O Ντεσπόντοφ άγχωσε τον Ζίβκοβιτς που… πάει Euro!

Με το γεμάτο 2-2 ολοκληρώθηκε η «ασπρόμαυρη» μάχη του Αντρίγια Ζίβκοβιτς και του Κίριλ Ντεσπόντοφ, με την Σερβία να πανηγυρίζει την πρόκριση στo Euro 2024 και τον Βούλγαρο εξτρέμ του ΠΑΟΚ να σημειώνει γκολ. Οι Σέρβοι έπαιξαν με την φωτιά και χρειάστηκαν δύο γκολ από στόπερ (Βέλκοβιτς 13’, Μπάμπιτς 82’) για να οριστικοποιήσουν μαθηματικά την πρόκριση. Κι αυτό γιατί στο ενδιάμεσοι οι Βούλγαροι είχαν γυρίσει το παιχνίδι μέσα σε 10 λεπτά και με τέρματα από Ρούσεφ (59’) και Ντεσπόντοφ (69’) είχαν κάνε το 1-2, υποχρεώνοντας τους Σέρβους να συνδεθούν με… Ουγγαρία. Εκεί, το Μαυροβούνιο είχε ανοίξει το σκορ με τον Ρούμπεζιτς (36’) και περίμενε με την σειρά του ένα θαύμα. Τελικά όμως αυτό δεν ήρθε ποτέ. Μέσα σε ένα δίλεπτο ο Ντόμινικ Σόμποσλάι γύρισε μόνος του το παιχνίδι (67’, 68’), ενώ η χαριστική βολή για το 3-1 ήρθε στις καθυστερήσεις με τον Νάγκι. To τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή βρήκε την Σερβία του Αντρίγια Ζίβκοβιτς να πανηγυρίζει την πρόκρισή της σε τελική φάση του Euro, για πρώτη φορά μετά από 24 χρόνια!
Πηγή: thessports.gr