Μια φιλική ισοπαλία με τη Μονακό! (2004)

Από aspromavresistories.blogspot.com: Το καλοκαίρι του 2004, ο ΠΑΟΚ έχοντας εξασφαλίσει την έξοδό του στα προκριματικά του Champions League, βρέθηκε στη Γαλλία για μια σειρά φιλικών αγώνων...
Πηγή: aspromavresistories.blogspot.com

Αφού έχασε στα δύο πρώτα παιχνίδια που έδωσε με Λυών (1-0 στις 15/7/2004) και με το ίδιο σκορ από την Μπαστιά στις 18/7/2004, αντιμετώπισε σαν σήμερα (21/7) τη Μονακό που είχε στις τάξεις της τον Άκη Ζήκο. Με τον κόσμο στη Θεσσαλονίκη να φωνάζει για την ανάγκη μεταγραφικής ενίσχυσης της ομάδας και τον Γούμενο να τάζει αλλά να μην υλοποιεί, ο Άγγελος Αναστασιάδης προσπαθούσε να στήσει μια ομάδα ανταγωνιστική που θα μπορούσε να κάνει την υπέρβαση και να αλλάξει ίσως τον ρου της ιστορίας της, παίζοντας στους ομίλους της κορυφαίας ποδοσφαιρικής διοργάνωσης της ιστορίας της!

Η Μονακό άνοιξε το σκορ στο 15ο λεπτό με τον Εβρά, μετά από συνεργασία Αντεμπαγιόρ - Σκιλαζί, μέσα στην περιοχή μας, όμως ο ΠΑΟΚ στη συνέχεια αντέδρασε και στο 26ο λεπτό έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Γιασεμάκη που δεν μπόρεσε να νικήσει από κοντά τον Ρόμα, ενώ στο 44' ο Μαλαδένης μετά από σέντρα του Σαλπιγγίδη με ωραία κεφαλιά, έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και στην επαναφορά της στον αγωνιστικό χώρο, ο Γιασεμάκης δεν μπόρεσε να πετύχει το 1-1.

Ο ΠΑΟΚ έφερε το ματς στα ίσα στο 72', όταν ο Χάγκαν με μακρινό σουτ νίκησε τον Οντόρ που είχε περάσει στην επανάληψη στη θέση του Ρόμα...

Μονακό: Ρόμα (46' Οντόρ), Εβρά, Ζιβέ, Ζήκος, Αντεμπαγιόρ (46' Λαντιερί), Καμαρά (80' Σεβαντόν), Μπενορντί (46' Ελ Φακιρί), Κορίλ (70' Λακόμπ), Μοντέστο, Φαρνερούντ (46' Οσοντογκάν), Σκιλαζί (82' Λεοκιούρ)

ΠΑΟΚ: Τοχούρογλου, Βόκολος (60' Μάρκος), Καραδήμος, Μαλαδένης, Κούτσης (78' Χασιώτης), Φουτσίνι (46' Ανδραάλας), Καρυπίδης, Χάγκαν (80' Θεοδωρίδης), Λουκά, Σαλπιγγίδης, Γιασεμάκης