Εξαιρετικός ΠΑΟΚ, διέλυσε το Περιστέρι!

Για την 21η αγωνιστική της Basket League, o Δικέφαλος κέρδισε στην PAOK Sports Arena τo Περιστέρι με 85-66 ...

Καλύτερος από την αρχή ως το τέλος. Κυρίαρχος από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο. Ο ΠΑΟΚ πήρε δίκαια και με άνεση τη νίκη με 85-66 επί του Περιστερίου και μαζί εξασφάλισε την 5η θέση της κανονικής περιόδου.

Από το ξεκίνημα του αγώνα ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο. Προηγήθηκε 22-15 στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά το Περιστέρι κατάφερε να μειώσει στους 3 (28-25) στο 14ο λεπτό. Ο ΠΑΟΚ απάντησε με σερί 10-0 και με δύο συνεχόμενα τρίποντα από τον Elston Turner, προηγήθηκε για πρώτη φορά με διαφορά 13 πόντων (38-25 στο 16'20'') και παρά την προσπάθεια του Περιστερίου να επιστρέψει στο παιχνίδι, στο ημίχρονο η διαφορά ήταν στους 8 (42-34).

Ο ΠΑΟΚ ήταν κυρίαρχος και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Με επί μέρους σερί 12-4, η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 16 (54-38) στο 24ο λεπτό, αναγκάζοντας τον Σωτήρη Μανωλόπουλο να πάρει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Η διαφορά ανέβηκε στους 19 (57-38), οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με σερί 0-9 για το 57-46, αλλά ο Beech με τρίποντο επανέφερε την τάξη (60-46). Με τρίποντο του Turner ο ΠΑΟΚ έφτασε στο +19 (70-51) στη λήξη της τρίτης περιόδου και διατήρησε τον απόλυτο έλεγχο ως το τέλος του αγώνα, αυξάνοντας μάλιστα τη διαφορά μέχρι και τους 25 (77-52).

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 42-34, 70-51, 85-66

ΠΑΟΚ: Beech 17 (3), Konate 8, Love 14 (1), Griffin 15 (1), Μαργαρίτης 2, Κακλαμανάκης 2, Καραγιαννίδης, Ιατρίδης, Καμπερίδης 4, Παναντωνίου 4, Carter 4 (1), Turner 15 (3).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ: Σκορδίλης 4, Petteway 18 (3), Τσαϊρέλης 8, Βησαρίου, Ford 4, Σαλούστρος 11 (1), Τόλα 1, Mc Lean 4 (1), Jones 5, Μάντζαρης 1, Quttierez 10 (2).