Τον «λυγίζουν» τα προβλήματα...

Για την 3η αγωνιστική της Volley League γυναικών, ο ΠΑΟΚ, μη έχοντας στη διάθεσή του τις δύο διαγώνιες του, Τσούμπα και Οικονομίδου, ταξίδεψε στην Σαντορίνη, όπου και αντιμετώπισε το απόγευμα του Σαββάτου 4 Νοεμβρίου, τον ΑΟ Θήρας, γνωρίζοντας την ήττα με 3-0.

Έχοντας να διαχειριστεί τις κομβικές απουσίες των Τσούμπα και Οικονομίδου, ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Βίγκαρς, Τσιόγκα, Πολυνοπούλου, Ουίλιαμς, Μιλάνοβα, Κυπαρίσση και λίμπερο την Ξανθοπούλου.

Φανερά επηρεασμένος από τα προβλήματα τα οποία αντιμετωπίζει, ο ΠΑΟΚ δεν μπήκε καλά στο πρώτο σετ, επιτρέποντας στις γηπεδούχες να πάρουν προβάδισμα, 14-2. Στα ήδη υπάρχοντα προβλήματα των Τσούμπα και Οικονομίδου, προστέθηκε και αυτό της Μιλάνοβα, η οποία... στραβοπάτησε μετά από επίθεση και τέθηκε εκτός παιχνιδιού. Σ' ένα σετ στο οποίο δεν πήγε τίποτα καλά για τον Δικέφαλο, ο ΑΟ Θήρας με 25-12 έκανε το 1-0.

Στο δεύτερο σετ, ο ΠΑΟΚ έδειξε βελτιωμένος και έπαιξε το σετ στα... ίσια. Οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ, 9-9, έπειτα οι γηπεδούχες πήραν προβάδισμα, 12-10, ωστόσο με 0-3 σερί ο ΠΑΟΚ έκανε την ανατροπή, 12-13. Στα μέσα του σετ το σκορ ήταν ισόπαλο, 16-16, με τον Δικέφαλο να βγάζει αντίδραση και να παίρνει το προβάδισμα στην τελική ευθεία, 18-19. Με σερί ο ΑΟ Θήρας έκανε την ανατροπή, 24-21, βάζοντας δύσκολα στις παίκτριες του Δικεφάλου. Ο ΠΑΟΚ «έσβησε» το πρώτο σετ-μπολ, 24-22, ωστόσο δεν κατάφερε κάτι περισσότερο, με το 25-22 να διαμορφώνει το 2-0 στα σετ.

Στο τρίτο σετ, οι «ασπρόμαυρες» προσπάθησαν να τα δώσουν όλα προκειμένου να μείνουν στο παιχνίδι, ωστόσο τα προβλήματα δεν τις επέτρεπαν την αντίδραση. Οι γηπεδούχες πήραν προβάδισμα στην αρχή, 13-8, με τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει άμεσα με σερί, 14-14. Στην τελική ευθεία η Θήρα πήρε σημαντικό προβάδισμα, 22-18, ο ΠΑΟΚ μείωσε, 22-21, ωστόσο με 2-0 σερί οι γηπεδούχες δημιούργησαν τρία ματς-μπολ, 24-21, και με άσσο έκαναν το 25-21, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Ντάρκο Ζάκοτς, την Τετάρτη 8 Νοεμβρίου και ώρα 18:00, εντός έδρας, κόντρα στην τσέχικη, Πρόστεχοφ, για τον πρώτο αγώνα της φάσης των «32» του CEV Women's Challenge Cup.

Τα σετ: 25-12, 25-22, 25-21