Πλήρωσε τα λάθη του στο Ζάγκρεμπ!

Για το πρώτο παιχνίδι της φάσης των "16" του Conference League, o ΠΑΟΚ έχασε με 2-0 στο Ζάγκρεμπ από την Ντινάμο...
Photo Credits: @paokfc.gr website

Ο Λουτσέσκου παρέταξε στο αρχικό σχήμα τον Κοτάρσκι κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα τους Μπάμπα, Κουλιεράκη, Κεντζιόρα, Όττο, αμυντικά χαφ τους Μεϊτέ, Οζντόεφ, μπροστά τους τους Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλια, Τάισον και στην κορυφή της επίθεσης τον Μπράντον.

Σε ένα πρώτο 45λεπτο με ελάχιστες καλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 5' με τον Χότζα που πλάσαρε από καλή θέση άουτ, για να φτάσουμε στο 27' όταν δημιουργήθηκε ευκαιρία, αυτή τη φορά για τον ΠΑΟΚ, με τον Ζίβκοβιτς να παίρνει την κεφαλιά μετά από σέντρα του Μπάμπα, χωρίς όμως να βρει εστία.

Η Ντινάμο έδωσε την κατοχή της μπάλας στον ΠΑΟΚ και προσπάθησε πιέζοντας να κλέψει μπάλες ώστε να βγει με αξιώσεις στην επίθεση. Και στο 37', ο Όττο έκανε ένα παιδικό λάθος, όταν γύρισε απρόσεχτα την μπάλα πίσω, ο Πέτκοβιτς μπήκε στη φάση και αφού αρχικά ο Κοτάρσκι τον νίκησε στο τετ α τετ, η μπάλα στρώθηκε και πάλι σε αυτόν, που από κοντά την έστειλε στα δίχτυα.

Στο 71' σημειώθηκε το 2-0 με σκόρερ και πάλι τον Πέτκοβιτς που πλάσαρε εύστοχα τον Κοτάρσκι, διαμορφώνοντας το σκορ που έμελλε να είναι και το τελικό στο ματς, καθώς στο 84΄, ο Τζίμας πάσαρε την μπάλα στον Μουργκ, ο οποίος όμως σούταρε άουτ.

Ο ΠΑΟΚ πλέον καλείται σε μια βδομάδα να τα δώσει όλα στη ρεβάνς της Τούμπας αναζητώντας διαφορά τριών τερμάτων για να φτάσει σε πρόκριση! Πράγμα δύσκολο αλλά όχι αδύνατον!

Ντινάμο Ζάγκρεμπ: Νέβιστιτς, Ριστόφσκι, Πέρκοβιτς, Μπερνάουερ, Τεοφίλ-Κατρίν, Μίσιτς, Σούτσιτς, Μπατούρινα (90+3' Χαλίλοβιτς), Σπίκιτς (72' Τανέκο), Χότζα (46' Βίντοβιτς), Πέτκοβιτς (89' Κουλένοβιτς).

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Ότο, Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Μεϊτέ, Οζντόεφ (69' Σβαμπ), Ζίβκοβιτς (83' Τζίμας), Κωνσταντέλιας (69' Μουργκ), Τάισον, Μπράντον Τόμας (60' Ντεσπόντοφ).

..................................

Λήξη αγώνα

90+6': Διαδοχικά κόρνερ για τον ΠΑΟΚ χωρίς όμως τελική ευκαιρία.

90+5': Η επέμβαση του αγώνα! Ο Νέβισιτς λέει όχι στον Ντεσπόντοφ και κρατάει το 0.

90+3': Έξω ο Μπατούρινα, μέσα ο Χαλίλοβιτς.

90+2': Κίτρινη στον Ντεσπόντοφ που έβγαλε εκνευρισμό.

+4 λεπτά ο έξτρα χρόνος

90ο λεπτό: Κερδίζει κόρνερ ο Τζίμας. Ανεκμετάλλευτο και αυτό. Δεν μπόρεσε να απειλείσει ο ΠΑΟΚ.

89ο λεπτό: Κουλένοβιτς στη θέση του Πέτκοβιτς.

87ο λεπτό: Κίτρινη κάρτα στον Σούτσιτς και στον πάγκο της Ντινάμο για διαμαρτυρίες.

84ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ να μειώσει. Πολύ καλό σουτ του Μουργκ μετά το στρώσιμο του Τζίμα, περνάει για λίγο άουτ.

