Βρίσκει τα πατήματά του...

Ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε στο Άρνεμ τη βελγική Μονς, στο δεύτερο παιχνίδι του στα πλαίσια της φετινής προετοιμασίας του και τη νίκησε με 2-0 χάρη σε γκολ των Γιάννου και Ρομπέρ. Καλή εμφάνιση -και πάλι- των νεαρών παικτών του Δώνη.

Ο τεχνκός του Δικεφάλου χρησιμοποίησε συνολικά 21 παίκτες (μόνο ο Γλύκος έπαιξε και στα 90') και είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει τόσο το ρόμβο στο πρώτο ημίχρονο, όσο και το 4-4-2 με τα χαφ στην ευθαία στην επανάληψη. Η εικόνα του ΠΑΟΚ στο πρώτο 45λεπτο ήταν μέτρια, καθώς οι παίκτες του έδειξαν να έχουν κυρίως το μυαλό τους στο μηδέν στην άμυνα. Κάτι που κατάφεραν σχετικά εύκολα αφού οι Βέλγοι απείλησαν μόνο στο 36' όταν κεφαλιά του Νονγκ κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι στη συνέχεια της φάσης έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ ο Κωνσταντινίδης.

Ούτε όμως ο ΠΑΟΚ έβγαλε φάσεις και το παιχνίδι ήταν καθαρά ένα παιχνίδι κέντρου, ένα παιχνίδι εφαρρμογής της τακτικής των προπονητών των δύο ομάδων. Οι γραμμές ήταν κοντά, οι διάδρομοι κλειστοί αλλά στο κομμάτι της κατοχής και κυκλοφορίας της μπάλας είδαμε λίγα πράγματα. Ήταν φανερό πως ο ρόμβος θέλει ακόμα πολύ δουλειά.

Παρά την μέτρια εμφάνιση ο Δικέφαλος του Βορρά πέτυχε να ανοίξει το σκορ στο 41' με δράστη τον Γιάννου. Ο επιθετικός του ΠΑΟΚ, μπήκε στην περιοχή και από πλάγια θέση με δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ.

Στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα άλλαξε. Κυρίως με την έισοδο του Ρομπέρ και του Λίνου, η μπάλα κυκλοφόρησε, δημιουργήθηκαν καλές φάσεις και σε μία από αυτές ο Ρομπέρ έκανε το 2-0 στο 52'. Μέχρι το 70' περίπου οι παίκτες του Δώνη ανέβασαν στροφές, έβγαιναν πρώτοι στην μπάλα και έδειξαν καλά στοιχεία τόσο στο δημιουργικό όσο και στο ανασταλτικό κομμάτι. Η πιο επικίνδυνη φάση γα τους Βέλγους στο 2ο ημίχρονο έγινε στο 71' όταν ο Κουμάλο έσωσε πάνω στην γραμμή την εστία μας.

Το παρόν στο γήπεδο έδωσαν και οπαδοί της μάδας μας που έκαναν ιδιαίτερα αισθητή την παρουσία τους. Αξίζει να σημειώσουμε την ειρηνική εισβολή τους στον αγωνιστικό χώρο, λίγο μετά την έναρξη της αναμέτρησης διαμαρτυρόμενοι για την κράτηση των "6"  συνοπαδών.

Πρώτη εμφάνιση με τη φανέλα του ΠΑΟΚ για τους Μπανγκουρά και Μπαρνς που έδειξαν ανέτοιμοι και ασφαλώς είναι πολύ νωρίς για να κριθούν...

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ: Γλύκος, Κουμαλό (72' Ιντζίδης), Κατσικάς (72΄Στάμου), Κωνσταντινίδης (46΄ Λίνο), Αποστολόπουλος (46' Ετό), Παναγιωτούδης (46' Κάτσε), Λάζαρ (65' Κίτσιου), Μπαρνς (46΄ Ρομπέρτ), Πέλκας (46' Γεωργιάδης), Αθανασιάδης (72' Δεληγιαννίδης), Γιάννου (65' Μπανγκουρά).

H σύνθεση της Μονς: Βέρνερ, Ντεμπισό (62΄ Τίμμερμανς), Ματάις, Νονγκ (66΄ Πέρμπε), Ζολά (62΄ Λεπισιέ), Φαν Γκίσεχεμ, Νικάισε, Τζαρζού (75΄ Ντε Μπέλντερ), Αντζέλι, Σάπινα (62΄ Βαν Ίμσκοτ), Μοντέιν

.........................................................................................

