Ισόπαλος σε φιλικό δοκιμών

Στο πρώτο φιλικό στο πλαίσιο της προετοιμασίας ο ΠΑΟΚ, αναδέιχθηκε ισόπαλος χωρίς σκορ στο Πανθεσσαλικό κόντρα στον Ατρόμητο ...

Ο Αμπέλ Φερέιρα παρέταξε την ομάδα με 3-4-2-1, όπως δηλαδή έκλεισε την περσινή σεζόν, με τον Λέο Ζαμπά να παίρνει φανέλα βασικού στην επιστροφή του με τον σοβαρό τραυματισμό που αντιμετώπισε και τον Στέφαν Σβαμπ να κάνει το ανεπίσημο ντεμπούτο του με τα ασπρόμαυρα.

Όπως είναι λογικό οι δύο ομάδες ήταν αρκετά μουδιασμένες και το πρώτο μέρος δεν προσέφερε ιδιαίτερες συγκινήσεις, πέρα από ένα σουτ στο δοκάρι για τον Ατρόμητο στο 15′ και δύο προσπάθειες των Ζαμπά και Άκπομ από πλευράς ΠΑΟΚ.

Στην επανάληψη ο Φερέιρα άλλαξε όλη την 11άδα του, ρίχνοντας στο γήπεδο και τους Κρέσπο και Βέρνμπλουμ , που επέστρεψαν κι αυτοί μετά από πολύ καιρό, αλλά και αρκετούς νεαρούς στη σύνθεση.

Ο ΠΑΟΚ ήταν αισθητά βελτιωμένος και διαχειρίστηκε καλύτερα τις πολλές αλλαγές, με αποτέλεσμα να έχει πολλές ευκαιρίες να σκοράρει.

Πρόσωπο του αγώνα και μοιραίος ήταν ο Κάρολ Σφιντέρσκι , ο οποίος νικήθηκε σε τετ α τετ στο 77′, ενώ δεν κατάφερε να νικήσει τον Θεοδωράκη από την άσπρη βούλα στο 90′, χωρίς να καταφέρει να σκοράρει και στην επαναφορά εξ επαφής.

Η αναμέτρηση τελείωσε χωρίς γκολ αλλά με πολλά και χρήσιμα συμπεράσματα τον Πορτογάλο τεχνικό του Δικεφάλου.

Ο ΠΑΟΚ τη Δευτέρα (10.08) θα δώσει ένα ακόμα φιλικό στο Πανθεσσαλικό κόντρα στο ΝΠΣ Βόλος στις 19:00.

Η σύνθεση του Δικεφάλου:

Ζίβκοβιτς (46′ Πασχαλάκης ), Μιχαηλίδης (46′ Τσιγγάρας ), Μιχάι (46′ Κρέσπο ), Βαρέλα (46′ Διαμαντής), Γιαννούλης (46′ Τσαούσης, 70′ Μπαλογιάννης), Λημνιός (46′ Μάτος ), Σβαμπ (46′ Εσίτι ), Ελ Καντουρί (46′ Βέρνμπλουμ ), Τζόλης (46′ Μπίσεσβαρ ), Ζαμπά (46′ Κούτσιας), Άκπομ (46′ Σφιντέρσκι ).

.......................................................

Θυμηθείτε την εξέλιξη του ματς

Τέλος αγώνα

3 λεπτά οι καθυστερήσεις

88ο λεπτό: Πέναλτι για τον ΠΑΟΚ, με εκτελεστή τον Σφιντέρσκι αποκρούει ο γκολκίπερ του Ατρομήτου νέο σουτ του Πολωνού στην επαναφορά εκ νέου αποσωβεί το γκολ ο Θεοδωράκης

83ο λεπτό: Εκτέλεση φάουλ του Μπίσεσβαρ, κεφαλιά ο Μάτος, άουτ

79ο λεπτό: Πλασέ του Μπίσεσβαρ, μπλoκάρει ο Θεοδωράκης

78ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία σε σουτ του Σφιντέρσκι έβγαλε ο Θεοδωράκης

71o λεπτό: Ο Μπαλογιάννης στη θέση του Τσαούση

68o λεπτό: Cooling break στο παιχνίδι

67ο λεπτό: Δύο αλλαγές για Ατρόμητο, έξω οι Κιβρακίδης και Γκάλο, μέσα οι Αθανασίου και Νταβιώτης,.

64ο λεπτό: Σέντρα του Τσαούση από αριστερά, πέρασε από όλους η μπάλα

63ο λεπτό: Χωρίς αξιόλογη φάση το δεύτερο ημίχρονο

54o λεπτό: Ο Τσαούσης σεντράρει και μπλοκάρει τη μπάλα ο Μανδάς.

Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ στο δεύτερο μέρος: Πασχαλάκης, Κρέσπο, Τσιγγάρας, Διαμαντής, Μάτος, Τσαούσης, Βέρνμπλουμ, Εσίτι, Μπίσεσβαρ, Κούτσιας, Σφιντέρσκι

19:30: Ξεκίνησε η αναμέτρηση:

Διαιτητής ο  Βρέσκας, με βοηθούς Κουρομπίλια και Καραγκιζόπουλο και τέταρτο τον  Καραντώνη.

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Βαρέλα, Μιχάι, Μιχαηλίδης, Γιαννούλης, Λημνιός, Σβαμπ, Τζόλης, Καντουρί, Ζαμπά, Ακπόμ  Aναπληρωματικοί: Πασχαλάκης, Κρέσπο, Διαμαντής, Τσαούσης, Μάτος, Εσίτι, Βέρνμπλουμ, Τσιγγάρας, Μπαλογιάννης, Μπίσεσβαρ, Σφιντέρσκι, Κούτσιας. Βρακάς.

Ατρόμητος: Μανδάς, Γούτας, Στρούγγης, Κιβρακίδης, Ρισβάνης, Μπουσούλατζιτς, Γιακουμάκης, Μπρούνο, Μπράιαν, Μανούσος, Σάλομον

Aναπληρωματικοί: Θεοδωράκης, Νταβιώτης, Ούμπιντες, Βέλλιος, Νάτσος, Χαρίσης, Αθανασίου, Τριμμάτης, Ζαννης, Κωτσόπουλος, Σάλτας