επανάληψη, χωρίς αλλαγές οι ομάδες

Άχαστο γκολ από τον Σφιντέρσκι στην εκπνοή του ημιχρόνου! Σε κενή εστία σούταρε άουτ

45ο λεπτό: Κίτρινη στον Φατιόν για μαρκάρισμα στον Μίσιτς

43ο λεπτό: Βιεϊρίνια στον Μπίσεσβαρ, σέντρα ο τελευταίος με τον Σφιντέρσκι να μη βρίσκει την μπάλα προ κενής εστίας!

38ο λεπτό: Κίτρινη στον Σετσέροβιτς

36ο λεπτό: Πλασέ του Μπίσεσβαρ, άουτ

29ο λεπτό: Ακυρώνεται σαν επιθετικό φάουλ του Μάτος το γκολ που σημείωσε ο Σφιντερσκι, αυστηρή απόφαση

28ο λεπτό: Σουτ του Μίσιτς σε κόρνερ ο Κρίστινσον

25ο λεπτό: Κίτρινη στον Μιλισάβλιεβιτς

24ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία με τον Μπίσεσβαρ να βγαίνει με τον Κρίστινσον, να πλασάρει και η μπάλα να περνάει άουτ μετά από προβολη του Σφιντέρσκι

16ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ Σφιντέρσκι με προβολή μετά από σέντρα του Βιεϊρίνια

14ο λεπτό: Σουτ του Μπίσεσβαρ άουτ

12ο λεπτό: Κεφαλιά του Μάτος, κόρνερ η μπάλα

11ο λεπτό: Καλό σουτ του Ντόουγκλας σε κόρνερ ο Κρίστινσον

5ο λεπτό: Σουτ του Σετσέροβιτς, η μπάλα βρήκε στο σώμα του Ίνγκασον και πέρασε κόρνερ! Ζήτησαν πέναλτι τα τυριά, η φάση είναι καθαρή

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ΑΕΛ στη σέντρα

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Μάτος, Ίνγκασον, Κρέσπο, Γιαννούλης, Ντόουγκλας, Μίσιτς, Βιεϊρίνια (71' Λημνιός), Καντουρί (84' Μαουρίσιο), Μπίσεσβαρ, Σφιντέρσκι (69' Άκπομ). Αναπληρωματικοί: Πασχαλάκης, Βαρέλα, Εσίτι, Λημνιός, Πέλκας, Μαουρίσιο, Ακπόμ.

ΑΕΛ: Κρίστινσον, Μιχαήλ, Μπράλιτς, Μόρας, Στάνκοβιτς, Σετσέροβιτς (92' Μπάλλας), Μιλοσάβλιεβιτς (69' Μπούστος), Φατιόν, Καρανίκας, Νούνιτς, Ασούμπρε (83' Ντάουντα). Αναπληρωματικοί: Σουλούκος, Μπάλλας, Ντάουντα, Γιάκος, Ζίζιτς, Μπέρτος, Μπούστος