Διπλό ΚΑΙ στο Αγρίνιο ...

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσε ο ΠΑΟΚ την κανονική περίοδο της Stoiximan Basket League, καθώς επικράτησε με 84-69 μέσα στο Αγρίνιο επί της ομάδας του Μεσολογγίου.

Ήταν η 13η νίκη του ΠΑΟΚ στο πρωτάθλημα και η 4η εκτός έδρας. Με αυτά τα αποτελέσματα ο ΠΑΟΚ από την 5η θέση της κανονικής περιόδου, ετοιμάζεται να αντιμετωπίσει την ΑΕΚ στην πρώτη φάση των πλέι οφ.

Έχοντας τον έλεγχο στο παιχνίδι από το ξεκίνημα του αγώνα και με τον Κακλαμανάκη να πετυχαίνει πολύ γρήγορα 9 πόντους (ήδη από το 5ο λεπτό και με το σκορ 10-12), ο ΠΑΟΚ πήρε το προβάδισμα από νωρίς και προηγήθηκε 19-22 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Με «γκολ-φάουλ» του Μαργαρίτη στην πρώτη φάση του δευτέρου δεκαλέπτου, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 6 (19-25) και με τον 17χρονο Ρούμογλου πλέον στην πεντάδα, διατήρησε αυτό το προβάδισμα. Τρίποντο από τον Τσαλμπούρη (27-32 στο 14'40''), και εντυπωσιακό κάρφωμα στον αιφνιδιασμό από τον Έλληνα σέντερ για το 32-40! O Turner έδωσε στον ΠΑΟΚ προβάδισμα 16 πόντων (36-47), αλλά το Μεσολόγγι μείωσε 36-47 στο ημίχρονο

Παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι (40-49), ο Love με τρίποντο άνοιξε τη διαφορά και πάλι (40-52) και ο Beauu Beech με δύο συνεχόμενα τρίποντα την έστειλε για πρώτη φορά στους 20 (46-66). Ο ΠΑΟΚ διατήρησε τον έλεγχο ως το τέλος του αγώνα και έφτασε με χαρακτηριστική ευκολία στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 36-47, 48-66, 69-84

ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ ΒΑΧΙ: Lawrence 6, Lyons 14, Davis 8, Langford 3, Χονδρογιάννης 3 (1), Ναούμης, Σαχπατζίδης 9, Μοντσενίγος 6 (2), Χατζηνικόλας 2, Γράβας 6, Σταματογιάνης, Ostojic 8.

ΠΑΟΚ: Beech 9 (3), Konate 10, Love 11 (1), Griffin 6, Τσαλμπούρης 9 (1), Μαργαρίτης 3, Κακλαμανάκης 11 Ρούμογλου, Καμπερίδης 5 (1), Παπαντωνίου 5 (1), Carter 3 (1), Turner 12 (1).