Απέναντι στην ομάδα με την οποία έχει το μεγαλύτερο σερί νικών της ιστορίας του!

Από Η Ασπρόμαυρη Βίβλος / facebook: O ΠΑΟΚ αντιμετωπίζει τον Απόλλωνα Πάτρας, την ομάδα εναντίον της οποίας έχει το μεγαλύτερο σερί νικών της ιστορίας του.
Πηγή: Η Ασπρόμαυρη Βίβλος / facebook

Από τον Νοέμβριο του 1981 έως τον Νοέμβριο του 1995, ο ΠΑΟΚ κέρδισε σε 29 συνεχόμενα ματς τους Πατρινούς, με μέση διαφορά 31 πόντων στα εντός έδρας παιχνίδια και 18 στα εκτός.

Μεγάλα σερί νικών ο ΠΑΟΚ έχει και με Ηρακλή Θεσσαλονίκης (21), ΓΣ Λάρισας (20), Δάφνη (16), Σπόρτιγκ (16), Περιστέρι (13), Παναθηναϊκό (12), Ολυμπιακό Πειραιά (11), ΑΕΚ (11), Παγκράτι (11), Δημόκριτο Θεσσαλονίκης (11), Ηλυσιακό (11), Ηράκλειο (10), Πανιώνιο (10), Μαρούσι (10), ΒΑΟ (10), Άρη Θεσσαλονίκης (9), Έσπερο Καλλιθέας (9), Παπάγου [8], Απόλλωνα Καλαμαριάς (7), δηλαδή από σερί καλά τα πάμε γενικώς, αν και τα περισσότερα σημειώθηκαν τον περασμένο αιώνα.

Στους εντός έδρας αγώνες, ο Απόλλωνας έχει κερδίσει 1 φορά στο Αλεξάνδρειο (σε 23 αγώνες) το 1980 και 1 φορά στο PAOK Sports Arena (σε 10 αγώνες) το 2005. Και τις δύο φορές κέρδισε με 3 πόντους (τη δεύτερη στην παράταση, ενώ και ο ΠΑΟΚ έχει μία νίκη στην παράταση, στο Παλέ). Στα 11 παιχνίδια που έγιναν τη δεκαετία του '80, ο ΠΑΟΚ έριξε στον Απόλλωνα 10 κατοστάρες (στο 11ο έβαλε μόλις 96), είχε μέσο όρο επίθεσης 110 πόντους και μέση διαφορά στο σκορ 37. Τον Μάρτιο του 1989, ο Mike Jones σημείωσε και το ρεκόρ σκοραρίσματος εναντίον του Απόλλωνα με 38 πόντους.

Σήμερα ο ΠΑΟΚ θα παίξει στο PAOK Sports Arena για 450ή φορά και θα παλέψει για την 303η του νίκη. Θα είναι ο 320ός αγώνας Πρωταθλήματος (έχει ρεκόρ 226-93, δηλαδή 71%). Στο Αλεξάνδρειο είχε δώσει 548 ματς Πρωταθλήματος, με ρεκόρ 379-169, δηλαδή 69%.