Θυμηθείτε την εξέλιξη του παιχνιδιού

Το παιχνίδι ξεκίνησε...

Λίγο μετά την έναρξη του ματς οπαδοί του ΠΑΟΚ μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο και διαμαρτυρηθηκαν ειρηνικά σηκώνοντας μάλιστα και ένα πανό με το μήνυμα "Λευτεριά στα αδέρφια μας". Αμέσως μετά αποχώρησαν και ο αγώνας συνεχίζεται. Για την κίνηση ήταν ενήμερος ο διαιτητές και οι Βέλγοι.

32ο λεπτό: Ανύπαρκτη υπόδειξη οφ σάιτ στον Γιάννου

33ο λεπτό: Ο Κατσικάς απομακρύνει έγκαιρα επικίνδυνη σέντρα των Βέλγων από τα δεξιά

36ο λεπτό: Κεφαλιά του Νονγκ στο οριζόντιο δοκάρι στη συνέχεια της φάσης έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ ο Κωνσταντινίδης. Η καλύτερη στιγμή στο παιχνίδι

38ο λεπτό: Αντεπίθεση για τον ΠΑΟΚ με τον Τέρνερ να πέφτει και να μπλοκάρει στα πόδια του Κλάους

39ο λεπτό: Ο Νονγκ -που λίγο πριν είχε βγει από το γήπεδο τραυματίας- επανήλθε στον αγωνιστικό χώρο

41ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ για τον ΠΑΟΚ με τον Γιάννου που μπήκε στην περιοχή και από πλάγια θέση με δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ (η μπάλα κόντραρε και σε παίκτη της Μονς). Πανηγυρισμός σε στυλ "καγκουρό"  από τον σκόρερ

Συνθήματα, πυρσοί και πανηγυρισμοί από πλευράς οπαδών του ΠΑΟΚ που χάρηκαν το πρώτο γκολ του Δικεφάλου στο στάδιο της προετοιμασίας

45ο λεπτό: Εξαιρετική προσπάθεια του Κωνσταντινίδη, ανακόπηκε τελικά με φάουλ

Τέλος ημιχρόνου

Aλλαγές για τον ΠΑΟΚ με την έναρξη της επανάληψης. Κωνσταντινίδης, Αποστολόπουλος, Μπαρνς, Πέλκας και Παναγιωτούδης, έδωσαν τις θέσεις τους στους Λίνο, Έτο, Κάτσε, Γεωργιάδη και Ρομπέρ

46ο λεπτό: Ο Γλύκος μπλοκάρει το φάουλ που εκτέλεσε ο Ματάις

48ο λεπτό: Κίτρινη στον Κατσικά

50ό λεπτό: Μεγάλη χαμένη ευκαιρία από τον Γεωργιάδη

52ο λεπτό: Ο Ρομπέρ κάνει το 2-0 με σουτ έξω από την περιοχή. Ο Γάλλος ξεκίνησε την προσπάθειά του λίγο μετλά τη μεσαία γραμμή και με αριστερό διαγώνιο σουτ νίκησε τον Βέντερ

56ο λεπτό: Πολύ καλή σέντρα του Λίνο, πέρασε ανεκμετάλλευτη

4-4-2 στη γραμμή για τον Γιώργο Δώνη, με την εικόνα του ματς να έχει αλλάξει αφού ο ΠΑΟΚ στην επανάληψη έχει την κατοχή και την κυκλοφορία της μπάλας, ενώ εκτός από το γκολ του Ρομπέρ, έχει απειλήσει και σε άλλες περιπτώσεις τοΤέρνερ

59ο λεπτό: Κεφαλιά του Κατσικά από καλή θέση, μετά από εκτέλεση κόρνερ, άουτ

65ο λεπτό: Μπανγκουρά και Κίτσιου στις θέσεις των Γιάννου και Λάζαρ

69ο λεπτό:  Καλή προσπάθεια από τον Ρομπέρτ αλλά κακό τελείωμα της φάσης.

71ο λεπτό: Ο Κουμάλο με προβολή θα διώξει τη μπάλα πριν αυτή περάσει τη γραμμή

72ο λεπτό: Ο Ιντζίδης στη θέση του Κουμάλο, ο Δεληγιαννίδης στη θέση του Κλάους και ο Στάμου σε αυτήν του Κατσικά.

82ο λεπτό: Κίτρινη στον Κάτσε

90ό λεπτό: Ευκαιρία για τη Μονς με τον Αντζέλι να πιάνει την κεφαλιά και την μπάλα να περνάει δίπλα από το δοκάρι του Γλύκου