Φιλική νίκη με Ολιβέιρα και Μουργκ

Στο δεύτερο φιλικό επί ολλανδικού εδάφους, στο πλαίσιο της προετοιμασίας του, ο ΠΑΟΚ, κέρδισε τη βελγική RCS Charleroi με 2-0...

O Λουτσέσκου είχε την ευκαιρία να παρατάξει δύο διαφορετικές ενδεκάδες σε κάθε ημίχρονο, με την ομάδα να παίρνει τη νίκη σκοράροντας στην επανάληψη στο 47' με τον Ολιβέιρα και στο 89' με τον Μουργκ.

Ο Δικέφαλος ήταν η ομάδα που έβγαλε φάσεις και θα μπορούσε να είχε φτάσει στο γκολ από το μισό του παιχνιδιού, όμως στο 24ο λεπτό χάθηκε τεράστια τριπλή ευκαιρία! Μετά από εξαιρετική μπαλιά του Ουάρντα, ο Ζίβκοβιτς σε δύο προσπάθειές του δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κόφι, ενώ στη συνέχεια το σουτ του Εσίτι πέρασε άουτ!

Στο 31ο λεπτό το γυριστό του Σφιντέρσκι από καλά θέση, άουτ και στο 42ο λεπτό είχαμε νέα μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με τον Κόφι να αποκρούσει το σουτ του Ζίβκοβιτς.

Με την έναρξη της επανάληψης ο Ολιβέιρα στο 47' με εξαιρετικό τελείωμα μετά από κόρνερ του Μουργκ άνοιξε το σκορ, με τους βέλγους να απειλούν για πρώτη φορά στο ματς στο 65ο λεπτό, όταν ο Ζίβκοβιτς σταμάτησε το σουτ του Ριμπέιρο.

Το τελικό 0-2 διαμορφώθηκε στο 89ο λεπτό με εξαιρετικό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή του Τόμας Μουργκ.

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ:

Α' ημίχρονο: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Κρέσπο, Βαρέλα, Ροντρίγκο, Σβαμπ, Εσίτι, Α. Ζίβκοβιτς, Ουάρντα, Καγκάβα, Σφιντέρσκι.

Β' ημίχρονο: Ζίβκο Ζίβκοβιτς, Μιχάι, Μιχαϊλίδης, Τέιλορ, Περέιρα, Τσιγγάρας, Νινούα, Βρακάς, Μούργκ, Τζόλης (83' Λάμπρου), Ολιβέιρα

..........................

89ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Μουργκ με εξαιρετικό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή

88ο λεπτό: Σουτ του Βρακά, μπλόκαρε ο Κόφι

83ο λεπτό: Λάμπρου στη θέση του Τζόλη

72ο λεπτό: Ο Ζίβκοβιτς σε κότρνερ το σουτ του Ζιλέ

70ό λεπτό: Cooling brake για τις δύο ομάδες

65ο λεπτό: Ο Ζίβκοβιτς σταμάτησε το σουτ του Ριμπέιρο, στην πρώτη καλή τελική της Σαλερλουά στο ματς

64ο λεπτό: Πολύ καλό σουτ του Βρακά, απέκρουσε ο Κόφι, κορυφαίος των Βέλγων στο ματς

62ο λεπτό: Σουτ του Τζόλη κόντραρε σε αμυντικό και η μπάλα πέρασε πλάγια

47ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Ολιβέιρα με εξαιρετικό τελείωμα μετά από κόρνερ του Μουργκ

ΠΑΟΚ: Ζίβκο Ζίβκοβιτς, Μιχάι, Μιχαϊλίδης, Τέιλορ, Περέιρα, Τσιγγάρας, Νινούα, Βρακάς, Μούργκ, Τζόλης (83' Λάμπρου), Ολιβέιρα

Ξεκίνησε η επανάληψη, με διαφορετική ενδεκάδα ο ΠΑΟΚ

Ημίχρονο με τον ΠΑΟΚ να έχει τις ευκαιρίες αλλά το 0-0 να παραμένει

43ο λεπτό: Σέντρα ο Βαρέλα μετά από εξαιρετική προσπάθεια του ίδιου, κεφαλιά ο Κρέσπο άουτ η μπάλα

42ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με τον Κόφι να αποκρούσει το σουτ του Ζίβκοβιτς

40ό λεπτό:  Σουτ του Ιλαϊμαχαρίτρα, η μπάλα απελπιστικά άουτ

31ο λεπτό: Γυριστό του Σφιντέρσκι από καλά θέση, άουτ

30ό λεπτό:  Σουτ του Ιλαϊμαχαρίτρα, η μπάλα πέρασε άουτ

24ο λεπτό: Τεράστια τριπλή ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Μετά από εξαιρετική μπαλιά του Ουάρντα, ο Ζίβκοβιτς σε δύο προσπάθειές του δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κόφι, ενώ στη συνέχεια το σουτ του Εσίτι πέρασε άουτ!

19ο λεπτό: Ίδια τύχη και το σουτ του Βιεϊρίνια

18ο λεπτό: Σουτ του Σοάρες άουτ

13ο λεπτό: Ο Πασχαλάκης μπλόκαρε τη σέντρα σουτ του Ζαρουρί

10ο λεπτό: Μετά το επιθετικό ξεκίνημα των Βέλγων στο ματς, ο ΠΑΟΚ έχει ισορροπήσει και είναι αυτός που κυκλοφορεί την μπάλα

3ο λεπτό: Οι Βέλγοι κέρδισαν δύο κόρνερ στο ξεκίνημα του ματς, χωρίς να ανησυχήσει η άμυνά μας

Το παιχνίδι ξεκίνησε

RCS Charleroi: Κόφι, Κνέζεβιτς, Ντεσολέιλ (30' Βασίνσκι), Ανδρέου, Μάρκο, Μοριόκα, Ζιλέ, Ζαρουρί, Καγιέμπε, Μπεντιά (61' Ριμπέιρο), Τσατσούα (46'Φαν Κλέενπουτ).

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Κρέσπο, Βαρέλα, Ροντρίγκο, Σβαμπ, Εσίτι, Α. Ζίβκοβιτς, Ουάρντα, Καγκάβα, Σφιντέρσκι. Αναπληρωματικοί: Ζ. Ζίβκοβιτς, Τέιλορ, Μιχάι, Μιχαηλίδης, Περέιρα, Νινούα, Τσιγγάρας, Μούργκ, Τζόλης, Βρακάς, Ολιβέιρα καθώς και οι Κούτσιας, Κωνσταντέλιας, Μπαλωμένος, Ταλιχμανίδης, Τσιγγάρας, Λύρατζης.

.....................................

Η αρχική ενδεκάδα του ΠΑΟΚ

Και η ενδεκάδα της Σαλερλουά

13:30 Σε εξέλιξη η προθέρμανση των δύο ομάδων, ηλιοφάνεια επικρατεί στην περιοχή σήμερα. Ο αγώνας θα διεξαχθεί χωρίς την παρουσία κόσμου

13:50 Στα αποδυτήρια οι ομάδες έχοντας ολοκληρώσει την προθέρμανσή τους