«Λάθη απειρίας στοίχισαν στο τέλος…»

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ mateco Φώτης Τακιανός, δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα με το Περιστέρι:

«Ξεκινήσαμε μουδιασμένα κυρίως όσον αφορά την άμυνα. Και στην επίθεση όμως, χρειαστήκαμε λίγο χρόνο για να προσαρμοστούμε, εξαιτίας της δυνατής άμυνας του Περιστερίου, που έπαιξε στα όρια του φάουλ και μερικές φορές το ξεπερνούσε κιόλας. Όταν προσαρμοστήκαμε σε αυτές τις δύο καταστάσεις νομίζω ότι κρατήσαμε τον ρυθμό του παιχνιδιού, μπορέσαμε να έχουμε τον έλεγχο για μεγάλο χρονικό διάστημα και πήραμε το προβάδισμα με μικρές διαφορές. Μας στοίχισαν λάθη, τα οποία θεωρώ ότι οφείλονται πρώτα στην απειρία και μετά είναι τα λάθη που έρχονται από την κόπωση και την υπερπροσπάθεια. Στο τελευταίο τετράλεπτο του παιχνιδιού, υπάρχει ένα κομβικό σημείο όπου είμαστε μπροστά στο σκορ με 63-65 και έχουμε δύο άστοχες βολές. Με αυτές τις βολές νομίζω ότι θα μπορούσαμε να είχαμε κάνει καλύτερη διαχείριση του αγώνα στο τέλος. Έγιναν όμως και παιδαριώδη λάθη από την ομάδα μας, τα οποία μας στοιχίσουν και δίνουν τη νίκη στην ομάδα του Περιστερίου. Συμμετέχοντας σε αυτή την σειρά και απέναντι σε μία ομάδα όπως το Περιστέρι που έχει βαθύ ρόστερ, δεν είναι αρκετό να είμαστε μέσα στο ρυθμό για 36-37 λεπτά, αλλά πρέπει αυτό να το κάνουμε για 40 λεπτά. Στόχος μας είναι μέσα από αυτό το παιχνίδι να διορθώσουμε αυτά που δεν λειτούργησαν καλά, να παρουσιαστούμε στο επόμενο παιχνίδι στην έδρα μας και μπροστά στους φιλάθλους μας με μεγαλύτερη συγκέντρωση και να είμαστε όπως πρέπει».