Έστειλε τη "γριά" στο σπίτι της!

Στο πλαίσιο της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας στο μπάσκετ, ο ΠΑΟΚ κέρδισε με 61-63 στο "Ιβανώφειο" τον Ηρακλή ...

Ο ΠΑΟΚ νίκησε εκτός έδρας τον Ηρακλή με 61-63 στο «Ιβανώφειο» για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας και εξασφάλισε την πρόκρισή του στην ημιτελική φάση του θεσμού, όπου θα υποδεχθεί στο "PAOK Sports Arena" τον Προμηθέα Πάτρας! Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε ακόμα και στο -15 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, αλλά έδειξε χαρακτήρα κάνοντας την ανατροπή και πήρε μια σπουδαία πρόκριση.

Το παιχνίδι είχε χαμηλό τέμπο από το ξεκίνημα, με τον Ηρακλή να έχει τον έλεγχο στο πρώτο δεκάλεπτο και να έχει προβάδισμα 6 πόντων (20-14) στο 10΄.

Οι γηπεδούχοι άρχισαν την δεύτερη περίοδο με ένα σερί 9-0 και έτσι στο 14΄προηγήθηκαν με 29-14. Σε εκείνο το σημείο, ο ΠΑΟΚ έσφιξε την άμυνά του και με ένα επί μέρους σκορ 1-12 ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, έριξε τη διαφορά στους 4, με τον Βαγγέλη Μαργαρίτη να διαμορφώνει το 30-26 με τη λήξη της δεύτερης περιόδου.

Ο Ηρακλής άρχισε την τρίτη περίοδο και βρέθηκε στο +9 (35-26), αλλά με τον Jermaine Love να έχει πρωταγωνιστικό ρόλο στην επίθεση, ο ΠΑΟΚ έκλεισε τη διαφορά και με ένα τρίποντο του Γιώργου Καμπερίδη με τη λήξη της τρίτης περιόδου, προηγήθηκε για πρώτη φορά στον αγώνα, με 42-43 στο 30΄.

Ο ΠΑΟΚ έτρεξε ένα σερί 14-0 για να μετατρέψει το 42-40 σε 42-54 στο 34΄, με τον Sagaba Konate να ολοκληρώνει αυτό το σερί με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα! Ο Ηρακλής μείωσε σε 50-54 με πρωταγωνιστή τον William Hatcher, αλλά ένα τρίποντο του Γιώργου Καμπερίδη και ένα καλάθι του Jermaine Love έφεραν τον ΠΑΟΚ στο +9 (50-59) στο 36΄. Ο Ηρακλής είχε και πάλι απάντηση και μείωσε σε 57-59 με 7 διαδοχικούς πόντους του Olivier Hanlan. Με καλάθια των Malcolm Griffin και Βαγγέλη Μαργαρίτη, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 59-63, ενώ ο Βασίλης Καββαδάς διαμόρφωσε το 61-63 στο 39΄. Ο ΠΑΟΚ τελικά, πήρε τη νίκη-πρόκριση, καθώς το σουτ του Scott Suggs με τη λήξη δεν βρήκε στόχο, με αποτέλεσμα το 61-63 να παραμείνει μέχρι τέλους.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 30-26, 42-43, 61-63

Ηρακλής: Enechionyia 8 (1), Suggs 5, Ebanks 3 (1), Σχίζας, Καββαδάς 9, Γεωργαλάς, Τσαϊρέλης 2, Bowlin 5 (1), Βεργίνης 3, Hanlan 17, Hatcher 9 (1)

ΠΑΟΚ: Beech, Konate 4, Love 21, Griffin 11 (1), Τσαλμπούρης 4, Μαργαρίτης 6, Κακλαμανάκης 2, Καμπερίδης 11 (3) Παπαντωνίου 2, Turner 2, Mitrou-Long