Το πάλεψε φιλότιμα, αλλά ...

Για την 5η αγωνιστική της Basket League, ο ΠΑΟΚ έχασε με 63-77 από τον Ολυμπιακό ...

Η ομάδα μας ήταν για μία ακόμη φορά άτυχη και αυτή την φορά από τα πρώτα δευτερόλεπτα του αγώνα, όταν και έχασε λόγω τραυματισμού τον Jamuni McNeace.

Χωρίς τον Αμερικανό σέντερ, ο κόουτς Φώτης Τακιανός είχε μία λύση λιγότερη κάτω από το καλάθι, αλλά παρόλα αυτά η ομάδα μας πάλεψε στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.

Ο ΠΑΟΚ mateco μείωσε στον πόντο (16-17) στη λήξη της πρώτης περιόδου και με τρίποντο του Τσιακμά προσπέρασε (19-17) στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο, πήραν και πάλι το προβάδισμα και έκλεισαν το ημίχρονο με προβάδισμα 9 πόντων (28-37).

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ mateco μείωσε τη διαφορά στους 3 (34-37), αλλά ο Ολυμπιακός με τον Fall να κυριαρχεί κάτω από τα καλάθια, άνοιξε τη διαφορά, ξέφυγε με 12 (41-53) στο 30ό λεπτό και παρά την προσπάθεια που έγινε από την ομάδα μας στην τέταρτη περίοδο, δεν άλλαξε η εικόνα του αγώνα. (Πηγή κειμένου: paokbc.gr)

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 28-37, 41-53, 63-77.

ΠΑΟΚ: ΜακΝίς, Χάρισον 9 (1), Φρίντρικσον 12 (2), Μαργαρίτης 5, Φλάτεν, Γκίλμορ 5 (1), Τσιακμάς 3 (1), Σχίζας 5, Τσαϊρέλης 2, Σκουλαριώτης, Σωτηρίου 2.

Ολυμπιακός: Ουόκαπ 6 (1), Κάναν 2, Φαλ 10, Μπραζντέικις 14 (2), Πίτερς 7 (1), Γκος 16 (2), Λούντζης 2, Λαρεντζάκης 3, Πάπας, Παπανικολάου 17 (2) Τανούλης.