Κατάφερε και έχασε δικό του παιχνίδι!

Για τον δεύτερο προημιτελικό του Final 8 του Κυπέλλου Ελλάδας που έγινε στην Κρήτη, ο ΠΑΟΚ έχασε με 74-76 από τον Άρη, παρότι ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι το 39' ...
Photo Credits: @paokbc.gr website

Αν και είχε το προβάδισμα στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, ο ΠΑΟΚ mateco ηττήθηκε με 74-76 από τον Άρη και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Final8 του Κυπέλλου Ελλάδας, που διεξάγεται στο Ηράκλειο.

Ήταν μία πολύ δύσκολη βραδιά για την ομάδα μας, που είχε τον έλεγχο του αγώνα το προβάδισμα και την τύχη του ματς στα χέρια της, αλλά ένα καλάθι του Βασίλη Τολιόπουλου στα 14΄΄, έκρινε το παιχνίδι και την ομάδα που συνεχίζει στα ημιτελικά της διοργάνωσης,

Ο ΠΑΟΚ mateco ξεκίνησε δυναμικά το παιχνίδι, προηγήθηκε 7-0 και όταν ο Άρης μείωσε 9-5, βρήκε τρόπο να ανοίξει τη διαφορά και να πάρει προβάδισμα 14 πόντων (25-11) στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Μαργαρίτης και Michalak έδωσαν λύσεις στην επίθεση και από μακριά και η διαφορά που έφτασε ακόμη και στο +16 (35-19 στο 13’40’’), έμεινε στα ίδια επίπεδα (43-29) και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Σταύρου Σχίζα.

Ο Άρης ξεκίνησε καλύτερα το δεύτερο ημίχρονο και σε ενάμισι λεπτό μείωσε τη διαφορά στους 6 (43-37), ωστόσο η ομάδα μας διατήρησε το προβάδισμα και το σκορ πάνω από τους 10 (57-46) και στη λήξη της τρίτης περιόδου.

Ο Βασίλης Τολιόπουλος που είχε μείνει χαμηλά μέχρι εκείνο το σημείο, με δύο συνεχόμενα τρίποντα, μείωσε στους 7 (66-59), στο 36ο λεπτό. Ο Μαργαρίτης που είχε καθοριστική συμβολή σε εκείνο το σημείο του αγώνα, αποβλήθηκε, δεχόμενος τεχνικής ποινή για διαμαρτυρία (ενώ είχε προηγηθεί νωρίτερα και αντιαθλητικό φάουλ από τον αρχηγό του ΠΑΟΚ mateco).

Ο Τολιόπουλος με βολή και τρίποντο έφερε το παιχνίδι στον πόντο (73-72), ενάμισι λεπτό πριν το τέλος. Ο Fridriksson ευστόχησε σε μία μόνο βολή από τις τρεις που κέρδισε σε προσπάθεια για τρίποντο (74-72), ο Άρης ισοφάρισε 74-74 με βολές του Bloumbergs και στα 50΄΄, ο Τολιόπουλος με λέι απ διαμόρφωσε το τελικό 74-76, που έδωσε την πρόκριση στον Άρη.

Τα δεκάλεπτα: 25-11, 43-29, 57-46, 74-76

ΠΑΟΚ: Townes 11, McNeace 4, Τσιακμάς, Σχίζας 2, Τσαϊρέλης 10, Williams 9, Fridriksson 6, Michalak 13 (2), Μαργαρίτης 11 (1),   Alston 8.

Άρης: Σλαφτσάκης 2, Stark 6, Sanogo 5 (1), Τολιόπουλος 24 (5), Κατσίβελης 7, Bloumbergs 6, Μποχωρίδης 2, Περσίδης 2, De Sousa 7, Harrell 11 (1), Bankston 4

Πηγή: paokbc.gr

.............................

14" ακόμη

Time out

74-76 Τολιόπουλος

74-74 με 2/2 βολές ο Μπλούμπεργκς στα 52"

62-48 Τσαϊρέλης

Έχει σαρώσει μέχρι στιγμής ο ΠΑΟΚ στα ριμάουντ!

Χαμένη η βολή του Τολιόπουλου

Τεχνική ποινή στον πάγκο του ΠΑΟΚ που διαμαρτυρήθηκε για αντιαθλητικό...

45-40 Χάρελ

45-37 Μιχάλακ

43-37 με 1/2 βολές του Ντε Σόουζα

Αντιαθλητικό φάουλ ο Μαργαρίτης! Για ένα ακόμη παιχνίδι ο ΠΑΟΚ δεν μπαίνει καλά στο 3ο δεκάλεπτο!

43-36 Σανόγκο και time out o ΠΑΟΚ

43-33 Χάρελ

43-31 Ντε Σόουζα

Φρίντρικσον, Τάουνς, Γουΐλιαμς, Άλστον, ΜακΝίς στην πεντάδα

3ο δεκάλεπτο

Τέλος 2ης περιόδου, με τον ΠΑΟΚ στο +14 και την ομάδα μας να υπερέχει σε όλες τις κατηγορίες της στατιστικής!

25-13 Κατσίβελης

Τσιακμάς, Μίχαλακ, Σχίζας, Μαργαρίτης, Τσαϊρέλης οι πέντε του ΠΑΟΚ στο 2ο δεκάλεπτο

1ο δεκάλεπτο

Το παιχνίδι ξεκίνησε, μπροστά σε περίπου 500 θεατές.

Ο ΠΑΟΚ ξεκινάει με Φρίντρικσον, Τάουνς, Ουίλιαμς, Άλστον και ΜακΝίς.

..............................

Οι Παπαπέτρου, Τσολάκος, Τσιμπούρης ορίστηκαν να είναι οι διαιτητές του παιχνιδιού.

Οι δύο ομάδες μετράνε από μία νίκη τη φετινή σεζόν ως τώρα. Ο ΠΑΟΚ επικράτησε στο παιχνίδι του α' γύρου στο κλειστό της Πυλαίας με 82-76 στις 19/11/2023  και ο συμπολίτης στο Παλέ με 77-63 μόλις την περασμένη Κυριακή (11/2/2024).