Πλήρωσε το τραγικό 4ο δεκάλεπτο!

Ο ΠΑΟΚ παρουσίασε απογοητευτικό πρόσωπο στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα και ηττήθηκε από τη Λάρισα με 91-93 σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 4η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, προηγήθηκε με διψήφια διαφορά ακόμα και στο τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά στο τέλος γνώρισε την 4η ήττα του στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι, βρήκε σκορ με τον Δημήτρη Κακλαμανάκη και κατάφερε να πάρει από νωρίς τα ηνία του αγώνα, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 26-20 στο 10΄.

Στην δεύτερη περίοδο, η Λάρισα κατάφερε να βρει πιο εύκολα λύσεις στην επίθεση και να ισορροπήσει το παιχνίδι από το 15΄ και έπειτα. Ο ΠΑΟΚ πάντως, κρατούσε το προβάδισμα και με ένα τρίποντο του Γιώργου Καμπερίδη με τη λήξη του πρώτου μέρους, έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +3 (49-46).

Ο ΠΑΟΚ είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα στην τρίτη περίοδο, καθώς συνέχισε να βρίσκει τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι και με ένα lay up του Sagaba Konate στο 27΄, ανέβασε τη διαφορά στους 13 πόντους (70-57), ενώ το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ στο +12 (76-64).

Η Λάρισα άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά μετά τα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, με αποτέλεσμα να μείνει στη διεκδίκηση της νίκης ως το τέλος. Με ένα καλάθι του Jerry Smith στο 39΄, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 87-88, με τον Jermaine Love να δίνει και πάλι το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ στην επόμενη επίθεση (89-88).

Ένα τρίποντο του Jerry Smith στα 23΄΄, έφερε τη Λάρισα μπροστά με 89-91, με τον Love να ισοφαρίζει με ένα ζευγάρι βολών στα 2.9΄΄ (91-91). Η Λάρισα κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με κάρφωμα του James Webb μετά από ασίστ του Κώστα Παπαδάκη με την επαναφορά. Το τρίποντο του Νώντα Παπαντωνίου με τη λήξη δεν βρήκε στόχο και έτσι η Λάρισα πήρε τη νίκη με 91-93.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 49-46, 76-64, 91-93

ΠΑΟΚ: Beech 5 (1), Konate 10, Love 13, Griffin 17 (3), Τσαλμπούρης, Μαργαρίτης 9 (1), Κακλαμανάκης 14, Καμπερίδης 6 (2), Παπαντωνίου, Turner 12 (3), Mitrou-Long 5 (1)

Λάρισα: Brown 17 (2), Goodwin 6, Webb 20 (6), Rush 6 (1), Κώττας 2, Smith 22 (1), Μ. Καμπερίδης 8 (1), Μούρτος 5, Σπυρόπουλος 1, Παπαδάκης 6 (2)