Ήττα στο Βίλνιους και αποκλεισμός ...

Για το 3ο παιχνίδι της σειράς των Play-In του Basketball Champions League, ο ΠΑΟΚ έχασε στο Βίλνιους με 82--63 από τη Ρίτας ...

Παρά την καλή του παρουσία στο πρώτο μέρος, ο ΠΑΟΚ mateco δεν κατάφερε να ακολουθήσει τον ρυθμό των Λιθουανών στο δεύτερο ημίχρονο που άνοιξαν τη διαφορά και έφτασαν στη νίκη - πρόκριση.

Οι «ασπρόμαυροι» πλήρωσαν σε σημαντικό βαθμό την αστοχία τους καθώς τελείωσαν το παιχνίδι με 38% εντός παιδιάς (13/33 δίποντα και 11/30 τρίποντα) έχασαν τα ριμπάουντ (41-34) ενώ υπέπεσαν σε 17 λάθη.

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ mateco ήταν άστοχοι από την αρχή της αναμέτρησης ωστόσο τα επιθετικά ριμπάουντ που μάζεψαν τους επέστρεψαν να είναι κοντά στο σκορ (18-15 στο δεκάλεπτο).

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο αλλά ο ΠΑΟΚ, κυρίως χάρη στον Ράιλι, παράμενε κοντά στο σκορ με τη διαφορά να παραμένει διαχειρίσιμη μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (41-37).

Οι γηπεδούχοι ωστόσο μπήκαν δυνατά στο δεύτερο μέρος και άνοιξαν πολύ γρήγορα τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (47-37). Ο Ράιλι με τρίποντο μείωσε σε 59-50 στο 29' όμως ο ΠΑΟΚ mateco έμεινε δίχως καλάθι εντός παιδιάς για σχεδόν τέσσερα αγωνιστικά λεπτά, με τους Λιθουανούς να ξεφεύγουν με 67-52. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος με τους Λιθουανούς να φτάνουν το προβάδισμά τους και στο +22 (82-60) λίγο πριν από το τελικό 82-63.

Πηγή κειμένου: esake.gr

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 41-37, 63-50, 82-63

Rytas: Echodas 16, Normantas 7 (1), Radzevicius 6 (1), Uleckas 3 (1), Varadi 8 (2),  Foster 19 (3), Fridriksson 12 (1), Kairys 6, Lekunas Masiulis 3 (1), Simonis Williams 2

ΠΑΟΚ: Franke 8 (1), Σαλούστρος 7 (1), Sibert 3 (1), Σλαφτσάκης, Τσιακμάς 3 (1), Hands 5, Κακλαμανάκης, Καμπερίδης, Μαργαρίτης 6 (2), Polley 6, Renfro 4, Riley 21 (5)

............................................

54-45 Σιαλμάς

54-42 πάλι από χαμένο επιθετικό ριμπάουντ. Ταιμ άουτ ο Λυκογιάννης 5 λεπτά για τη λήξη δεκαλέπτου

Νέο χαμένο 3ποντο

52-42

Ο ΠΑΟΚ χάνει λόγω νευρικότητας και μη καθαρού μυαλού τη μια επίθεση μετά την άλλη

2ο Δεκάλεπτο

Ο ΠΑΟΚ είχε 0 φάουλ και οι Λιθουανοί 5 και δεν κατάφερε να εκτελέσει πάνω από 2 βολές

9-11 με 2 βολές

Ο Λαός του ΠΑΟΚ κάνει αισθητή την παρουσια του με τη φωνή του να δονεί το γήπεδο!

1ο φάουλ για τον ΠΑΟΚ στο δεκάλεπτο μετά από 7 λεπτά αγώνα!

7-11 με μια βολή του Φράνκε

Φράνκε κερδίζει φόυλ

4 λεπτά για τη λήξη του δεκαλέπτου

7-10 ωραία συνεργασία Ρένφρο- Σαλούστρου, τάιμ άουτ

7-8 Κόουλι

Οι Λιθουανοί συμπλήρωσαν 4 φάουλ

Χαμένος αιφνιδιασμός 4 με 1 κατάφερε και χάθηκε!

To pregame της αναμέτρησης

Σε εξέλιξη η προθέρμανση του ΠΑΟΚ, με τους παίκτες μας να έχoυν τη θερμή συμπαράσταση όσων έκαναν το ταξίδι ως το Βίλνιους!

Οι οπαδοί του ΠΑΟΚ πήραν θέσεις στη γωνία της κεντρικής που βρίσκεται πίσω από τη γραμματεία του κλειστού ...

Διαιτητές της αναμέτρησης ορίστηκαν οι:  Glisic Aleksandar (Σερβία), Krejic Boris (Σλοβενία) και Calatrava Fernando (Ισπανία)