Γλυκιά ήττα και ΤΙΤΛΟΣ για τους Παίδες!

Για την 5η και τελευταία αγωνιστική της τελικής φάσης του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Παίδων, ο ΠΑΟΚ έχασε από τον Ίκαρο Καλλιθέας, αλλά αναδείχθηκε ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ Ελλάδας...

Τον τίτλο του Πρωταθλητή Ελλάδος για την αγωνιστική σεζόν 2016-2017 κατέκτησε η Παιδική ομάδα του ΠΑΟΚ, καθώς κατέλαβε την πρώτη θέση στην τελική φάση του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος που διεξήχθη στο Μεσολόγγι.

Ο ΠΑΟΚ γνώρισε την πρώτη του ήττα στο τουρνουά στον αγώνα της τελευταίας αγωνιστικής κόντρα στον Ίκαρο Καλλιθέας (54-60), αλλά κατετάγη πρώτος λόγω της καλύτερης διαφοράς πόντων στην τριπλή ισοβαθμία που προέκυψε με τον Ίκαρο Καλλιθέας και τον Δούκα.

Πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ στον αγώνα της τελευταίας αγωνιστικής ήταν οι Δημήτρης Κλωνάρας και Φίλιππος Βακουφτσής με 14 πόντους, ενώ ο Γιώργος Ταζόπουλος είχε 11.

Ο Δημήτρης Κλωνάρας αναδείχθηκε πολυτιμότερος παίκτης της τελικής φάσης μετά από ψηφοφορία των προπονητών των ομάδων που πήραν μέρος στο τουρνουά. Επίσης, οι Δημήτρης Κλωνάρας και Γιώργος Ταζόπουλος συμπεριλήφθηκαν στην καλύτερη πεντάδα της διοργάνωσης μαζί με τους Ραφαήλ Λαναρά (Ίκαρο Καλλιθέας), Νίκο Ρογκαβόπουλο (Δούκας) και Δημήτρη Καραΐσκο (Προμηθέας Πάτρας).

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 32-29, 41-46, 54-60

ΠΑΟΚ (Ζαφειρούδης): Ταζόπουλος 11 (2), Τουλούπης 7 (1), Κλωνάρας 14 (1), Τσίρμπας-Αναγνώστου, Σολωμός, Χαριτόγλου 6 (2), Βακουφτσής 14 (4), Κωστίκας 2, Καραγεωργίου, Ιατρίδης, Κόνσουλας, Φίλιος.

Ίκαρος Καλλιθέας (Διονυσόπουλος): Ραγιάς 7 (1), Τάγκας, Ξένος, Καρκατσούλης 3 (1), Ιγνατίου, Μίσσας, Πουλικίδης 8, Γονίδης 2, Λογοθέτης 12, Κριζέας 7 (1), Λαναράς 13 (2), Ορφανουδάκης 8 (2).