Κ υ π ε λ λ ο ύ χ ο ς...

Η ομάδα που μας κάνει περήφανους τα τελευταία χρόνια σήκωσε το πρώτο κύπελλο της ιστορίας της νικώντας μετά από συγκλονιστική εμφάνιση την ΑΕΚ με 26-24, παίρνοντας τη ρεβάνς για το χαμένο περσινό πρωτάθλημα!!!

Ψυχάρες οι παίκτες του Στέλου Υετίωνα, έφεραν το τρόπαιο στον Πύργο το Λευκό και γέμισαν χαρά τους απανταχού ΠΑΟΚτσήδες. Πολύ διαβασμένος ο ΠΑΟΚ, πάτησε την ΑΕΚ και τους υπερόπτες παίκτες της, δείχνοντάς τους από την αρχή ότι ήθελε αυτήν την κούπα.  Μεγάλες στιγμές στο "Δ. Βικέλλας", με τους ηρωικούς οπαδούς του συλλόγου να παραδίνουν μαθήματα κερκίδας και να βοηθούν τα μέγιστα την ομάδα.

Το παιχνίδι πήγαινε γκολ γκολ στα πρώτα, όμως μετά το 18' ο ΠΑΟΚ άρχισε να χτίζει διαφορά παίζοντας εκπληκτική άμυνα κυρίως πάνω στον Μπακαούκα που δεν υπήρχε στο γήπεδο. Το ταμπλό έδειχνε στο ημίχρονο 14-11 και η ομάδα που είχε κυριαρχήσει στον αγώνα ήταν ο "Δικέφαλος του Βορρά". Πολύ συγκεντρωμένος, αποφασισμένος και με μεγάλα αποθέματα καρδιάς έδειξε να πιστεύει περισσότερο από τον αντίπαλο στη νίκη.

Στην επανάληψη ΑΕΚ έφερε το ματς στα ίδα ισοφαρίζοντας 16-16 στο 41'. Στο 52'  το σκορ έγινε 21-21. Σε εκείνο το χρονικό σημείο οι παίκτες μας έδειξαν τεράστια ψυχραιμία και μεγάλο πάθος για τη νίκη, τα έδωσαν όλα και δικαιώθηκαν.  Από εκεί και μετά έγινε πραγματική μάχη. Με τον Γουργούμη να πραγματοποιεί ορισμένες εκπληκτικές αποκρούσεις και τους Παλάσκα, Κοκκώνη, Πετρίδη να σκοράρουν στην επίθεση, φτάσαμε στο τελικό 26-24 που έδωσε στον ΠΑΟΚ το τρόπαιο και μεγάλη χαρά στον κόσμο που παρακολούθησε το παιχνίδι από κρατικό κανάλι.

Τα δεκάλεπτα: 4-5, 11-9, 14-11, 16-15, 20-20
ΠΑΟΚ: Γουργούμης, Κνέζεβιτς, Ιωαννίδης, Πίτσιος, Σαουλίδης, Τσακίρης, Ανγκελόφσκι, Παλάσκας, Τάτσης, Σεβαστίδης, Κοκώνης, Κεσίδης, Πετρίδης, Π. Αποστολίδης

ΑΕΚ: Καφάτος, Μπακαούκας, Γεωγιάδης, Γιαννόπουλος, Βακάλης, Κοκολοδημητράκης, Κουλούρης, Κόντης, Ασαρίδης, Οικονόμου, Τσαούσης, Ζάχαρης, Παπαδόπουλος, Μαξίμοβιτς

................................................................

3-3 με πέναλτι του Μπακαούκα, με παίκτη λιγότερο ο ΠΑΟΚ

Σκληρό παιχνίδι από την αθηναϊκή ομάδα...

Δυναμική κερκίδα από του εκδρομείς του ΠΑΟΚ δε σταμάτησαν να ενισχύουν την ομάδα

3-4 Μαξίμοβιτς

Και νέο πέναλτι για την ΑΕΚ, Κνιέζεβιτς κάτω από τα δοκάρια

3-5 Μπακαούκας

Πέναλτι για τον ΠΑΟΚ

4-5 Τσακίρης

5-5 Κεσίδης

5-6 Παπαδόπουλος, ο εκφωνητής θα καταπιεί κανένα μικρόφωνο από τη χαρά του στα γκολ της ΑΕΚ

6-6 Πετρίδης γκολάρα, παίρνει φωτιά η κερκίδα

Καθαρό φάουλ στον Κοκκώνη δε δίνεται

6-7 Γεωργιάδης και ενώ ο εκφωνητής συνεχίζει το βιολί του, σε λίγο θα μπει να παίξει και αυτός ...

Αμπαλουτσακέ στις εξέδρες του κλειστού

Δοκάρι ο Κεσίδης σε τετ α τετ, time out η ΑΕΚ, το μοναδικό που δικαιούται στο ημίχρονο

Βήματα ο Τσαούσης της ΑΕΚ, ευκαιρία για το +5

13-10 Κόντης και νέα φωτοβολία πετάνε τα χανούμια, ενώ ακούστηκε το "Βούλγαροι" από τους ... Έλληνες

Εξαιρετική απόκρουση του Γουργούμη, 40" ακόμα

13-11 Κοκολοδημητράκης

Time out για τον ΠΑΟΚ 9" για τη λήξη του ημιχρόνου

ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ σε νεκρό χρόνο για τον ΠΑΟΚ 14-11 με τον Τσακίρη

Τέλος ημιχρόνου

Στην ανάπαυλα είχαμε και πάλι ρίψη φωτοβολίδων από το πέταλο της ΑΕΚ, είναι κρίμα να χαλάσει το παιχνίδι, ο έλεγχος κατά την είσοδο των ομάδων αποδείχτηκε μηδενικός για μια ακόμα φορά...

Πρόβλημα για τον ΠΑΟΚ τα δύο δίλεπτα του Κεσίδη καθώς αν δεχτεί ακόμα ένα αποβάλλεται οριστικά από τον αγώνα

2ο ημίχρονο

Ξεκίνησε η επανάληψη με τον ΠΑΟΚ στη σέντρα

Συνεχίζει από το πρώτο ημίχρονο με παίκτη λιγότερο ο ΠΑΟΚ, αλλά και η ΑΕΚ έχασε με δίλεπτη τον Ασαρίδη με την έναρξη της επανάληψης

Δοκάρι για τον ΠΑΟΚ σε αιφνιδιασμό

19-18 Μπακαούκας, κάποιος ας πει καμιά κουβέντα στον αστείο σπίκερ που ξεσάλωσε!

25-23 Παλάσκας

50 γαμημένα δευτερόλεπτα ακόμα μας χωρίζουν από την κούπα, time out o Υετίων, η μπάλα στον ΠΑΟΚ