Καθάρισε τη γριά στο 4ο δεκάλεπτο!

Με νίκη ξεκίνησε τον δεύτερο γύρο της Stoiximan Basket League ο ΠΑΟΚ, καθώς επικράτησε του Ηρακλή με 79-72 για την 12η αγωνιστική και βελτίωσε το ρεκόρ του στο 6-5.

Το παιχνίδι κρίθηκε σε ένα σερί 15-0 που έτρεξε ο ΠΑΟΚ στην τέταρτη περίοδο, το οποίο μετέτρεψε το -1 σε +14.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με υψηλά επίπεδα συγκέντρωσης και κατάφερε να προηγηθεί με 19-6 στο 8΄, με τον Βαγγέλη Μαργαρίτη να δίνει σκορ ερχόμενος από τον πάγκο. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ στο +8 (21-13).

Στην δεύτερη περίοδο, ο ΠΑΟΚ έφτασε και πάλι τη διαφορά σε διψήφια τιμή (28-17 στο 13΄) με ένα καλάθι του Jermaine Love, ωστόσο ο Ηρακλής αντέδρασε και με πρωταγωνιστή τον Olivier Hanlan ισοφάρισε σε 30-30 στο 15΄. Ο ΠΑΟΚ, πάντως, κράτησε το προβάδισμα και με ένα τρίποντο του Γιώργου Καμπερίδη, έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +2 (40-38).

Στην τρίτη περίοδο, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τον Ηρακλή να παίρνει το προβάδισμα με 49-51 στο 26΄ και τον ΠΑΟΚ να απαντάει με ένα σερί 8-0 για να φτάσει στο 57-51 με 2/2 βολές τους Sagaba Konate. Τελικά, στο τέλος της τρίτης περιόδου, η διαφορά είχε την ελάχιστη δυνατή τιμή, καθώς ο William Hatcher με ένα τρίποντο στη λήξη διαμόρφωσε το 57-56.

Με ένα καλάθι του Obi Enechionoyia στο πρώτο λεπτό της τέταρτης περιόδου, ο Ηρακλής προηγήθηκε με 57-58, αλλά σε εκείνο το σημείο ο ΠΑΟΚ έτρεξε ένα σερί 15-0 για τα επόμενα 5 λεπτά και με πρωταγωνιστές τους Malcolm Griffin και Jermaine Love προηγήθηκε με 72-58 στο 36΄! Στα τελευταία λεπτά, ο Ηρακλής προσπάθησε να μπει στη διεκδίκηση της νίκης, ωστόσο ο ΠΑΟΚ δεν έκανε λάθη και έφτασε στη νίκη με 79-72.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 40-38, 57-56, 79-72

ΠΑΟΚ: Beech 5 (1), Konate 10, Love 12 (1), Griffin 16 (2), Τσαλμπούρης 5 (1), Μαργαρίτης 5 (1), Κακλαμανάκης 6, Καμπερίδης 3 (1), Παπαντωνίου, Turner 9 (1), Mitrou-Long 8 (2)

Ηρακλής: Enechionyia 8, Suggs 9 (1), Σχίζας, Καββαδάς 10, Τσαϊρέλης 4, Bowlin 10 (2), Moore 3 (1), Βεργίνης, Hanlan 17 (1), Hatcher 11 (2)