Φιλικό διπλό στο Ρότερνταμ!

Στο τελευταίο του φιλικό τεστ επί Ολλανδικού εδάφους, ο Δικέφαλος κέρδισε με 1-2 τη Φέγενορντ...

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου, έδωσε χρόνο συμμετοχής σχεδόν σε όλους τους διαθέσιμους παίκτες του και η εικόνα της ομάδας ήταν κατά διαστήματα πολύ καλή!

Οι Ολλανδοί προηγήθηκαν στο σκορ μόλις στο 2' με τον Μπούρχερ, για να ισοφαρίσει ο Δικέφαλος στο 14', χάρη σε εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Τζόλη, ένα πέναλτι που κέρδισε ο Ολιβέιρα, όταν ανατράπηκε από τον τερματοφύλακα της Φέγενορντ.

Λίγες οι καλές στιγμές στο ματς μέχρι τη συμπλήρωση του 45λέπτου και έτσι οι ομάδες πήγαν ισόπαλες 1-1 στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Το γκολ που έδωσε τη φιλική νίκη στον ΠΑΟΚ το σημείωσε στο 53' ο Κούτσιας, μετά από προσπάθεια του Μουργκ και κακή εκτίμηση της φάσης από τον τερματοφύλακα της Φέγιενορντ.

Η αποστολή του Δικεφάλου επιστρέφει τη Δευτέρα (26/7) στη Θεσσαλονίκη, την Τρίτη (27/7) θα έχει ρεπό και οι προπονήσεις θα ξεκινήσουν και πάλι το απόγευμα της Τετάρτης (28/7) στις 18:45 στη Νέα Μεσημβρία, μπάινοντας πλέον στην τελική ευθεία ενόψει της έναρξης των επίσημων υποχρεώσεων.

Φέγενορντ: Μπάιλοου (46' Μαρσιάνο), Πέντερσεν (46' Χέντρικς), Μπέργκερ, Σενέσι (46' Ελ Μπουσαταουί), Μαλάσια (46' Μπόζενικ), Κοκτσού (46' Σκόγκεν), Τιλ (46' Ντάιμερς), Τοόρνστρα (46' Χάρτγιες), Λίνσεν (46' Τζαχάνμπακς), Μπάνις (46' Μιλάμπο), Σινιστέρα (46' Αντονούτσι).

ΠΑΟΚ: α' ημίχρονο: Ζ. Ζίβκοβιτς, Περέιρα, Μιχαηλίδης, Βαρέλα, Ροντρίγκο, Εσίτι, Σβαμπ, Τζόλης, Αν. Ζίβκοβιτς, Καγκάβα, Ολιβέιρα β' ημίχρονο: Πασχαλάκης, Μιχαηλίδης, Βαρέλα (61' Μιχάι), Τέιλορ, Βιεϊρίνια, Εσίτι (61' Βρακάς, 83' Κωνσταντέλιας), Σβαμπ (61' Κούρτιτς), Μουργκ, Ελ Καντουρί, Καγκάβα (61' Τσιγγάρας), Κούτσιας.

.........................

Τέλος του ματς στο 89', καθώς έχει αρχίσει η βροχή και ο ρέφερι πιθανότατα θέλησε να προστατέψει τον κόσμο!!!

85ο λεπτό: Ο Πασχαλάκης σε κόρνερ το διαγώνιο σουτ του Ελ Μπουσαταουί

83ο λεπτό: Κωνσταντέλιας στη θέση του Βρακά

78ο λεπτό: Σουτ του Ντίμερς, απελπιστικά άουτ

61ο λεπτό: Τετραπλή αλλαγή για τον ΠΑΟΚ, Βρακάς, Μιχάι, Τσιγγάρας, Κούρτιτς, στις θέσεις των Εσίτι, Βαρέλα, Καγκάβα, Σβαμπ.

59ο λεπτό: Σουτ του Αντονούτσι άουτ

53ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ και 1-2 ο ΠΑΟΚ με τον Κούτσια, μετά από προσπάθεια του Μουργκ και κακή εκτίμηση της φάσης από τον τερματοφύλακα της Φέγιενορντ

Η ολλανδική ομάδα κράτησε στην ενδεκάδα της μόνον τον Μπούρχερ. Οι υπόλοιποι έγιναν αλλαγή

Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μιχαηλίδης, Βαρέλα (61' Μιχάι), Τέιλορ, Βιεϊρίνια, Εσίτι (61' Βρακάς, 83' Κωνσταντέλιας), Σβαμπ (61' Κούρτιτς), Μουργκ, Ελ Καντουρί, Καγκάβα (61' Τσιγγάρας), Κούτσιας.

Τέλος 1ου ημιχρόνου

46ο λεπτό  Κεφαλιά του Σινιστέρα, άουτ.

2' ο επιπλέον χρόνος

42ο λεπτό Δοκάρι για την Φέγενορντ, με τον Λίνσεν.

40ο λεπτό: Ωραία προσπάθεια του Τζόλη, περνάει την μπάλα πάνω από τον αμυντικό των Ολλανδών, με τον Μπάιλο τελικά να μπλοκάρει.

39ο λεπτό  Ο Σινιστέρα σουτάρει μετά από λάθος εκτίμηση του Σβαμπ, με την μπάλα να καταλήγει άουτ

35ο λεπτό: Συνεργασία Τζόλη-Ολιβέιρα, με τον τελευταίο να πασάρει στον Ζίβκοβιτς ο οποίος σούταρε άουτ.

34ο λεπτό Κίτρινη στον Σενέσι για δυνατό μαρκάρισμα στον Ολιβέιρα.

33ο λεπτό: Καλή στιγμή για τον Δικέφαλο, ο Καγκάβα κάνει το σουτ που αναχαιτίζουν οι Ολλανδοί, στη συνέχεια ο Σβαμπ σουτάρει δυνατά άουτ.

30ο λεπτό: Ημίωρο στο ματς, πάντα στο 1-1

27ο λεπτό: Cοoling break στην αναμέτρηση

25ο λεπτό: Κεφαλιά του Πέτερσεν, μπλοκάρει ο Ζίβκοβιτς.

21ο λεπτό: Ευκαιρία για την Φέγενορντ. σουτ του Κοκτσού άουτ.

14ο λεπτό: ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ 1-1 με σκόρερ τον Τζόλη

13ο λεπτό: Πέναλτι για τον ΠΑΟΚ, σε ανατροπή του Ολιβέιρα