Μάγκικο διπλό με 10 παίκτες!

Για την 20ή αγωνιστική του πρωταθλήματος υποδομών της Super League, η Κ20 του ΠΑΟΚ επικράτησε στα Πηγάδια της αντίστοιχης της Ξάνθης με 1-2...

Αν και αγωνίστηκε με 10 παίκτες για περισσότερο από 40 λεπτά, η ψυχωμένη Κ20 του Δικεφάλου πέρασε από την Ξάνθη με 1-2 για την 20η αγωνιστική της Super League.

Η Κ20 του Δικεφάλου παρατάχθηκε από τους Γκαρσία και Παπαβασιλείου με 3-5-2. Κάτω από τα δοκάρια ξεκίνησε ο Σιαμπάνης , την αμυντική τριάδα συνέθεσαν οι Μίσκοβιτς, Πολύζος και ο Κιριαλάνης, που έκανε το ντεμπούτο του με την φανέλα του ΠΑΟΚ, τις πτέρυγες κάλυψαν οι Παπαθανασίου και Γιαλαμούδης, στα χαφ έπαιξαν οι Χατζηδίμπας, Μελετίδης και Αηδονίδης, ενώ δίδυμο στην επίθεση ήταν οι Παπαδόπουλος και Καπρέτσος.

Ο ΠΑΟΚ είχε εξ αρχής τον έλεγχο του αγώνα, κρατώντας την κατοχή της μπάλας και προσπάθησε να απειλήσει κυρίως από τα άκρα. Οι γηπεδούχοι περιορίστηκαν σε μακρινές μπαλιές που εξουδετερώθηκαν από την άμυνα του Δικεφάλου. Και ενώ όλα έδειχναν πως το ημίχρονο θα τελειώσει χωρίς γκολ, ο Κιριαλάνης με απευθείας φάουλ έβαλε τον ΠΑΟΚ σε ρόλο οδηγού στο 36′.

Το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ήταν εφιαλτικό για τους φιλοξενούμενους. Στο 49′ ο Μίσκοβιτς είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε με δέκα παίκτες την ομάδα του, ενώ στο 55′ η Ξάνθη μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Σιαμπάνη , έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Η ομάδα του Γκαρσία δεν το έβαλε κάτω και στο 57′ ο Κιριαλάνης μετά από κούρσα, άδειασε την άμυνα της Ξάνθης, μπήκε στην περιοχή και ανατράπηκε για να έρθει ο Παπαθανασίου από την άσπρη βούλα και να κάνει το 1-2. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τις γραμμές τους και κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο αλλά οι παίκτες του ΠΑΟΚ δεν έχασαν στιγμή την συγκέντρωσή τους και διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος.

Αυτό ήταν το έβδομο τρίποντο της Κ20 του Δικεφάλου στα τελευταία 10 παιχνίδια στο πρωτάθλημα της Super League, στα οποία διατηρεί το αήττητο έχοντας και τρεις ισοπαλίες, με την τελευταία ήττα να είναι κόντρα στον Ολυμπιακό τον Οκτώβριο.

Η σύνθεση του Δικεφάλου:Σιαμπάνης, Μίσκοβιτς, Πολύζος, Κιριαλάνης, Γιαλαμούδης, Παπαθανασίου, Μελετίδης, Χατζηδίμπας, Αηδονίδης (60′ Τζοβάρας), Παπαδόπουλος (65′ Ματθαίου), Καπρέτσος (80′ Γκιντίδης)

................................................

Θυμηθείτε την εξέλιξη του ματς

13:01:  Ξεκίνησε το παιχνίδι

20o λεπτό:  Χωρίς σκορ και φάσεις τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Έχει τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλας o Δικέφαλος.

37o λεπτό: ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ ο ΠΑΟΚ ανόιγει το σκορ με απαυθείας εκτέλεση φάουλ του Κιριαλάνη

Τέλος ημιχρόνου

14:04: Ξεκίνημα στο δεύτερο μέρος

50ο λεπτό: O Δικέφαλος μένει με 10 ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής  του Μίσκοβιτς με δεύτερη κίτρινη

54o λεπτό: Ισοφαρίζει το σκορ η Ξάνθη μετά από φάση διαρκείας

58ο λεπτό: ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ Άμεση απάντηση για τον Δικέφαλο που ανακτά το προβάδισμα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι 1-2

71o λεπτό: Κρατάει το προβάδισμα ο ΠΑΟΚ παρότι αγωνίζεται από το 50' με αριθμητικό μειονέκτημα.

89ο λεπτό: Λίγα λεπτά πριν τη λήξη, ο ΠΑΟΚ κρατάει το πολύτιμο προβάδισμα

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ:

Σιαμπάνης, Παπαθανασίου, Κιριαλάνης, Μίσκοβιτς, Πολύζος, Μελετίδης, Χατζηδίμπας, Καπρέτσος, Παπαδόπουλος, Γιαλαμούδης, Αηδονίδης. Αναπληρωματικοί: Μούτσα, Ματθαίου, Γκιντίδης, Σταθόπουλος, Κραγιόπουλος, Τζοβάρας, Δημητρίου

............................................

Ο ΠΑΟΚ με 35 βαθμούς σε 17 ματς βρίσκεται στην 3η θέση της βαθμολογίας και οι γηπεδούχοι που φέτος εκπλήσσουν αρνητικά, με 13 βαθμούς είναι στη 12η θέση...

Αναλυτικά το πρόγραμμα της αγωνιστικής:

ΒΕΡΟΙΑ-ΠΑΝΙΩΝΙΟΣΠΑΛΑΤΙΤΣΙΩΝ11/2 στις 11:001-0 τελικόΠΑΟ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣΓ.ΚΑΛΑΦΑΤΗΣ11/2 στις 11:002-1 τελικόΑΣΤΕΡΑΣ -ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΒΟΗΘΗΤΙΚΟ 11/2 στις 12:001-2 τελικόΑ.Ο. ΞΑΝΘΗ-Π.Α.Ο.Κ.ΠΗΓΑΔΙΩΝ11/2 στις 13:001-2 τελικόΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-Α.Ε.Λ.ΑΓ.Ι.ΡΕΝΤΗ12/2 στις 15:00-ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ-ΓΙΑΝΝΙΝΑΑΛΙΚΙΑΝΟΥ25/3 στις 11:00-ΗΡΑΚΛΗΣ-A.Ε.K.ΜΙΚΡΑΣ26/3 στις 14:00-Α.Ο.Κ.-ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣΚΑΝΟΝΙ27/5 στις 11:00-