Συνέχισε με νίκη επί του Κολοσσού

Για την 19η αγωνιστική της Basket League, o Δικέφαλος κέρδισε με 82-74 στην PAOK Sports Arena τον Κολοσσό ...

Ένα ακόμη καλό παιχνίδι για τον ΠΑΟΚ, μία ακόμη σπουδαία νίκη για την ομάδα μας, που επικράτησε 82-74 του Κολοσσού και τίμησε με τον καλύτερο τρόπο την 30ή επέτειο από την κατάκτηση του Κυπέλλου Κυπελλούχων στη Γενεύη το 1991.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε 7-2, αλλά πολύ γρήγορα επανήλθε ο Κολοσσός, σε ένα πολύ ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο. Το σκορ ήταν ισόπαλο (11-11) στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου, ωστόσο ο ΠΑΟΚ με συνεχόμενους πόντους από το Turner, πήρε προβάδισμα τριών πόντων (22-19) στο δεκάλεπτο.

Ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια της δεύτερης περιόδου και μαζί το προβάδισμα στο σκορ. Με 5 συνεχόμενους πόντους από Kanter και Artis, ο Κολοσσός κατάφερε να πάρει τι προβάδισμα (34-36 στο 18'30''). Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και πήρε ισχνό προβάδισμα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (40-38), αλλά βρήκε τον τρόπο να ανοίξει τη διαφορά στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Με καλάθι του πρώτου σκόρερ, Elston Turner ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 8 (59-51) στο 28', διατήρησε τον έλεγχο ως μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (63-56), αλλά και μέχρι να λήξει το παιχνίδι.

Ο Καμπερίδης με τρίποντο στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου έδωσε για πρώτη φορά στον ΠΑΟΚ διαφορά 10 πόντων (66-56). Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν στους 3 (68-65 και 70-67). Η είσοδος του Carter στο παιχνίδι έπαιξε καθοριστικό ρόλο, παρά το γεγονός ότι ο Αμερικανός πέτυχε μόλις 2 πόντους (72-67). Έδωσε όμως μία ασίστ (74-67), έκανε δύο κλεψίματα και μαζί τους Griffin και Love, άνοιξαν και πάλι τη διαφορά (78-68 στο 38'47'' και τέλος).

Τα Δεκάλεπτα: 22-19, 40-38, 63-56, 82-74

ΠΑΟΚ: Beech 5 (1), Konate 3, Love 16 (1), Griffin 18 (2), Μαργαρίτης 4, Κακλαμανάκης 11, Καραγαννίδης, Ιατρίδης, Καμπερίδης 6 (1), Παπαντωνίου, Carter 2, Turner 17 (1).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ: Dragovic, Ξανθόπουλος 3, Watson 10 (1), Artis 18 (1), Andric 4, Kanter 19 (4), Ζάρας 9 (1), Spicer 8, Αγγελάκος 3 (1).