83ο λεπτό: Τζίμας αντί του Ζίβκοβιτς. Στην κορυφή της επίθεσης και ο Ντεσπόντοφ δεξιά.

81ο λεπτό: Ανεβάζει τη μπάλα ο Τάισον και κάνει καλό γύρισμα σε κενή όμως περιοχή.

76ο λεπτό: Κίτρινη κάρτα στον Μουργκ.

74ο λεπτό: Κανέκο αντί Σπίκιτς για την Ντιναμό.

71ο λεπτό: Γκολ για την Ντινάμο. Και πάλι λάθος ο ΠΑΟΚ. Ο Σπίκιτς κλέβει και στρώνει την μπάλα στον Πέτκοβιτς που βγαίνει τετ α τετ και εκτελεί σωστά.

70ο λεπτό: Βιεϊρίνια, Τζίμας και Μάρκος Αντόνιο κάνουν ζέσταμα.

69ο λεπτό: Σβαμπ και Μουργκ αντί Οζντόεφ και Κωνσταντέλια αντίστοιχα.

68ο λεπτό: Ευκαιρία για την Ντινάμο, κεφαλιά του Σπίκιτς μπλοκάρει ο Κοτάρσκι.

66ο λεπτό: Κακό γέμισμα του Τάισον και χάνεται η ευκαιρία να βγει η ομάδα γρήγορα στην κόντρα.

62ο λεπτό: Κίτρινη στον Οζντόεφ για φάουλ στον Σούσιτς.

61ο λεπτό: Ο Ντεσπόντοφ μπαίνει στην θέση του Μπράντον. Για πρώτη φορά στη χρονιά το βλέπουμε αυτό από τον Λουτσέσκου.

60ο λεπτό: Σουτ του Μπατούρινα μπλοκάρει ο Κοτάρσκι.

57ο λεπτό: Ο Ντεσπόντοφ ετοιμάζεται στον πάγκο.

53ο λεπτό: Πολλά τα αβίαστα λάθη της ομάδας μας σήμερα. Σειρά του Μεϊτέ αυτήν την φορά..

51ο λεπτό: Απίστευτη ευκαιρία χάνει ο Οζντόεφ πολύ κοντά στην εστία αλλά υπάρχει υπόδειξη για οφσάιντ.

Τζίμας, Μουργκ, Ντεσπόντοφ, Μάρκος Αντόνιο και Σβαμπ έχουν ξεκινήσει ζέσταμα.

49ο λεπτό: Εκτελεί το φάουλ ο Αντρίγια με σέντρα, φτάνει η μπάλα στον Κωνσταντέλια που δοκιμάζει δυνατό σουτ, στα σώματα.

48ο λεπτό: Πρώτη κίτρινη κάρτα στο ματς για τον Βίντοβιτς που πατάει άσχημα τον Κωνσταντέλια.

46ο λεπτό: Αλλαγή για τη Ντιναμό, ο Βίντοβιτς στη θέση του Χότζα.

Έναρξη 2ου ημιχρόνου

Λήξη 1ου ημιχρόνου. Ο ΠΑΟΚ έχει την κατοχή και τον έλεγχο, του λείπει όμως η μεγάλη ευκαιρία. Αβίαστα λάθη έχουν αφήσει χώρους στους γηπεδούχους ενώ το ολέθριο λάθος του Όττο έφερε το 1-0 κόντρα στην ροή του αγώνα.

+1 λεπτό έξτρα χρόνος

Σαφέστατα κόντρα στην ροή του αγώνα ανοίγουν το σκορ οι γηπεδούχοι, αφού ότι ευκαιρία έχουν βρει ξεκίνησε από δικό μας λάθος.

37ο λεπτό: Γκολ για την Ντιναμό. Τεράστιο λάθος του Όττο, γυρίζει τη μπάλα προς τα πίσω, ο Πέτκοβιτς βγήκε τετ α τετ, απέκρουσε σε πρώτο χρόνο ο Κοτάρσκι αλλά με δεύτερη επαφή στέλνει την μπάλα στα δίχτυα σε κενή εστία. 1-0

35ο λεπτό: Καλή στιγμή για την Ντιναμό. Δυνατό σουτ του Μπατούρινα αλλά ο Κοτάρσκι του λέει όχι.

