Απίθανα ρεκόρ από Κλάους!

Ο Στέφανος Αθανασιάδης με το σημερινό χατ τρικ απέναντι στη Ντιναμό Μινσκ έφτασε τα 14 γκολ σε ευρωπαϊκά ματς και έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία του ΠΑΟΚ στην Ευρώπη αφήνοντας πίσω του τον Δημήτρη Σαλπιγγίδη με 13.
Πηγή: metrosport.gr

Μέσα σε 16 λεπτά ο επιθετικός του ΠΑΟΚ φιλοδώρησε με τρία τέρματα τους Λευκορώσους στέλνοντας στα αποδυτήρια τον «Δικέφαλο του Βορρά» μπροστά στο σκορ 4-0. Σπουδαία επίδοση από τον Κλάους, που έχει ένα ακόμα ημίχρονο να... σπάσει τα κοντέρ.

Στο παρελθόν έχουν υπάρξει πέντε ακόμα ποδοσφαιριστές ελληνικών ομάδων που έχουν πετύχει κάτι αντίστοιχο στην Ευρώπη.

Τα ελληνικά χατ-τρικ

Μπεντ Κρίστενσεν (Ολυμπιακός) Τενερίφη

Δημήτρης Παπαδόπουλος (Παναθηναϊκός) Αρτμέντια

Κώστας Μήτρογλου (Ολυμπιακός) Άντερλεχτ

Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς (Ολυμπιακός Μπάγερ Λεβερκούζεν

Κριστόφ Βαζέχα (Παναθηναϊκός) Ελεκτροπούτερε

Παράλληλα, ο Κλάους έγινε ο τρίτος παίκτης στην Ευρώπη με το πιο γρήγορο χατ τρικ (16 λεπτά), καθώς την ίδια ώρα στο ματς της Στέαουα Βουκουρεστίου με την Άαλμποργκ ο παίκτης των Ρουμάνων Κεσερού πέτυχε τρία γκολ σε διάστημα 12 λεπτών (61΄-72΄) πιάνοντας στην κορυφή της λίστας τον Στίβεν Τζέραρντ, ο οποίος είχε πέτυχει χα τρικ σε 12 λεπτά στο παιχνίδι της Λίβερπουλ με τη Νάπολι το 2010 στο Άνφιλντ.