Αποχαιρέτισε την Ολλανδία με φιλική νίκη

Στο τέταρτο και τελευταίο φιλικό κατά τη διάρκεια της παραμονής του στην Ολλανδία, ο ΠΑΟΚ κέρδισε τη Σταντάρ Λιέγης με 1-0...

Μετά από δύο απαιτητικές εβδομάδες στην Ολλανδία και το Άπελντοορν, ο ΠΑΟΚ επιστρέφει στην Ελλάδα, κλείνοντας με νίκη τις φιλικές του υποχρεώσεις, σε ένα παιχνίδι που ο ΠΑΟΚ είχε την κατοχή της μπάλας, το διαχειρίστηκε σωστά ακόμα και μετά τις αλλαγές προσώπων κι ουσιαστικά δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα από τους Βέλγους.Ο Ράζβαν Λουτσέσκου επέλεξε αυτή τη φορά να δώσει περισσότερο χρόνο συμμετοχής σε κάποιους παίκτες, ενώ έχρισε βασικό τον Γιώργο Κούτσια , καθώς δεν υπήρχε άλλος διαθέσιμος φορ, με τον Νέλσον Ολιβέιρα να ταλαιπωρείται από τραυματισμό στο πλευρό.Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε παίρνοντας τη μπάλα στον έλεγχο του, με τη Σταντάρ να πιέζει καλά και να μην επιτρέπει στον Δικέφαλο να αναπτυχθεί και να φτάσει με αξιώσεις στην περιοχή, ενώ προσπάθησε να βγει στην κόντρα, με την ασπρόμαυρη άμυνα να λειτουργεί σωστά.Ο ΠΑΟΚ από το 20′ και μετά ανέβασε ταχύτητα κι άρχισε να πιέζει την αντίπαλό του. Μετά από κάποια σουτ του Ντόουγκλας και του Ντάντας , ο ΠΑΟΚ βρήκε γκολ στο 36′.Ο Ντάντας έκανε το γέμισμα, ο Σβαμπ πήρε την κεφαλιά, οι παίκτες της Σταντάρ απέκρουσαν, αλλά ο επερχόμενος Κούτσιας έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το τελικό όπως αποδείχθηκε 1-0.Η ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου θα μπορούσε να πάει με δύο γκολ προβάδισμα στην ανάπαυλα, με τον Ντόουγκλας στο 45′ να κλέβει ψηλά και να πλασάρει τον αντίπαλο τερματοφύλακα, αλλά να μην καταφέρνει να τον νικήσει.

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά, έχοντας πέντε νέα πρόσωπα στην 11άδα κι απείλησε τρεις φορές στα πρώτα πέντε λεπτά με τους Ντάντας , Κούτσια και Λύρατζη να μην βρίσκουν δίχτυα.Το παιχνίδι δεν είχε πολλές φάσεις μέχρι το φινάλε, με τις άμυνες να κλέβουν την παράσταση και να μην αφήνουν περιθώρια για περισσότερα γκολ.Ο ΠΑΟΚ πλέον επιστρέφει στη βάση του, οι παίκτες θα πάρουν δύο μέρες ρεπό και θα επιστρέψουν στις προπονήσεις το απόγευμα της Τετάρτης (13.07) στη Νέα Μεσημβρία, για να ξεκινήσουν την προετοιμασία τους για την επίσημη έναρξη της σεζόν και τα παιχνίδια κόντρα στη Λέφσκι Σόφιας για τα προκριματικά του UEFA Europa Conference League.

Η σύνθεση του Δικεφάλου:

Κοτάρσκι (61′ Ζίβκοβιτς ), Λύρατζης (61′ Σάστρε ), Ίνγκασον (46′ Μιχάι ), Κάργας (46′ Κουλιεράκης), Βιεϊρίνια (46′ Ράφα Σοάρες ), Σβαμπ (46′ Κούρτιτς ), Ντόουγκλας (46′ Τσιγγάρας ), Ντάντας (61′ Φιλίπε Σοάρες ), Κουαλιάτα (61′ Τσαούσης ), Α.Ζίβκοβιτς (61′ Κωνσταντέλιας ), Κούτσιας (61′ Λάμπρου ).

.................................

80ό λεπτό: Σουτ του Σοάρες μπλόκαρε ο τερματοφύλακας

62ο λεπτό: Βγήκαν οι Κοτάρσκι, Λύρατζης, Ζίβκοβιτς, Ντάντας, Κουαλιάτα, Κούτσιας και μπήκαν οι Ζίβκοβιτς, Σάστρε, Σοάρες, Τσούσης, Κωνσταντέλιας, Λάμπρου

45ο λεπτό: Ευκαιρία για ΠΑΟΚ με τον Ντόουγκλας σε φάση τετ α τετ δεν μπόρεσε να νικήσει τον τερματοφύλακα

36ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Κούτσιας με κοντινή προβολή, μετά από απόκρουση του Μποντάρτ σε κεφαλιά του Σβαμπ

30ό λεπτό: Σουτ του Ντάντας άουτ! Προηγήθηκε κεφαλιά του Κάργα σε εκτέλεση κόρνερ

25ο λεπτό: Σουτ τουΡάσκιν άουτ. Ο Κοτάρσκι βγήκε και πρόλαβε τον Μπόγιεβιτς, στη συνέχεια η μπάλα πήγε Ράσκιν που αστόχησε από μακριά σε κενή εστία.

22ο λεπτό: Σουτ του Ντόουγκλας άουτ

21ο λεπτό: Κεφαλιά του Εμόντ άουτ

Το παιχνίδι ξεκίνησε ...

ΠΑΟΚ : Κοτάρσκι (62' Ζίβκοβιτς), Λύρατζης (62' Σάστρε), Ίνγκασον (46' Μιχάι), Κάργας (46' Κουλιεράκης), Βιεϊρίνια (46' Ράφα Σοάρες), Ντόουγκλας (46' Τσιγγάρας), Σβαμπ (46' Κούρτιτς), Ζίβκοβιτς (62' Τσαούσης), Ντάντας (62' Σοάρες), Κουαλιάτα (62' Κωνσταντέλιας), Κούτσιας (62' Λάμπρου)

Σταντάρ Λιέγης: Μποντάρτ, Καγιούτ, Ντουσέν, Λαΐφης, Ντεγκουελέ, Τσίμιροτ, Ράσκιν, Μπαλικσίβα, Μπόγιεβιτς, Τσάνακ, Έμοντ