Νίκη με σφραγίδα PAOK Academy

Με ανεξίτηλη σφραγίδα PAOK Academy, λοιπόν, η Εθνική Νέων Κ19 πέρασε με άνεση το πρώτο εμπόδιο στον όμιλο της φάσης Εlite Round της Ιρλανδίας, αυτό της Εσθονίας.

Ο Τζίμας σκόραρε στο 21' από τη ασίστ του Γκούμα, ευστόχησε στο 27' σε πέναλτι που κέρδισε ο Γκούμας κι έστειλε την Εθνική με δύο γκολ στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα. Στις καθυστερήσεις η Ελλάδα πέτυχε και τρίτο γκολ για το τελικό 0-3. Επόμενος αντίπαλος η Σλοβακία στις 25.03.

Να σημειωθεί φυσικά ότι στην αρχική 11άδα ο ομοσπονδιακός τεχνικός χρησιμοποίησε οκτώ παίκτες του ΠΑΟΚ, τους Μοναστηρλή, Τασιούρα, Κωττά, Δεληγιάννη, Σμυρλή, Γκούμα, Σπυράκο και Τζίμα, ενώ αγωνίστηκε και ο Γεωργιάδης.

Επίσης, 90 λεπτά αγωνίστηκε ο Μαξ Σνάουτσνερ στην νίκη με 1-0 της Εθνικής Πολωνίας Κ17 επί της Τσεχίας για τα προκριματικά του EURO.