Επική πρόκριση (vid)!!!

Η Εθνική μας ομάδα στην τελευταία αγωνιστική του 1ου ομίλου, πήρε απίστευτη νίκη κόντρα στο φαβορί του ομίλου ομάδα της Ρωσίας και πέρασε στην επόμενη φάση του Euro 2012. Σκόρερ του χρυσού γκολ ο Καραγκούνης.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ελλάδα (Σάντος): Σηφάκης, Τοροσίδης, Τζαβέλλας, Κυρ. Παπαδόπουλος, Παπασταθόπουλος, Κατσουράνης, Καραγκούνης (67' Μάκος), Μανιάτης, Σαλπιγγίδης (83' Νίνης), Σαμαράς, Γκέκας (64' Χολέμπας).

Ρωσία (Άντβοκαατ): Μαλαφέεβ, Ανιουκόβ (81' Ιζμαίλοβ), Μπερεζούτσκι, Ιγκνασέβιτς, Ζιρκόβ, Ντενίσοβ, Γκλουσακόβ (72' Πογκρεμπνιάκ), Σιρόκοβ, Ντζαγκόεβ, Αρσάβιν, Κερζακόβ (46' Παβλιουτσένκο).

......................................................................................................................

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρσησης...

Το παιχνίδι ξεκίνησε..

3o λεπτό: Σέντρα του Μανιάτη, κεφαλιά του Σάλπι, σε θέση οφσάιντ όμως.

6o λεπτό: Κόρνερ του Καραγκούνη, προβολή του Κατσουράνη διώχνει ο Μαλαφέεφ προ της εστίας.

Αποφασισμένη και πιο δυνατά έχει μπει η Εθνική μας.

11o λεπτό: Προβολή του Αρσάβιν μέσα στην μικρή περιοχή, μπλοκάρει ο Σηφάκης

13o λεπτό: Σουτ του Κερζακοφ, λίγο πάνω από τα δοκάρια του Σηφάκη

17o λεπτό: Ο Κατσουράνης διώχνει σωτήρια την μπάλα σε κόρνερ σε μία πολύ επικίνδυνη φάση των Ρώσων από τα αριστερά.

19o λεπτό: Ο Σηφάκης μπλοκάρει το σουτ του Τζαγκόεβ.

20ό λεπτό: Σουτ του Αρσάβιν που περνάει άουτ, δεν ανησυχεί ο Σηφάκης.

40ό λεπτό: Σουτ του Γκλουσακόβ θα περάσει κόρνερ, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό μας.

41ο λεπτό: Καλό σουτ του Ζιρκόβ περνάει άουτ.

Έχουν την κατοχή της μπάλας οι Ρώσοι που πιέζουν για να ανοίξουν το σκορ

2 τα λεπτά των καθυστερήσεων, παίζονται ήδη.

ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ για την Ελλάδα με τον Καραγκούνη που εκμεταλλεύτηκε λάθος της άμυνας και τίναξε τα δίχτυα του Μαλαφέεφ.

Ημίιχρονο

Ξεκίνησε το Β ημίχρονο..

51ο λεπτό: Σουτ του Σαμαρά έξω από την δεξιά κάθετη δοκό του Μαλαφεεφ

52ο λεπτό: Σουτ του Σιρόκοβ άουτ.

57ο λεπτό: Ίδια τύχη είχε και το σουτ του Ντενίσοβ.

59ο λεπτό: Ο Ανιουκόβ έβγαλε σωτήρια την μπάλα σε κόρνερ μπροστά από τον Γκέκα.

61ο λεπτό: Κίτρινη στον Καραγκούνη για θέατρο, η φάση δεν είοναι τόσο καθαρή, καθώς ο Ρώσος αμυντικός βρήκε τον πόδι του Έλληνα παίκτη

64ο λεπτό: Χολέμπας στη θέση του Γκέκα

67ο λεπτό: Μάκος στη θέση του Καραγκούνη

69ο λεπτό: Κίτρινη στον Ζιρκόβ για φάουλ στον Σαλπιγγίδη.

70ό λεπτό: Φοβερό δοκάρι για την εθνική με φάουλ του Τζαβέλα

71ο λεπτό: Κίτρινη στον Τζαγκόεβ.

1-0 η Τσεχία με τον  Γίρασεκ. Αν μείνουν έτσι τα αποτελέσματα μένει εκτός η Ρωσία

72ο λεπτό: Ο Πογκρέμπνιακ στη θέση του Γκλουσακόβ.

75ο λεπτό: Ο Σηφάκης αποκρούσει καλό σουτ του Ντενίσοβ

Πέφτουν κορμιά στο γήπεδο με τους Έλληνες παίκτες να κρατάνε με νύχια και με δόντια το 1-0

80ό λεπτό: Καλή σέντρα του Σαλπιγγίδη περνάει παράλληλα, δεν προλβαίνει ο Χολέμπας

81ο λεπτό: Κλείνει τις αλλαγές η Ρωσία με τον Ισμαϊλοφ στη θλεση του Ανιούκοβ.

82ο λεπτό: Νίνης στη θέση του Σαλπιγγίδη τελευταία αλλαγή και για τον Σάντος

84ο λεπτό: Κεφαλιά του Τζαγκόεβ ελάχιστα άουτ