Το ευρωπαϊκό ταξίδι ολοκληρώθηκε ...

Ο ΠΑΟΚ mateco ολοκλήρωσε τη φετινή ευρωπαϊκή του πορεία σε ένα κατάμεστο PAOK Sports Arena, σε μία καταπληκτική ατμόσφαιρα την οποία δημιούργησαν 8000 φίλαθλοι της ομάδας, η οποία όμως ηττήθηκε με 71-84 από την Tofas.

Η ομάδα από την Προύσα πήρε την πρόκριση στους "16" του Basketball Champions League, με 2-1 νίκες και ο ΠΑΟΚ mateco έμεινε με την υπερπροσπάθεια του δεύτερου αγώνα, τη μεγάλη αλλά χωρίς αποτέλεσμα μάχη στο αποψινό ματς και φυσικά, την υπέροχη ατμόσφαιρα που υπήρξε στο γήπεδο.

Με πλουραλισμό στην επίθεση και τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, οι φιλοξενούμενοι είχαν από την αρχή του αγώνα το προβάδισμα στο σκορ, ενώ ο ΠΑΟΚ mateco είχε μόνο δύο παίκτες που έδιναν λύσεις στην επίθεση. Fridriksson και Τσαϊρέλης είχαν 18 και 17 πόντους αντίστοιχα και την ίδια στιγμή ο Alston έμεινε στον πάγκο καθώς δεν ήταν έτοιμος, ο Beliauskas αγωνίστηκε παρά το πρόβλημα τραυματισμού του, ενώ ανέτοιμος ήταν και ο McNeace, κάτι που φάνηκε στα σχεδόν 20 λεπτά που αγωνίστηκε.

Η Tofas πήρε ισχνό προβάδισμα στο ξεκίνημα του αγώνα και προηγήθηκε 19-22 στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Τσαϊρέλης έδωσε το προβάδισμα με 23-22 στον ΠΑΟΚ mateco στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, αλλά με σερί 0-8 η Tofas πέρασε μπροστά 23-30 και δεν έχασε την πρωτοπορία στο σκορ ως το τέλος του αγώνα.

Αν και στο ημίχρονο το σκορ ήταν 34-40, στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν τη διαφορά και προηγήθηκαν 39-56. Ο ΠΑΟΚ mateco μείωσε 49-59, αλλά με τρίποντο του 18χρονου Cengiz η Tofas ολοκλήρωσε την 3η περίοδο στο +13 (49-62).

Η ομάδα μας έκανε την τελευταία προσπάθεια να επιστρέψει στο παιχνίδι στην τέταρτη περίοδο. Με σερί 8-0 και τρίποντο του Σχίζα, μπήκε δυναμικά στο τέταρτο δεκάλεπτο και μείωσε στους 5 (57-62), αλλά με τρία σερί τρίποντα από O'Brien, Winston και Denmon η Tofas πήγε την διαφορά στους 14 (57-71).

Και πάλι η ομάδα μας προσπάθησε να επιστρέψει, μειώνοντας στους 8 (71-79), ο Frifriksson έκλεψε την μπάλα και προσπάθησε με τρίποντο να γυρίσει το παιχνίδι, αλλά ήταν άστοχος, όπως και ο Beliauskas που έχασε δύο συνεχόμενες βολές και μοιραία δεν άλλαξε η ροή του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 34-40, 49-62, 71-84,

ΠΑΟΚ mateco: Gilmore 5 (1), McNeace 3, Harrison 9 (1), Τσιακμάς, Σχίζας 8 (2), Τσαϊρέλης 17, Fridriksson 18 (2), Μαργαρίτης 3, Beliauskas 8 (2)

TOFAS BURSA: Cengiz 7 (2), Winston 9 (2), Prewitt 12 (1), Gecim 6 (1), Denmon 11 (2), O'Brien 15 (3), Maye 6 (1), Sakic 7, Wiley 11.