Πρόκριση στους ομίλους με διπλό στην Κροατία

Για τον επαναληπτικό αγώνα των play offs του Congerence League, ο ΠΑΟΚ κέρδισε στην Κροατία τη Ριέκα με 0-2...

Ο Λουτσέσκου παρέταξε στο αρχικό σχήμα τον Πασχαλάκη κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα τους Τέιλορ, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, αμυντικά χαφ τους Σβαμπ, Κούρτιτς, μπροστά τους τους Ελ Καντουρί, Μπίσεσβαρ, Ζίβκοβιτς και στην κορυφή της επίθεσης τον Σφιντέρσκι.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ καλά στο ματς και αφού στο 6ο λεπτό είχε διπλό δοκάρι με τους Σβαμπ και Ελ Καντουρί, πέντε λεπτά αργότερα οι δύο αυτοί παίκτες συνεργάστηκαν και ο Μαροκινός με κοντινή προβολή άνοιξε το σκορ!

Η Ριέκα απείλησε στο 37' όταν το σουτ του αμαρκάριστου Τόμετσακ από πολύ καλή θέση πέρασε ψηλά άουτ. Στο 41' ένα εκπληκτικό σουτ του Ελ Καντουρί τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Πρσκαλο, με τον ΠΑΟΚ να είναι άτυχος καθώς αυτό ήταν το τρίτο μας δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο!

Στην επανάληψη ο Δικέφαλος διαχειρίστηκε ορθολογικά το ματς, κράτησε μπάλα όσο έπρεπε, δεν έδωσε πολλά περιθώρια στους γηπεδούχους να γίνουν απειλητικοί και όταν του δόθηκε η ευκαιρία στο 80' ο Μουργκ "σκότωσε" τη Ριέκα σβήνοντας τις ελπίδες της να πάρει κάτι από το ματς.

Μελανό σημείο στο ματς ο τραυματισμός του Ελ Καντουρί στο 67' με τον παίκτη να αποχωρεί υποβασταζόμενος, πιθανότατα με θλάση στον πίσω μηριαίο.

Ριέκα: Πρσκαλο, Βούκσεβιτς (46' Τσέριν), Γκάλοβιτς (71' Βούτσκιτς), Κρέσιτς, Εσκοβάλ, Τόμετσακ, Αμπέμ, Λεπίνιτσα (46' Σελάϊ), Πάβιτσιτς, Αμπάς, Ντρμιτς (84' Ομπρεγκόν).

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Βαρέλα, Κρέσπο, Τέιλορ, Κούρτιτς (75' Εσίτι), Σβαμπ (93' Ντόουγκλας), Ελ Καντουρί (67' Μουργκ), Μπίσεσβαρ (75' Καγκάβα), Ζίβκοβιτς, Σφιντέρσκι.

........................................

50ό λεπτό: Κίτρινη στον Γκάλοβιτς

46ο λεπτό: Διπλή αλλαγή για τη Ριέκα. Μπήκαν Τσέριν και Σελάϊ, στις θέσεις των Βούκσεβιτς και Λεπινίτσα

3 λεπτά οι καθυστερήσεις

41ο λεπτό: Τρομερό δοκάρι ο Ελ Καντουρί με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή!

37ο λεπτό: Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τη Ριέκα, το σουτ του αμαρκάριστου Τόμετσακ πέρασε άουτ

32ο λεπτό: Σουτ του Άμπας άουτ

19ο λεπτό: Σουτ του Τόμετσακ άουτ

16ο λεπτό: Κίτρινη στον Τέιλορ

14ο λεπτό: Κίτρινη στον Αμπας για μαρκάρισμα στον Σφιντέρσκι

11ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ, Ελ Καντουρί ο σκόρερ μετά από ασίστ του Σβαμπ

6 λεπτό: Δοκάρι ο Σβαμπ και δεύτερο δοκάρι στη συνέχεια ο Ελ Καντουρί

2ο λεπτό: Ο Τέιλορ μπήκε στην περιοχή φάνηκε να ανατράπηκε χωρίς να δοθεί κάτι!

To παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ στη σέντρα

Ριέκα: Πρσκαλο, Βούκσεβιτς (46' Τσέριν), Γκάλοβιτς (71' Βούτσκιτς), Κρέσιτς, Εσκοβάλ, Τόμετσακ, Αμπέμ, Λεπίνιτσα (46' Σελάϊ), Πάβιτσιτς, Αμπάς, Ντρμιτς (84' Ομπρεγκόν). Αναπληρωματικοί: Ζλόμισιτς, Μερκούλοφ, Γκάλεσιτς, Λίμπερ, Ομπρεγκόν, Βελκόβσκι, Τσέριν, Βουκ, Βούτσκιτς, Μουντρατζίγια, Μπούσνια, Σελάχι

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Βαρέλα, Κρέσπο, Τέιλορ, Κούρτιτς (75' Εσίτι), Σβαμπ (93' Ντόουγκλας), Ελ Καντουρί (67' Μουργκ), Μπίσεσβαρ (75' Καγκάβα), Ζίβκοβιτς, Σφιντέρσκι. Αναπληρωματικοί: Ταλιχμανίδης, Μιχάι, Μουργκ, Ντόουγκλας, Λύρατζης, Καγκάβα, Εσίτι, Μιχαηλίδης, Τσιγγάρας, Κωνσταντέλιας, Κούτσιας, Λάμπρου

...........................

19:10 Έφτασε στο Stadion Rujevica η αποστολή του ΠΑΟΚ και οι παίκτες έκαναν την καθιερωμένη αναγνωριστική βόλτα στον αγωνιστικό χώρο

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ

Μόνο μία αλλαγή στην ενδεκάδα του ΠΑΟΚ σε σχέση με αυτήν του αγώνα της Τούμπας με τη Ριέκα, με τον Τέιλορ να ξεκινάει αντί του Σοάρες

Ξεκίνησαν ζέσταμα οι τερματοφύλακες του ΠΑΟΚ, όπως και οι παίκτες των γηπεδούχων

20:25 Άρχισαν προθέρμανση και οι υπόλοιποι παίκτες του ΠΑΟΚ, γεμίζει σιγά σιγά το γήπεδο