Φιλική νίκη στη Δράμα με ανατροπή!

Ο Δικέφαλος επωφελούμενος της διακοπής του πρωταθλήματος λόγω Εθνικής, έδωσε φιλικό παιχνίδι στη Δράμα με αντίπαλο τη Δόξα και επικράτησε με 1-3...

Οι καιρικές συνθήκες ήταν δύσκολες στο Δημοτικό Στάδιο Δράμας, γι αυτό και αποφασίστηκε οι δύο ομάδες να αγωνιστούν για 70 λεπτά. Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με ένα κράμα από παίκτες που δεν πήραν χρόνο συμμετοχής στα προηγούμενα επίπσημα παιχνίδια, αλλά και με παιδιά από την Κ19.

Οι Φερνάντο Βαρέλα και Χοσέ Μαουρίσιο πήραν τα πρώτα τους λεπτά μετά την επιστοφή τους από τους τραυματισμούς που αντιμετώπισαν, ενώ και ο Αντελίνο Βιεϊρίνια ανέβασε ρυθμούς παίζοντας σε όλο το παιχνίδι.Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, είχε δοκάρι με τον Πέλκα μόλις στο πρώτο λεπτό και έχασε αρκετές καλές στιγμές, αλλά κόντρα στη ροή του αγώνα η Δόξα πήρε προβάδισμα με ένα τυχερό απευθείας φάουλ.

Στην επανάληψη ο Δικέφαλος μπήκε δυνατά και έφτασε στην ανατροπή. Ο Πέλκας στο 45′ σημεώσε απευθείας κόρνερ, ενώ στο 53′ σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Άκπομ, για να έρθει ο Λάμπρου λίγο πριν το φινάλε να διαμορφώσει το τελικό 1-3 με ωραίο πλασέ.

Η σύνθεση του Δικεφάλου:Παπαδόπουλος , Ροντρίγκο , Καλουτσικίδης (35′ Λάμπρου ), Βαρέλα (46′), Παναγιώτου (55′ Ντάικο), Μαουρίσιο (55′ Σαλαμούρας), Στοχ (35′ Τσιγγάρας ), Πέλκας (55′ Γρόσδης), Βιεϊρίνια , Άκπομ , Ζαμπά .

.............................

85ο λεπτό: Το φάουλ το εκτέλεσε ο Βιεϊρίνια, η μπάλα βρήκε σε σώμα και πέρασε κόρνερ το οποίο δε θα εκτελεστεί καθώς σφύριξε τη λήξη!!!!

82ο λεπτό: Φάουλ για τον ΠΑΟΚ σε καλή θέση, το κέρδισε ο Ζαμπά όταν ανατράπηκε από τον Γουίνεϊ εκτός περιοχής! Κανονικά ήταν και κόκκινη κάρτα! Εκτός γηπέδου ο Ζαμπά, τραυματίας

73ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Λάμπρου, μετά από μπαλιά του Σαλαμούρα

71ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Σαλαμούρας από εξαιρετική θέση σούταρε αλλά ο Γουίνεϊ απέκρουσε

67ο λεπτό: Ο Γουίνεϊ απέκρουσε το σουθτ του Άκπομ

66ο λεπτό: Γρόσδης, Τάχατος και Σαλαμούρας, στις θέσεις των Μαουρίσιο, Παναγιώτου, Πέλκα

46ο λεπτό: Λάμπρου και Τσιγγάρας στις θέσεις των Στοχ και Καλουτσικίδη

Ξεκίνησε η επανάληψη, άγνωστο το πόσο θα διαρκέσει ...

38ο λεπτό: Ο Πουλιτίδης σφύριξε τη λήξη του ημιχρόνου στο ... 38'. Προφανώς λόγω της ισχυρής βροχόπτωσης

Ξεκίνησε πάλι να βρέχει στη Δράμα!

35ο λεπτό: Σουτ του Παναγιώτου άουτ

34ο λεπτό: Σκληρό φάουλ στον Ζαμπά, δεν κιτρινίζεται ο παίκτης που το έκανε, αντίθετα ο Πουλικίδης κιτρινίζει τον Στοχ επειδή το εκτέλεσε γρήγορα!!!

