Νίκησε τον Προμηθέα με τον κόσμο στο πλευρό του!

Με αποφασιστικότητα και την αμέριστη συμπαράσταση του κόσμου που δημιούργησε πολύ όμορφη ατμόσφαιρα στο PAOK Sports Arena, ο ΠΑΟΚ mateco πέτυχε πολύ σημαντική νίκη με 97-92 επί του Προμηθέα Πάτρας για την 6η αγωνιστική της Basket League.

Ο Προμηθέας είχε τον έλεγχο του αγώνα στο ξεκίνημα και πήρε το προβάδισμα (13-22 στο 6΄) και το διατήρησε, παρά τις προσπάθειες του ΠΑΟΚ mateco. Το παιχνίδι είχε υψηλό τέμπο και σκορ και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 23-30 στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Με «γκολ-φάουλ» του Franke o ΠΑΟΚ mateco πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα (41-39) στο 17'25'' αλλά οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας ισχνό προβάδισμα (46-47) στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Ξεκινώντας καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και έχοντας τον έλεγχο στο ρυθμό του αγώνα, ο ΠΑΟΚ mateco πήρε ξανά το προβάδισμα (61-59 στο 26' με κάρφωμα του Σλαφτσάκη), αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον τρόπο για να περάσουν μπροστά (67-70) στη λήξη της τρίτης περιόδου.

Με τον Jalen Riley να πετυχαίνει 15 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο και να τελειώνει το παιχνίδι με 21 ο ΠΑΟΚ mateco κυριάρχησε στην τέταρτη περίοδο και επέβαλε πλήρως το παιχνίδι του. Με τρίποντο του Riley ο ΠΑΟΚ mateco προηγήθηκε 80-76 στο 36'50'' και πολύ γρήγορα ανέβασε τη διαφορά στους 11 (89-78) και πήρε δίκαια και καθαρά τη νίκη, με τους φιλοξενούμενους απλά να μειώνουν τη διαφορά στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 23-30, 46-47, 67-70, 97-92

ΠΑΟΚ mateco: Franke 18 (1), Riley 21 (5), Τσιακμάς 10 (2), Hands 14 (2), Μαργαρίτης 6, Polley 6, Σλαφτσάκης 2, Χρηστίδης 2, Καμπερίδης Σαλούστρος 8, Renfro 10.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ: Cowan 8 (1), Dangubic 7 (1), Young 21 (1), Conditt 6, Τσαϊρέλης 4, Μουράτος 8, Γκίκας 4, Τανούλης 12, Kulboka 22 (5).