Πήρε το τρίποντο χωρίς να ικανοποιήσει!

Για την 1η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Conference League, o ΠΑΟΚ κέρδισε στο Γιβραλτάρ τη Λίνκολν με 0-2...

Το παιχνίδι ήταν περίπλοκο και σίγουρα δύσκολο. Ο συνθετικός χλοοτάπητας, οι συνθήκες στο Γιβραλτάρ που σε καμία περίπτωση δεν θύμισαν ευρωπαϊκό παιχνίδι, η πρωτάρα αντίπαλος με τον περίσσιο ενθουσιασμό. Ο ΠΑΟΚ όμως κατάφερε να μην πέσει σε καμία από τις παγίδες που βρήκε στον δρόμο του.

Το μυαλό έμεινε συγκεντρωμένο, το σώμα άντεξε κι ο σοβαρός Δικέφαλος πήρε ένα τρίποντο, το οποίο είναι άκρως σημαντικό στην οικονομία του ομίλου και στην μάχη για την κορυφή.Ο Ράζβαν Λουτσέσκου προχώρησε σε αρκετές αλλαγές σε σχέση με την αναμέτρηση κόντα στον ΠΑΣ Γιάννινα την περασμένη Κυριακή.

Ο Πασχαλάκης κάθισε κάτω από τα δοκάρια, ο Σίντκλεϊ πήρε θέση στο αριστερό άκρο αντί του Βιεϊρίνια , ο Μιχάι στα στόπερ αντί του Βαρέλα , Κούρτιτς κι Εσίτι ήταν οι δύο χαφ, ενώ στην επίθεση Άκπομ και Μιτρίτσα πήραν φανέλα βασικού

.Ο ΠΑΟΚ από το ξεκίνημα προσπάθησε αρχικά να προσαρμοστεί στον συνθετικό αγωνιστικό χώρο και να βρει τα πατήματά του. Μπίσεσβαρ , Μιτρίτσα κι Άκπομ είχαν τις πιο αξιόλογες στιγμές, με κορυφαία αυτή του Άγγλου φορ, όταν νικήθηκε σε τετ α τετ από τον αντίπαλο τερματοφύλακα στο 16′.

Οι γηπεδούχοι δεν κλείστηκαν και θέλησαν να παίξουν το ποδόσφαιρό τους, αλλά ο Πασχαλάκης είχε απαντήσεις στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου μέρους, με τον Άκπομ τελικά να καταφέρει στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ότι δεν έκανε νωρίτερα.Ο Λούκας Τέιλορ πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, έκανε το γύρισμα και ο AK47 βρήκε δίχτυα για πρώτη φορά μετά την επιστροφή του στον Δικέφαλο. Το 0-1 ήταν και το σκορ στο πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ θέλησε να βρει ένα γρήγορο γκολ για να κλειδώσει τη νίκη. Ο Άκπομ σκόραρε εκ νέου αλλά το γκολ του ακυρώθηκε λανθασμένα ως οφσαίντ και τελικά ο Μιτρίτσα ήταν αυτός που έδωσε τη λύση.Μετά από κόρνερ του Μουργκ , ο Μιχαηλίδης πήρε την κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Μιτρίτσα με γυριστό σουτ έκανε το 0-2, που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

Οι γηπεδούχοι είχαν κάποιες καλές στιγμές, αλλά ο Πασχαλάκης ήταν εκεί, ενώ στην τελευταία φάση του αγώνα είχαν δοκάρι με δυνατό σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή.Το τελικό σφύριγμα του διαιτητή βρήκε τον ΠΑΟΚ να πανηγυρίζει τους τρεις βαθμούς και να ανεβαίνει στην κορυφή του ομίλου, μαζί με την Κοπεγχάγη που επικράτησε με 1-3 της Σλόβαν Μπρατισλάβας, στο άλλο παιχνίδι του ομίλου.

Λίνκολν (Mάικ Μακ Ελγουεϊ): Σολέρ, Βάισεμαν, Ρ. Τσιπολίνα, Μπερνάντο Λόπες, Τοσκάνο, Τορίγια (67' Τζ. Τσιπολίνα), Ρόσα, Ανόν (62' Ρόναν), Αράιζα (81' Πίκοκ), Καραγιέρο (81' Σέρτζαντ), Κίκε Γκόμεθ (62' Οκράν).

ΠΑΟΚ (Ράζβαν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Τέιλορ, Κρέσπο (44' Μιχαηλίδης), Μιχάι, Σίντκλεϊ, Εσίτι, Κούρτιτς, Μουργκ (83' Βιεϊρίνια), Μιτρίτσα (73' Κωνσταντέλιας), Μπίσεσβαρ (73' Σφιντέρσκι), Ακπόμ (82' Κούτσιας).