31ο λεπτό: Ευκαιρία για την ισοφάριση με τον Πέλκα να πλασάρει από το ύψος του πέναλτι, μετά από γύρισμα του Ροντρίγκο,  άουτ!

30ό λεπτό: Κίτρινη στον Βιεϊρίνια για διαμαρτυρία!!! Διαιτητής κάποιος Πουλικίδης

28ο λεπτό: Φάουλ για τη Δόξα το εκτέλεσε ο Αργυρόπουλος αλλά ο Παπαδόπουλος έπεσε στη γωνία και απέκρουσε δύσκολα!

20ό λεπτό: 1-0 η Δόξα με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κόντου

8ο λεπτό: Ο Ηλιάδης μπλόκαρε το πλασέ του Πέλκα, υπερ΄χει ο ΠΑΟΚ στο ξεκίνημα της αναμέτρησης

Ο ΠΑΟΚ παίζει με τερματοφύλακα τον Παπαδόπουλο, στη άμυνα τους Ροντρίγκο, Βαρέλα, Καλουτσικίδη, Παναγιώτου, στα χαφ οι Βιεϊρίνια, Στοχ, Μαουρίσιο, Ζαμπά, μπροστά τους ο Πέλκας και προωθημένος ο Άκπομ

3ο λεπτό: Ο Αργρόπουλος προλαβαίνει την τελευταία στιγμή προ του Άκπομ

1ο λεπτό: Δοκάρι για τον ΠΑΟΚ, με τον Πέλκα με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής να βλέπει την μπάλα να σταματάει στο κάθετο δοκάρι των γηπεδούχων

17:03 Το παιχνίδι ξεκίνησε...

Δόξα Δράμας: Ηλιάδης, Μαρκοπουλιώτης, Αργυρόπουλος (50' Πλέγας), Οικονόμου, Περέγιο, Κόντος, Αναστασίου, Αυλωνίτης, Παρασκευάς, Σαμπανίδης, Παπαϊωάννου. Αναπληρωματικοί: Γουίνεϊ, Παπαργυρίου, Κρητικός, Πλέγας, Ρόβας, Ιωαννίδης, Ρούτσης, Τάσιος, Σιώπης, Πινδώνης, Καψάλης, Πετρίδης, Ιορδανίδης.

ΠΑΟΚ: Παπαδόπουλος, Ροντρίγκο, Καλουτσικίδης (46' Τσιγγάρας), Βαρέλα (57' Ντάικο), Παναγιώτου (66' Τάχατος), Μαουρίσιο (66' Γρόσδης), Στοχ (46' Λάμπρου), Πέλκας (66΄Πέλκας), Βιεϊρίνια, Άκπομ, Ζαμπά. Αναπληρωματικοί: Ζίβκοβιτς,  Τσιγγάρας, Λάμπρου, Ντάικο, Τάχατος, Σαλαμούρας, Γρόσδης

....................................

Ιδιαίτερα βαρύς ο αγωνιστικός χώρος λόγω της βροχής

16:30 Σε εξέλιξη το ζέσταμα των παικτών και των δύο ομάδων

Θυμίζουμε ότι στην 18μελή αποστολή του Δικεφάλου μετέχουν οι:  Ζίβκοβιτς, Παπαδόπουλος, Βαρέλα, Ροντρίγκο, Τσιγγάρας, Βιεϊρίνια, Μαουρίσιο, Πέλκας, Στοχ, Λάμπρου, Ζαμπά, Άκπομ, Ντάικο, Τάχατος, Καλουτσικίδης, Σαλαμούρας, Παναγιώτου και Γρόσδης

Κανείς από τους παίκτες που επιλέχθηκαν στο αρχικό σχήμα, δεν αγωνίστηκε το Σάββατο στο Ηράκλειο.

16:45 Η βροχή σταμάτησε πριν λίγο, αλλά ο κόσμος δεν είναι πολύς στις εξέδρες, ανάμεσά τους υπάρχουν και φίλοι του ΠΑΟΚ