Μεγάλο διπλό στην παράταση!

O ΠΑΟΚ επικράτησε της Λάρισας με 88-91 στην παράταση για την 15η αγωνιστική της Stoiximan Basket League, παίρνοντας τη δεύτερη φετινή εκτός έδρας νίκη του στο πρωτάθλημα και βελτίωσε το ρεκόρ του στο 7-7.

Ο ΠΑΟΚ έκανε μια εκπληκτική ανατροπή στην παράταση, καθώς βρέθηκε στο -6 2΄30΄΄ πριν το φινάλε, αλλά κατάφερε να φέρει το ματς στα μέτρα του και να πάρει τη νίκη.

O ΠΑΟΚ δεν άρχισε πολύ καλά το παιχνίδι, με τη Λάρισα να είναι η απόλυτη κυρίαρχος στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι, μάλιστα, έκλεισαν την πρώτη περίοδο με ένα σερί 7-0 που τους έδωσε προβάδισμα 12 πόντων στο 10 (26-14).

O ΠΑΟΚ κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στην δεύτερη περίοδο και με ένα τρίποντο του Elston Turner μείωσε στους 4 (32-28) στο 15΄. Στο 19΄, ο ΠΑΟΚ μείωσε ακόμα και στον πόντο (38-37) με ένα καλάθι του Δημήτρη Κακλαμανάκη, ωστόσο η Λάρισα πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με προβάδισμα 5 πόντων (43-38).

Ο ΠΑΟΚ άρχισε το τρίτο δεκάλεπτο με ένα σερί 6-0 και με 3/3 βολές του Justin Carter προηγήθηκε για πρώτη φορά στο παιχνίδι με 43-44 στο 22΄. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τον Malcolm Griffin να βάζει μπροστά τον ΠΑΟΚ με 55-56 14΄΄ πριν το τέλος της τρίτης περιόδου και τον Wesley Washpun να διαμορφώνει το 57-56 στο 30΄.

Το παιχνίδι δεν άλλαξε στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Με 2/2 βολές, ο Jermaine Love έφερε τον ΠΑΟΚ στο +4 (67-71) στο 36΄, ενώ με ένα κάρφωμα του Sagaba Konate ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 72-75 στο 38΄.

Ο Jerry Smith ισοφάρισε σε 75-75 με ένα τρίποντο, για να απαντήσει ο Beau Beech δίνοντας εκ νέου προβάδισμα 3 πόντων στον ΠΑΟΚ στα 41΄΄. Ο Smith, όμως, ευστόχησε και σε νέο τρίποντο, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να οδηγηθούν στην παράταση, καθώς ο Jermaine Love δεν κατάφερε να ευστοχήσει στην τελευταία επίθεση.

Η Λάρισα ξεκίνησε καλύτερα στην παράταση, καθώς με συνεχόμενες βολές προηγήθηκε με 84-79 στα πρώτα 35΄΄του έξτρα πενταλέπτου. Η Λάρισα πήρε διαφορά 6 πόντων (86-80), 2΄25΄΄ πριν το φινάλε, αλλά ο ΠΑΟΚ βρήκε το σθένος να απαντήσει με δύο καλάθια του Elston Turner και ένα μακρινό τρίποντο του Malcolm Griffin, παίρνοντας προβάδισμα ενός πόντους στα 43΄΄(86-87).

Ο Smith αστόχησε στην επόμενη επίθεση και έτσι το παιχνίδι κρίθηκε στην ευστοχία των παικτών από την γραμμή των βολών. Griffin και Love δεν αστόχησαν και έτσι ο ΠΑΟΚ έφυγε από το κλειστό της Νεάπολης με τη νίκη με 88-91.

Tα δεκάλεπτα: 26-14, 43-38, 57-56, 78-78, 88-91

Λάρισα: Brown 13 (3), Washington 11 (2), Rush 16 (4), Κώττας 5, Smith 27 (4), Washpun 6, Μούρτος, Σπυρόπουλος 3 (1), Παπαδάκης 3, Gordon 4

ΠΑΟΚ: Beech 4 (1), Konate 9, Love 14, Griffin 13 (1), Τσαλμπούρης, Μαργαρίτης 5, Κακλαμανάκης 5, Καμπερίδης 6 (2), Παπαντωνίου, Carter 17 (3), Turner 18 (1)