....................................

92ο λεπτό: Δοκάρι για τους γηπεδούχους με τον Τσιπολίνα

3 λεπτά οι καθυστερήσεις

82ο λεπτό: Κούτσιας στη θέση του Άκπομ και Βιεϊρίνια στη θέση του Μουργκ

80ό λεπτό: Ο Μουργκ με πέρασε τρεις αντιπάλους και σούταρε, με τον Σολέρ να τον σταματά

79ο λεπτό: Σουτ του Κωνσταντέλια, μπλόκαρε ο Σολέρ

74ο λεπτό: Κωνσταντέλιας στη θέση του Μπίσεσβαρ και ο Σφιντέρσκι στη θέση του Μιτρίτσα

73ο λεπτό: Κακό τελείωμα από τον Άκπομ αν και βρέθηκε σε καλή θέση

72ο λεπτό: Φάουλ για τη Λίνκολν σε καλή θέση, εκτελέστηκε με σέντρα, απέκρουσε ο Πασχαλάκης την κεφαλιά του Ρονάν

62ο λεπτό: Στη θέση του Γκόμεζ μπήκε ο Όκραν και στη θέση του Ανιόν ο Ρονάν

57ο λεπτό: Ο Πασχαλάκης σταματάει τον Γκόμες στο τετ α τετ

56ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ και 0-2 ο Μιτρίτσα. Ο Μουργκ εκτέλεσε κόρνερ, ο Μιχαηλίδης σημάδεψε το δοκάρι με κεφαλιά κι ο Μιτρίτσα πήρε την επαναφορά της μπάλας, για να κάνει το 0-2

55ο λεπτό: Σουτ του Άκπομ, μπλόκαρε ο Σολέρ

54ο λεπτό: Κίτρινη κάρτα στον Λουτσέσκου για διαμαρτυρία. Ο τεχνικός του ΠΑΟΚ διαμαρτυρήθηκε για τον καταλογισμό οφ σάιντ σε γκολ που σημείωσε ο Άκπομ, χωρίς ο παίκτης μας να είναι εκτεθειμένος

52ο λεπτό: Σουτ του Σίντκλεϊ, μπλόκαρε ο Σολέρ

Ξεκίνησε η επανάληψη

45'+2': ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ και 0-1 ο Άκπομ με κοντινό σουτ μετά από μπαλιά του Τέιλορ!

24ο λεπτό: Σουτ του Μιτρίτσα άουτ

16ο λεπτό: Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ! Τετ α τετ ο Άκπομ, αλλά το πλασέ του (δεν ήταν ιδιαίτερα καλό) το σταμάτησε ο Σολέρ

14ο λεπτό: Σουτ του Μπίσεσβαρ, άουτ η μπάλα

12ο λεπτό: Ο Πασχαλάκης διώχνει με το κεφάλι μια μπαλιά που βγήκε στην πλάτη της άμυνάς μας

8ο λεπτό: Αναγνωριστικό το παιχνίδι στο ξεκίνημά του

To παιχνίδι ξεκίνησε

Λίνκολν: Σολέρ, Βάισεμαν, Τσιπολίνα, Μπερνάντο Λόπες, Τοσκάνο, Τορίγια (67' Τζόζεφ Τσιπολίνα), Ρόσα, Ανιόν (62' Ρονάν), Αράιζα (81' Πίκοκ), Καραλέρο (81' Σεργκεαντ), Κίκε Γκόμες (62' Όκραν). Αναπληρωματικοί: Γκόλντουϊν, Κόλεινγκ, Παουλίνο, Τσιπολίνα, Ρόναν, Κασιάρο, Πίκοκ, Γουόκερ, Μπρίτο, Όκραν, Σέρζεαντ

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Σίντκλεϊ, Κρέσπο (43' Μιχαηλίδης), Μιχάι, Τέιλορ, Εσίτι, Κούρτιτς, Μιτρίτσα (74' Σφιντέρσκι), Μπίσεσβαρ (74' Κωνσνταντέλιας), Μουργκ (82' Βιεϊρίνια), Άκπομ (82' Κούτσιας). Αναπληρωματικοί: Μπαλομένος, Ζίβκοβιτς, Βαρέλα, Σφοντέρσκι, Λύρατζης, Βιεϊρίνια, Σβαμπ, Μιχαηλίδης, Κωνσταντέλιας, Τσιγγάρας,  Κούτσιας