Στην Θεσσαλονίκη για την ισοφάριση της σειράς...

Για τον πρώτο τελικό της Α1 Χάντμπολ γυναικών, ο ΠΑΟΚ mαteco ταξίδεψε στην Αθήνα, όπου και αντιμετώπισε το απόγευμα του Σαββάτου 11 Μαΐου, τον ΟΦΝΙ, γνωρίζοντας την ήττα με 29-19.
Photo Credits: @acpaok.gr website

Έχοντας ο Δικέφαλος να διαχειριστεί την κόπωση και τα μικροπροβλήματα τα οποία τον ταλαιπώρησαν, το παιχνίδι ξεκίνησε στην απόλυτη ισορροπία, με τις δύο ομάδες να είναι μαζί στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου. Στο πρώτο εικοσάλεπτο, οι δύο ομάδες σκόραραν εναλλάξ, με το σκορ να είναι ισόπαλο, 8-8.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχες με 3-0 σερί πήραν προβάδισμα, 11-8, το οποίο μείωσε ο ΠΑΟΚ mαteco, 11-9. Στο τελευταίο πεντάλεπτο, οι «ασπρόμαυρες» έχασαν την αμυντική τους προσήλωση, κάτι το οποίο επέτρεψε στις αντίπαλες να αυξήσουν το προβάδισμά τους, έως το τελικό για το πρώτο μέρος, 16-10.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτριες του Δικεφάλου έψαχναν το σερί το οποίο θα μείωνε την διαφορά, και θα τις έβαζε στην διεκδίκηση του παιχνιδιού. Η διαφορά του πρώτου δεκαλέπτου του δευτέρου ημιχρόνου παρέμενε, 20-11. Τα κατά διαστήματα ξεσπάσματα των «ασπρόμαυρων» δεν ήταν αρκετά ώστε το σκορ να μειωθεί, με το τελικό σκορ να είναι 29-19.

Ο δεύτερος τελικός απέναντι στον ΟΦΝΙ, είναι προγραμματισμένος για την Τετάρτη 15 Μαΐου και ώρα 18:00, στο «Σπίτι του Χάντμπολ».

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 5-4, 6-6, 8-8, 11-9, 16-10 (ημχ.) 18-10, 20-11, 22-14, 24-14, 26-18, 29-19.

ΟΦΝΙ (Γούσιος): Μ. Κεπεσίδου, Μανιά, Λιουμπιάναια 7, Αράλντι 1, Κμίροβα 5, Κρνιτς, Μακρή, Φράγκου 2, Ν. Κεπεσίδου 4, Τσάκαλου 4, Γιαννοπούλου 1, Ντιμτσούδη 1, Διακογιάννη, Νταβίντοβιτς 3, Πάπα 1, Στουγιαννίδου.

ΠΑΟΚ (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 3, Κερλίδη 2, Μεντεσίδου, Βράντσιτς, Γιοβίσεβιτς 1, Σαμολάδα, Σεβδίλη 1, Σίλβα, Ζενέλι 2, Μποριζόφσκα 2, Γκρβμπάσεβιτς, Τομάσεβιτς, Κουλούρη 2, Μπουράτο 4, Μιλόγεβιτς 2.

Διαιτητές: Tόλιος- Τσιάνας, Δίλεπτα: 5-5, Πέναλτι: 0/0-2/4

*Ο ΠΑΟΚ κατέθεσε ένσταση για ακαταλληλότητα του γηπέδου για λόγους διαστάσεων και ασφάλειας. Ο παρατηρητής απάντησε ότι υπεύθυνη για τη διεξαγωγή του αγώνα είναι η διοργανώτρια αρχή και συγκεκριμένα η ΔΕΠ/ΟΧΕ και εφόσον το γηπεδούχο σωματείο κατέθεσε άδεια λειτουργίας του γηπέδου από τις αρμόδιες αρχές, τα στελέχη του αγώνα έκριναν ότι ο αγώνας έπρεπε να διεξαχθεί κανονικά