27ο λεπτό: Καλή ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με τον Μπάμπα να σεντράρει στη περιοχή και τον Αντρίγια με κεφαλιά να στέλνει την μπάλα για λίγο άουτ.

23ο λεπτό: Μακρινό σουτ του Σούτσιτς, άστοχο ψηλά.

21ο λεπτό: Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ. Ανεκμετάλλευτο.

Περίπου στο 40-60 η κατοχή μετά από 18 λεπτά παιχνιδιού.

Επιμένει ο ΠΑΟΚ με ωραίο ποδόσφαιρο και ψάχνει τους χώρους αλλά κάποια αβίαστα λάθη έχουν δώσει χώρους στην Ντιναμό να βγει στην κόντρα. Χωρίς ουσιαστική τελική ευκαιρία ως τώρα στο ματς.

14ο λεπτό: Φάουλ του Μίσιτς στον Μεϊτέ και στημένη μπάλα για τον ΠΑΟΚ σε καλό σημείο.

12ο λεπτό: Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ που βγήκε γρήγορα στην κόντρα, έψαξε ωραία μπαλιά στην περιοχή ο Κωνσταντέλιας αλλά κόντραρε τελευταία στιγμή.

10ο λεπτό: Εκτελείται με πάσα αλλά κλέβει η άμυνα από λάθος του Όττο και βγαίνει στην κόντρα.

9ο λεπτό: Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ που κυκλοφορεί ωραία την μπάλα, σουτ του Τάισον κοντράρει και παίρνει το κόρνερ.

5ο λεπτό: Ευκαιρία για την Ντινάμο, άστοχο το τελικό πλασέ ενώ υπήρχε υποψία για οφσάιντ.

Έναρξη αγώνα με τον ΠΑΟΚ στην σέντρα

...................................

Ντινάμο Ζάγκρεμπ: Νέβιστιτς, Ριστόφσκι, Μπερνάουερ, Θεοφίλ-Καθρίν, Πέρκοβιτς, Μίσιτς, Σούσιτς, Σπίκιτς, Μπατούρινα, Χόξα, Πέτκοβιτς.

Αναπληρωματικοί: Ζάγκορατς, Σούταλο, Ζίβκοβιτς, Κουλένοβιτς, Χαλίλοβιτς, Κανέκο, Βρμπάντσιτς, Τσβέτκο, Βίντοβιτς.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Όττο, Κουλιεράκης, Κεντζιόρα, Μπάμπα, Μεϊτέ, Οζντόεφ, Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλιας, Τάισον, Μπράντον.

Αναπληρωματικοί: Ταλιχμανίδης, Μοναστηρλής, Βιεϊρίνια, Παναγιώτου, Τσιγγάρας, Μάρκος Αντόνιο, Σβαμπ, Μουργκ, Ντεσπόντοφ, Τζίμας.

Παίρνουν τις θέσεις τους οι αναπληρωματικοί στον πάγκο και οι δύο 11άδες στον αγωνιστικό χώρο.

Οι δύο ομάδες επιστρέφουν στα αποδυτήρια και όλα δείχνουν έτοιμα για την σέντρα σε ένα τέταρτο.

Με αρκετές αποδοκίμασιες από την κερκίδα των γηπεδούχων μπήκε η ομάδα μας στο γήπεδο.

Το γήπεδο αναμένεται να είναι γεμάτο απόψε αφού σύμφωνα με τους Κροάτες τα εισιτήρια έχουν εξαντληθεί.

21:30 Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες για την προθέρμανσή τους.

Η αρχκή ενδεκάδα της Ντινάμο...

αρχική 11άδα της Ντιναμό Ζάγκρεμπ
Photo Credits: @paok24

Η αρχκή ενδεκάδα του ΠΑΟΚ...

Η ΟΥΕΦΑ όρισε τον Αζέρο ρέρερι, Aλιγιάρ Αγκάγιεφ, να σφυρίξει το ματς, βοηθοί θα είναι οι συμπατριώτες του, Ζεϊνιάλ Ζεϊνιάλοφ και Ακίφ Αμιράλι, 4ος ο Έλκιν Μασίγιεφ, στο VAR ο Γερμανός Σάσα Στέγκεμαν και στο AVAR o επίσης Γερμανός Πασκάλ Μίλερ.

Έφτασαν στο γήπεδο οι αποστολές των ομάδων, με τους παίκτες να κάνουν την καθιερωμένη αναγνωριστική βόλτα στον αγωνιστικό χώρο.